Ascultă Radio România Reșița Live

Tenaris cumpără Artrom Steel Tubes, compania care deține oțelăria de la Reșița și uzina de la Slatina

Gigantul multinațional Tenaris, listat la bursele din New York și Milano, a ajuns la un acord pentru achiziția Artrom Steel Tubes SA, producător român de oțel și țevi fără sudură. Compania deține oțelăria de la Reșița și fabrica de țevi de la Slatina. Tranzacția este semnată pentru 86 de milioane de euro. Finalizarea este estimată pentru trimestrul al IV-lea din 2026.

Tenaris cumpără Artrom Steel Tubes, compania care deține oțelăria de la Reșița și uzina de la Slatina

Articol editat de Valentina Adam, 10 mai 2026, 08:28

Tranzacție importantă pentru industria românească

Tenaris va prelua Artrom Steel Tubes SA, unul dintre cei mai importanți producători români de țevi din oțel fără sudură, cu operațiuni industriale la Reșița și Slatina.

Potrivit anunțului transmis de Tenaris, achiziția are o valoare agregată de 86 de milioane de euro, echivalentul a aproximativ 101 milioane de dolari, pe o bază de tip cash free, debt free, cu un nivel normalizat de capital de lucru inclus în tranzacție. Finalizarea operațiunii este estimată pentru trimestrul IV al anului 2026.

Artrom Steel Tubes este achiziționată de la GLGH Steel, LLC, subsidiară a fondului american Great Lakes Global Holdings, din Chicago, potrivit datelor publicate de Profit.ro. Fondul american preluase compania românească la începutul anului trecut, după acordul încheiat în ianuarie 2025 cu foștii proprietari sârbi ai Artrom.

Oțelăria de la Reșița, parte a tranzacției

Artrom Steel Tubes deține două active industriale importante în România: oțelăria de la Reșița și fabrica de țevi fără sudură de la Slatina.

Conform comunicatului Tenaris, capacitatea anuală de producție a oțelului la unitatea din Reșița este de aproximativ 450.000 de tone metrice. Capacitatea de laminare a țevilor fără sudură la Slatina ajunge până la 200.000 de tone metrice pe an.

Pentru Reșița, tranzacția are o miză industrială majoră, oțelăria Artrom fiind unul dintre activele importante rămase în economia locală, într-un oraș cu tradiție metalurgică și industrială.

Tenaris își consolidează prezența în România

Tenaris este unul dintre cei mai mari producători mondiali de țevi pentru industria petrolieră și energetică. Compania are deja o prezență semnificativă în România prin TenarisSilcotub, care operează fabrica de țevi din Zalău, oțelăria din Călărași, fabrica de prăjini de pompare din Câmpina, centre de servicii în Ploiești și Cluj-Napoca și un centru de colectare a fierului vechi în Popești-Leordeni.

Prin preluarea Artrom Steel Tubes, Tenaris își extinde portofoliul industrial în România și își consolidează capacitatea de producție pentru piața europeană. Compania arată că achiziția va extinde gama de produse industriale și amprenta de producție, consolidând capacitatea de a deservi clienții din segmentul industrial european.

Artrom Steel Tubes, companie cu peste 2.000 de angajați

Artrom Steel Tubes are o istorie de peste trei decenii pe piață și este considerată un reper în industria românească a țevilor fără sudură.

În 2024, ultimul an raportat, compania a avut afaceri de 1,1 miliarde lei, în scădere cu 21% față de anul precedent. Și un profit net de 13,8 milioane lei, în scădere cu 75%. Numărul mediu de angajați a fost de 2.092. Datoriile au urcat de la 1,2 miliarde lei la 1,3 miliarde lei, potrivit datelor analizate de Profit.ro.

TenarisSilcotub, compania pe care grupul Tenaris o deține deja în România, a raportat în 2024 afaceri de 3,7 miliarde lei. Un profit net de 398,8 milioane lei și 1.827 de angajați, potrivit aceleiași surse.

Ce înseamnă tranzacția „cash free, debt free”

Tranzacția este structurată pe o bază cash free, debt free. Acest tip de acord presupune, în principiu, că vânzătorul păstrează numerarul companiei și achită datoriile înainte de finalizarea tranzacției. Astfel cumpărătorul preia activele, operațiunile și fondul de comerț fără numerar și fără datorii nete.

Prețul de 86 de milioane de euro include și un nivel normalizat de capital de lucru, potrivit anunțului Tenaris.

Artrom, de la TMK la investitori sârbi, apoi la fondul american GLGH

Artrom Steel Tubes a trecut prin mai multe schimbări de acționariat în ultimii ani.

În 2023, firma de investment banking Hefestos Capital, controlată de investitori sârbi, a cumpărat de la grupul rus TMK divizia europeană TMK Europe. Aceasta includea și compania românească Artrom, cu operațiuni la Slatina și Reșița, potrivit Profit.ro.

Ulterior, la începutul anului 2025, compania a fost preluată de GLGH Steel, subsidiară a fondului american Great Lakes Global Holdings. Acum, după aproximativ un an, fondul american se retrage prin vânzarea Artrom către Tenaris.

