Ascultă Radio România Reșița Live

Timişul îşi pierde pădurea, încet şi sigur

material lemnos

Timişul îşi pierde pădurea, încet şi sigur

Articol editat de Sebastian Dragomir, 5 august 2015, 10:23

În Timiş se înmulţesc infracţiunile din domeniul silvic, zona vizată fiind tot Făgetul. În ultimele 24 de ore, poliţiştii şi pădurarii au depistat 4 bărbați care transportau material lemnos fără a avea documente de proveniență. Ei au fost opriţi în trafic pe raza localităţilor Cladova, Făget şi Ohaba Lungă. Au fost confiscați 15 metri cubi de material lemnos de esență cer, molid, stejar și gorun şi s-au aplicat amenzi în valoare de 6000 de lei. În comunicatul Inspectoratului Judeţean de Poliţie Timiş sunt exemplificate speţele constatate în flagrant de echipele mixte: „În jurul orei 18.00, polițiștii au depistat, pe raza localității Cladova, un bărbat de 61 de ani în timp ce transporta cu o autoutilitară 2 metriᶟ de material lemnos, de esență cer, fără a deține documente legale de proveniență. Polițiștii au aplicat o sancțiune contravențională în valoare de 2000 de lei, iar întreaga cantitate de material lemnos a fost confiscată. În jurul orei 00.40, polițiștii au depistat, pe raza orașului Făget, un bărbat de 56 de ani, în timp ce transporta 9 metriᶟ de cherestea de esență molid, fără a deține licență de transport. În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de exercitarea fără drept a unei profesii sau activități, iar materialul lemnos a fost ridicat în vederea continuării cercetărilor. Polițiștii au depistat, pe raza localității Ohaba Lungă, un bărbat de 35 de ani în timp ce transporta 2 metriᶟ de material lemnos, de esență cer, fără a deține acte de proveniență. Bărbatul a fost sancționat contravențional cu amendă în valoare de 2000 de lei, iar întreaga cantitate de material lemnos a fost confiscată”.

Polițiștii orașului Făget și cei din cadrul Secției 10 Rurale Făget anunţă că vor continua acţiunile pe raza orașului și în comunele arondate, în scopul prevenirii și combaterii ilegalităților în domeniul silvic.

(Sebastian Dragomir)

Prefectul județului Timiș, Cornelia Micicoi, își anunță demisia și face precizări privind ancheta Parchetului European
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 17:37

Prefectul județului Timiș, Cornelia Micicoi, își anunță demisia și face precizări privind ancheta Parchetului European

Prefectul județului Timiș, Cornelia Micicoi, a transmis joi un punct de vedere oficial ca urmare a materialelor apărute în presă privind o...

Prefectul județului Timiș, Cornelia Micicoi, își anunță demisia și face precizări privind ancheta Parchetului European
Simpozionul Internațional „Banatul – memorie vie a diversității” a deschis la Reşiţa seria manifestărilor dedicate Zilei Banatului Montan
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 16:33

Simpozionul Internațional „Banatul – memorie vie a diversității” a deschis la Reşiţa seria manifestărilor dedicate Zilei Banatului Montan

Manifestările dedicate Zilei Banatului Montan au debutat vineri, 12 unie 2026, la Reșița, odată cu deschiderea Simpozionului Internațional...

Simpozionul Internațional „Banatul – memorie vie a diversității” a deschis la Reşiţa seria manifestărilor dedicate Zilei Banatului Montan
Punctul de frontieră de pe Canalul Bega se redeschide din 13 iunie. Cicliștii și pietonii pot traversa din nou între Timișoara și Zrenjanin
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 14:25

Punctul de frontieră de pe Canalul Bega se redeschide din 13 iunie. Cicliștii și pietonii pot traversa din nou între Timișoara și Zrenjanin

Punctul de frontieră de pe Canalul Bega se redeschide din 13 iunie. Cicliștii și pietonii pot traversa din nou între Timișoara și Zrenjanin...

Punctul de frontieră de pe Canalul Bega se redeschide din 13 iunie. Cicliștii și pietonii pot traversa din nou între Timișoara și Zrenjanin
Timișoara investește peste 1,6 milioane de lei în două muzee dedicate copiilor și turiștilor. Noi atracții interactive vor fi dezvoltate până la finalul anului
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 13:33

Timișoara investește peste 1,6 milioane de lei în două muzee dedicate copiilor și turiștilor. Noi atracții interactive vor fi dezvoltate până la finalul anului

Municipiul Timișoara continuă investițiile în cultură și turism, propunând alocarea a peste 1,6 milioane de lei pentru dezvoltarea Muzeului...

Timișoara investește peste 1,6 milioane de lei în două muzee dedicate copiilor și turiștilor. Noi atracții interactive vor fi dezvoltate până la finalul anului
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 13:17

„Putere din sângele studenților – 15 ani pentru viață”. Campania de donare de sânge a reunit studenți, jandarmi și membri ai comunității la Reșița

Campania de donare de sânge „Putere din sângele studenților – 15 ani pentru viață”, organizată de Casa de Cultură a Studenților...

„Putere din sângele studenților – 15 ani pentru viață”. Campania de donare de sânge a reunit studenți, jandarmi și membri ai comunității la Reșița
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 12:44

Controale intensificate pe șoselele din Caraș-Severin în cadrul acțiunii ROADPOL „Alcohol & Drugs”

Polițiștii verifică șoferii care conduc sub influența alcoolului sau a drogurilor Polițiștii rutieri din Caraș-Severin participă, în...

Controale intensificate pe șoselele din Caraș-Severin în cadrul acțiunii ROADPOL „Alcohol & Drugs”
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 12:43

Carnavalul Bela Crkva 2026, promovat la Timișoara

Carnavalul Bela Crkva 2026 transformă orașul din Banatul sârbesc, în perioada 22–28 iunie, într-o destinație de vară pentru iubitorii de...

Carnavalul Bela Crkva 2026, promovat la Timișoara
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 09:37

Centrul de Voluntariat Reșița, partener la prima Tabără de Sculptură de la Muzeul Satului Bănățean Timișoara

Muzeul Satului Bănățean Timișoara găzduiește, în perioada 12–14 iunie, prima ediție a Taberei de Sculptură, un proiect cultural care aduce...

Centrul de Voluntariat Reșița, partener la prima Tabără de Sculptură de la Muzeul Satului Bănățean Timișoara