Ascultă Radio România Reșița Live

Sute de angajaţi ai Spitalului din Caransebeş nu şi-au primit voucherele de vacanţă în 2025, deşi banii au fost viraţi în conturile unităţii

La Spitalul din Caransebeș au fost descoperite noi nereguli financiare. 200.000 de lei, bani viraţi anul trecut în conturile unităţii medicale pentru voucherele de vacanță ale angajaților, nu au ajuns la beneficiari.

Sute de angajaţi ai Spitalului din Caransebeş nu şi-au primit voucherele de vacanţă în 2025, deşi banii au fost viraţi în conturile unităţii

Articol editat de Daiana Rosca, 19 mai 2026, 18:59 / actualizat: 19 mai 2026, 21:21

Noi probleme financiare ies la iveală la Spitalul Municipal de Urgență Caransebeș, după verificările efectuate de actuala conducere a unității medicale. Managerul Octavian Dena susține că aproximativ 200.000 de lei, bani primiți anul trecut pentru plata voucherelor de vacanță ale angajaților, nu au fost distribuiți beneficiarilor.

Potrivit acestuia, suma a fost transferată în conturile spitalului de către Casa de Asigurări de Sănătate încă din iunie 2025. Cu toate acestea, angajații care au optat pentru vouchere nu și-au primit drepturile nici până în prezent.

250 de angajați ar fi fost afectați

Managerul Octavian Dena a explicat că situația vizează aproximativ 250 de angajați ai spitalului. Aceştia au ales să beneficieze de vouchere de vacanță și să contribuie cu diferența necesară completării valorii acestora.

„S-a descoperit această sumă de 200.000 lei primită de la Casa de Asigurări și neplătită angajaților pentru voucherele de vacanță. Banii au venit de la Casă și au fost găsiți pe extrasul din data de 30 iunie. Mai un pic se face un an de când banii au venit și nu au fost plătiți angajaților”, a declarat managerul spitalului.

Acesta susține că instituția a solicitat fondurile în mod oficial, iar banii au fost virați corespunzător, însă nu au mai ajuns la beneficiari.

Actuala conducere promite plata sumelor restante

Conducerea actuală a spitalului spune că datoria către angajați va fi achitată:

„Această datorie este a spitalului către angajați și va fi plătită, pentru că așa este normal. Oamenii trebuie să-și primească banii”, a precizat Octavian Dena.

Urmărește-ne și pe Google News

Acest articol este proprietatea Radio România Reșița și este protejat de legea drepturilor de autor. Reproducerea integrală sau parțială a conținutului este permisă doar cu acordul scris al editorului. Pentru solicitări de republicare, vă rugăm să ne contactați la redactie@radioresita.ro

Podul de la Constantin Daicoviciu intră în reabilitare. Consiliul Județean alocă 8 milioane de lei pentru refacerea obiectivului avariat de viitură
Actualitate marți, 9 iunie 2026, 11:00

Podul de la Constantin Daicoviciu intră în reabilitare. Consiliul Județean alocă 8 milioane de lei pentru refacerea obiectivului avariat de viitură

Podul peste râul Timiș, din comuna Constantin Daicoviciu, grav afectat de viitura produsă în urmă cu trei ani, va fi reabilitat cu fonduri...

Podul de la Constantin Daicoviciu intră în reabilitare. Consiliul Județean alocă 8 milioane de lei pentru refacerea obiectivului avariat de viitură
Camerele de supraveghere din Moldova Nouă, armă împotriva vandalismului și a depozitării ilegale a deșeurilor
Actualitate marți, 9 iunie 2026, 10:00

Camerele de supraveghere din Moldova Nouă, armă împotriva vandalismului și a depozitării ilegale a deșeurilor

Administrația locală din Moldova Nouă continuă măsurile pentru creșterea siguranței și a gradului de civilizație urbană prin extinderea...

Camerele de supraveghere din Moldova Nouă, armă împotriva vandalismului și a depozitării ilegale a deșeurilor
Băile Herculane, pe harta europeană a turismului balnear: stațiunea a fost promovată la o conferință internațională în Croația
Actualitate marți, 9 iunie 2026, 07:42

Băile Herculane, pe harta europeană a turismului balnear: stațiunea a fost promovată la o conferință internațională în Croația

Stațiunea Băile Herculane a fost promovată la cea de-a noua ediție a Conferinței Internaționale „Apa Termală ieri, astăzi și mâine”,...

Băile Herculane, pe harta europeană a turismului balnear: stațiunea a fost promovată la o conferință internațională în Croația
Colegiul Național Traian Lalescu din Reșița devine școală pilot: robotică, 3D printing și curriculum alternativ din anul şcolar viitor
Actualitate marți, 9 iunie 2026, 06:00

Colegiul Național Traian Lalescu din Reșița devine școală pilot: robotică, 3D printing și curriculum alternativ din anul şcolar viitor

Colegiul Național Traian Lalescu din Reșița este pe lista unităților de învățământ admise de Ministerul Educației pentru pilotarea...

Colegiul Național Traian Lalescu din Reșița devine școală pilot: robotică, 3D printing și curriculum alternativ din anul şcolar viitor
Actualitate marți, 9 iunie 2026, 05:30

Timișoara face un nou pas spre transportul verde: două oferte pentru achiziția a 10 troleibuze moderne cu baterii

Primăria Municipiului Timișoara continuă procesul de modernizare a transportului public urban. Licitația pentru achiziția a 10 troleibuze noi,...

Timișoara face un nou pas spre transportul verde: două oferte pentru achiziția a 10 troleibuze moderne cu baterii
Actualitate luni, 8 iunie 2026, 19:20

Au început lucrările de salvare a Bisericii Romano-Catolice din Văliug. Intervenție de urgență pentru protejarea unui monument valoros din Banat

Biserica Romano-Catolică din Văliug, un loc devenit emblematic pentru iubitorii de jazz și pentru comunitatea locală, a intrat într-un amplu...

Au început lucrările de salvare a Bisericii Romano-Catolice din Văliug. Intervenție de urgență pentru protejarea unui monument valoros din Banat
Actualitate luni, 8 iunie 2026, 15:48

Bacalaureatul 2026 a început: Peste 1.100 de candidați susțin probele orale în Caraș-Severin. Calendarul complet al examenului

Prima sesiune a examenului național de Bacalaureat 2026 a debutat luni, 8 iunie, cu evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în...

Bacalaureatul 2026 a început: Peste 1.100 de candidați susțin probele orale în Caraș-Severin. Calendarul complet al examenului
Actualitate luni, 8 iunie 2026, 14:25

Reșița deschide două Centre de Colectare prin Aport Voluntar. Investiție de peste 9 milioane de lei în managementul deșeurilor

Municipiul Reșița marchează un pas important în modernizarea sistemului de gestionare a deșeurilor, odată cu finalizarea proiectului de...

Reșița deschide două Centre de Colectare prin Aport Voluntar. Investiție de peste 9 milioane de lei în managementul deșeurilor