Ascultă Radio România Reșița Live

[AUDIO] Treisprezece legumicultori din Caraş-Severin, eligibili la plată, în Programul „Tomata” 2021

19 legumicultori din Caraş-Severin au depus anul acesta cereri pentru subvenţia de minimis acordată de Guvern în cadrul Programului „Tomata”. Conform directorului APIA, Dumitru Stepanescu, dintre aceştia doar 15 au depus documentaţiile necesare la sediul central din judeţ şi au rămas în lucru, ceilalţi 4 nu au mai trimis solicitările de efectuare a controlului în teren înainte de culesul propriu-zis.

[AUDIO] Treisprezece legumicultori din Caraş-Severin, eligibili la plată, în Programul „Tomata” 2021

Articol editat de Gerhard Chwoika, 16 decembrie 2021, 11:10

Dumitru Stepanescu a mai subliniat pentru Radio Reşiţa că, din cei 15 fermieri eligibili, doar la 13 le-au fost închise dosarele şi transmise spre plată, alţii doi având anumite probleme: unuia i-au fost distruse cultura şi solariile din cauza unor calamităţi naturale, iar celălalt nu s-a încadrat în cei o mie de metri pătraţi obligatorii solicitaţi de program.

În Caraş-Severin pe acest program de minimis, acordat de Guvernul României în cea de-a doua jumătate a acestui an, am avut 19 fermieri care au solicitat să depună cereri pentru Programul „Tomata”. Trebuiau să întrunească o condiţie elementară şi-anume aceea de a avea un minim de metri pătraţi cultivaţi cu acelaşi soi. S-au acordat fonduri pentru roşii, pentru ardei, pentru castraveţi. Cei 19 fermieri care au solicitat aveau obligaţia, pentru a putea să li se opereze în continuare cererile depuse la noi, cu 10 zile înainte de coacerea fructului, să anunţe APIA şi Direcţia pentru Agricultură pentru efectuarea unui control în teren ale celor două instituţii şi în urma acestuia dacă se confirmă că, condiţiile care au fost solicitate la depunerea cererilor au fost respectate, în speţă: cultura, suprafaţa de teren, cantitatea de legume recoltată atunci dosarul se introduce în lucru şi la finalizare se transmit în contabilitate la APIA central la Bucureşti pentru efectuarea plăţilor. Deci, 19 fermieri au solicitat, în lucru au rămas doar 15, 4 nu ne-au mai trimis acele solicitări de efectuare a controlului în teren; nu cunosc din ce cauză nu au trimis, probabil nu au reuşit să-şi pună cultura şi au rămas doar 15. Din aceştia la 13 le-au fost închise dosarele, au fost corecte şi transmise spre plată. La doi fermieri au fost nişte probleme şi-anume: un fermier a avut necazuri din cauza unor calamităţi naturale şi cel de-al doilea nu a avut suprafaţa de 1.000 de metri pătraţi fiind cu mult subdimensionată suprafaţa cultivată cu legume. Deci, avem 13 transferaţi, transmişi la Bucureşti pentru plată şi pentru unul aşteptăm să vedem care este decizia şi ce soluţii ne propun colegii de la direcţiile din Bucureşti care au gestionat acest program de minimis. La nivel naţional se vorbeşte deja şi despre o nouă cultură de primăvară-vară şi o alta de toamnă, dar până nu primim o Hotărâre de Guvern sau un Ordin, un termen de scoatere pe piaţă a legumelor, nu putem vehicula nicio informaţie.

Dumitru Stepanescu

        

Ruta Mierii în Banat, la jumătatea implementării: 10 locații pentru promovarea apiculturii și ecoturismului în Timiș și Caraș-Severin
Agricultură luni, 22 iunie 2026, 12:43

Ruta Mierii în Banat, la jumătatea implementării: 10 locații pentru promovarea apiculturii și ecoturismului în Timiș și Caraș-Severin

  Proiectul, cofinanțat de Uniunea Europeană prin programul Interreg IPA România–Serbia, conectează județele Timiș și Caraș-Severin cu...

Ruta Mierii în Banat, la jumătatea implementării: 10 locații pentru promovarea apiculturii și ecoturismului în Timiș și Caraș-Severin
Mierea românească, tot mai greu de vândut în 2026. Apicultorii din Banat trag un semnal de alarmă
Agricultură vineri, 19 iunie 2026, 14:57

Mierea românească, tot mai greu de vândut în 2026. Apicultorii din Banat trag un semnal de alarmă

Potrivit Idei Șuța, vicepreședinta Asociațiilor Crescătorilor de Albine din Caraș-Severin și Timiș, producția de miere din acest an este una...

Mierea românească, tot mai greu de vândut în 2026. Apicultorii din Banat trag un semnal de alarmă
Legea „Viața la Țară” a fost adoptată. Ion Marcel Vela: un pas important pentru agroturismul din România și valorificarea patrimoniului rural
Agricultură miercuri, 17 iunie 2026, 16:12

Legea „Viața la Țară” a fost adoptată. Ion Marcel Vela: un pas important pentru agroturismul din România și valorificarea patrimoniului rural

Noua lege are ca obiectiv principal stimularea agroturismului, conservarea tradițiilor autentice și valorificarea patrimoniului rural românesc,...

Legea „Viața la Țară” a fost adoptată. Ion Marcel Vela: un pas important pentru agroturismul din România și valorificarea patrimoniului rural
APIA: Apicultorii pot depune cereri de plată pentru sprijinul financiar aferent anului 2026
Agricultură marți, 16 iunie 2026, 13:44

APIA: Apicultorii pot depune cereri de plată pentru sprijinul financiar aferent anului 2026

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) Caraș-Severin anunță că apicultorii și formele asociative din sectorul apicol...

APIA: Apicultorii pot depune cereri de plată pentru sprijinul financiar aferent anului 2026