Timișoara: Dominic Fritz a semnat contractul pentru un nou centru de colectare prin aport voluntar, finanțat prin PNRR
Primarul Timișoarei, Dominic Fritz, a semnat contractul pentru construirea unui nou centru de colectare prin aport voluntar (CAV), de mari dimensiuni, investiție menită să crească rata de reciclare și să reducă fenomenul abandonării deșeurilor în oraș.
Articol editat de Valentina Adam, 22 februarie 2026, 11:00
Noul centru va fi amenajat pe strada Ovidiu Cotruș (Calea Chișodei), pe un teren de aproximativ 25.000 de metri pătrați.
Investiție de peste 25 milioane lei, finanțare prin PNRR
Proiectul are o valoare de 25.743.728 lei, fără TVA, și este finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență. Contractul de execuție a fost semnat cu firma MADLEV CONS SRL. Durata lucrărilor este estimată la șase luni de la emiterea ordinului de începere.
Investiția include atât lucrările de construcție, cât și dotarea centrului cu containere moderne și echipamente specifice pentru gestionarea diferitelor tipuri de deșeuri.
Ce tipuri de deșeuri vor putea fi predate gratuit
Timișorenii vor putea aduce gratuit la noul centru:
- deșeuri voluminoase (mobilier, saltele);
- textile;
- anvelope;
- echipamente electrice și electronice;
- baterii;
- deșeuri din construcții;
- deșeuri vegetale;
- alte materiale care pot fi reciclate sau eliminate în siguranță.
Centrul va fi echipat cu platforme de colectare separate, zone dedicate deșeurilor reutilizabile, spații pentru deșeurile din construcții și vegetale, instalații pentru compostare, utilaje pentru manipularea deșeurilor și cântar auto. Proiectul prevede, de asemenea, asigurarea utilităților, iluminat public și acces auto adecvat.
Parte din strategia de modernizare a sistemului de management al deșeurilor
Potrivit administrației locale, investiția face parte din strategia municipalității de modernizare a sistemului de management al deșeurilor și de aliniere la standardele europene privind protecția mediului.
În paralel, Primăria Timișoara continuă lucrările la celelalte trei centre de colectare prin aport voluntar, situate pe Calea Dorobanților, Aleea Pădurea Verde și Calea Moșniței. Proiectele au ajuns la un stadiu de execuție de aproximativ 85%, iar la două dintre ele urmează amplasarea containerelor și amenajarea perdelei perimetrale de protecție.
Prin extinderea rețelei de centre CAV, autoritățile locale urmăresc creșterea gradului de reciclare și reducerea cantității de deșeuri abandonate în spațiile publice din Timișoara.
Urmărește-ne și pe Google News