Reșița, din nou pe harta unei tranzacții industriale majore

Pentru Reșița, preluarea Artrom Steel Tubes de către Tenaris este una dintre cele mai importante mișcări industriale recente. Oțelăria este parte a lanțului de producție al companiei. Asigură capacitatea de producție a oțelului care alimentează activitatea de laminare a țevilor fără sudură.

Tranzacția poate avea impact asupra poziționării Reșiței în industria metalurgică și în lanțurile europene de producție, mai ales în contextul în care Tenaris are deja o prezență industrială consistentă în România.

Finalizarea achiziției este estimată pentru trimestrul IV din 2026. Operațiunea urmează să fie închisă după îndeplinirea condițiilor obișnuite pentru astfel de tranzacții.

Sursa: www.profit.ro

Foto: Viktor Macha/thebeautyofsteel.com

Urmărește-ne și pe Google News

Amenzi de 10.000 de lei pentru abandonarea molozului în Reșița. Autoritățile: „Domeniul public nu este ghenă de gunoi!”
Actualitate vineri, 5 iunie 2026, 12:41

Amenzi de 10.000 de lei pentru abandonarea molozului în Reșița. Autoritățile: „Domeniul public nu este ghenă de gunoi!”

Autoritățile din Reșița au aplicat amenzi de câte 10.000 de lei unor persoane care au abandonat deșeuri provenite din construcții și...

Amenzi de 10.000 de lei pentru abandonarea molozului în Reșița. Autoritățile: „Domeniul public nu este ghenă de gunoi!”
Amendă de 40.000 de lei pentru Primăria Brebu. Apele uzate neepurate erau deversate în râul Pogăniș
Actualitate vineri, 5 iunie 2026, 10:26

Amendă de 40.000 de lei pentru Primăria Brebu. Apele uzate neepurate erau deversate în râul Pogăniș

Inspectorii Administrației Bazinale de Apă Banat au aplicat o amendă în valoare de 40.000 de lei Unității Administrativ-Teritoriale Brebu,...

Amendă de 40.000 de lei pentru Primăria Brebu. Apele uzate neepurate erau deversate în râul Pogăniș
30 de intervenții ale pompierilor cărășeni în ultimele 48 de ore. Misiuni pentru inundații, incendii și muniție neexplodată
Actualitate vineri, 5 iunie 2026, 10:00

30 de intervenții ale pompierilor cărășeni în ultimele 48 de ore. Misiuni pentru inundații, incendii și muniție neexplodată

Pompierii militari din județul Caraș-Severin au intervenit în ultimele 48 de ore pentru gestionarea a 30 de situații de urgență, acționând...

30 de intervenții ale pompierilor cărășeni în ultimele 48 de ore. Misiuni pentru inundații, incendii și muniție neexplodată
Economiștii avertizează: Goana la benzinării poate alimenta noi scumpiri. De ce achizițiile din panică nu sunt o soluție?
Actualitate vineri, 5 iunie 2026, 07:50

Economiștii avertizează: Goana la benzinării poate alimenta noi scumpiri. De ce achizițiile din panică nu sunt o soluție?

Creșterile recente ale prețurilor la carburanți au readus în atenție un fenomen care apare frecvent în perioade de incertitudine economică:...

Economiștii avertizează: Goana la benzinării poate alimenta noi scumpiri. De ce achizițiile din panică nu sunt o soluție?
Actualitate vineri, 5 iunie 2026, 07:19

Primăria Timișoara promovează învățământul dual. Peste 460 de locuri disponibile pentru elevii care termină clasa a VIII-a

Primăria Municipiului Timișoara îi încurajează pe absolvenții de gimnaziu și pe părinții acestora să ia în considerare oferta de...

Primăria Timișoara promovează învățământul dual. Peste 460 de locuri disponibile pentru elevii care termină clasa a VIII-a
Actualitate vineri, 5 iunie 2026, 06:18

Primăria Timișoara pregătește modernizarea zonelor din jurul Gării de Nord și Gării de Sud

Zonele din jurul Gării de Nord și Gării de Sud din Timișoara vor fi modernizate Primăria Municipiului Timișoara pregătește transformarea...

Primăria Timișoara pregătește modernizarea zonelor din jurul Gării de Nord și Gării de Sud
Actualitate joi, 4 iunie 2026, 22:00

„Călătorie cu Trenul la Arad”, ediția a V-a: expoziție de modelism și istorie feroviară, la Universitatea „Aurel Vlaicu”

Pasionații de trenuri, machete și istorie feroviară sunt invitați, timp de trei zile, la Arad, la cea de-a V-a ediție a evenimentului...

„Călătorie cu Trenul la Arad”, ediția a V-a: expoziție de modelism și istorie feroviară, la Universitatea „Aurel Vlaicu”
Actualitate joi, 4 iunie 2026, 17:48

Arad: Nouă suspecţi au fost arestaţi după percheziţiile la presupuşi traficanţi de droguri

Nouă persoane au fost arestate, joi, 4 iunie în urma celor 16 percheziţii făcute de anchetatorii din Arad, miercuri dimineaţă, la presupuşi...

Arad: Nouă suspecţi au fost arestaţi după percheziţiile la presupuşi traficanţi de droguri