Speranţe renăscute din cenuşă pentru combinatul din Oţelu Roşu!

La Oţelu Roşu renasc speranţele redeschiderii combinatului siderurgic. În prezent, activitatea este derulată de doar 25 de salariaţi, care pregătesc uzina pentru conservare. Despre viitorul acestei societăţi, fostul lider sindical Victor Sabău a declarat în exclusivitate pentru Radio România Reşiţa, că Adunarea Generală a Creditorilor de la Combinatul din Oţelu Roşu va propune în şedinţa din 24 septembrie, un plan de reorganizare pe o perioadă de 3 ani de zile. Acesta prevede vânzarea combinatului ca societate funcţională şi nu pentru dezmembrare. Există tratative şi negocieri importante cu cel puţin două firme mari, care ar dori relansarea siderurgiei în Valea Bistrei, a mai precizat Victor Sabău.
Articol editat de Mirabela Afronie, 19 septembrie 2014, 17:00 / actualizat: 19 septembrie 2014, 23:47
La Combintul Siderurgic din Oţelu Roşu, principala intreprindere economică din oraş, numărul salariaţilor a fluctuat înainte de privatizare, între 3.500 şi 5.500, a mai precizat fostul lider de sindicat Victor Sabău.
(Dan Agache)