Sistemul de urgență sub presiune: burnout-ul medicilor din UPU devine alarmant. Care este situaţia la Reşiţa?
Unitățile de primiri urgențe din Banat se confruntă cu o presiune tot mai mare, iar medicii ajung adesea să lucreze până la epuizare. De exemplu, la Spitalul Județean de Urgență Reșița, cadrele medicale fac gărzi chiar şi de 24 de ore fără pauză și ajung la 7-8 gărzi pe lună, în condițiile în care numărul pacienților crește constant, iar personalul rămâne insuficient.
Articol editat de Daiana Rosca, 5 martie 2026, 16:56
Medicii avertizează că sistemul de urgență riscă să ajungă într-un punct critic dacă nu vor fi găsite rapid soluții pentru suplimentarea personalului și îmbunătățirea condițiilor de muncă.
Medicii din UPU: „O să avem tehnică, dar nu vom avea cu cine să lucrăm”
În secția UPU de la Reșița, presiunea zilnică este resimțită de fiecare medic în parte. Urgentiștii spun că volumul de muncă este tot mai mare, iar lipsa personalului transformă fiecare tură într-o cursă contra cronometru.
„O să ajungem în situația în care vom avea tehnica necesară, dar nu o să avem cu cine. Foarte mulți medici urgentiști fac a doua specialitate pentru că burnout-ul a atins cote alarmante”, spune medicul urgentist Alexandru Ciuta.
Medicii speră ca generațiile tinere să aleagă această specialitate, însă realitatea din spitale îi face pe mulți rezidenți să evite medicina de urgență.
„Medicina de Urgenţe o faci numai dacă îți place cu adevărat și dacă ești dispus să faci sacrificii. Sper că vor mai veni colegi mai tineri decât noi, adică alte generații”, afirmă și medicul urgentist Alexandru Brici.
Deficit major de personal în UPU Reșița
În prezent, activitatea medicală din UPU Reșița este asigurată de doar 19 medici, dintre care 4 sunt pediatri. Pentru funcționarea optimă a secției ar mai fi nevoie de:
- 10 medici urgentiști
- 3 medici pediatri
- cel puțin 5 asistente medicale
Deși numărul de paturi din UPU a crescut în ultimii ani, personalul medical a rămas aproape neschimbat.
„Numărul nostru de paturi din UPU a crescut semnificativ. Din păcate, personalul a rămas același. Suntem tot doi doctori pe tura de noapte”, spune medicul urgentist Cosmin Librimir.
Această situație duce la suprasolicitarea medicilor, care ajung să lucreze peste limitele normale. Presiunea nu este resimțită doar de medici, ci și de asistentele medicale din UPU.
„E o muncă intensă, atât fizic, cât și psihic. Nu rezistă oricine”, spune asistenta Sorina Șoavă. Și colega sa, Speranța Buta Oros, confirmă nivelul ridicat de stres din secție. „Am ajuns la saturație în ultima perioadă”, spune aceasta.
Lipsa personalului este vizibilă inclusiv pentru pacienți: „Mă mir cum mai fac față. Sunt asistente foarte puține la volumul de lucru care există”, spune un pacient.
Risc major: mai mulți medici se apropie de pensionare
Situația devine și mai complicată în contextul în care o parte dintre medicii din UPU Reșița se apropie de vârsta pensionării. În prezent, cinci medici se află într-o categorie de vârstă avansată: trei medici au 57 de ani, un medic are 56 de ani iar un alt medic are 64 de ani.
Conform legislației privind sistemul public de pensii, aceștia se apropie de limita de pensionare sau pot decide oricând să își înceteze activitatea. Pierderea într-un interval scurt a acestor medici ar crea un risc operațional major, deoarece ar deveni imposibilă acoperirea liniilor de gardă și respectarea normelor privind timpul maxim de muncă.
Într-o unitate de urgență care trebuie să funcționeze 24 de ore din 24, orice reducere semnificativă a personalului poate afecta direct siguranța pacienților.
SMURD: burnout-ul este o problemă reală
Coordonatorul regional SMURD, Mihai Grecu, spune că stresul ocupațional din medicina de urgență este unul dintre cei mai importanți factori de risc pentru burnout.
„Pentru medicina de urgență, stresul ocupațional este un factor de risc extrem de important. Este o problemă reală”, afirmă acesta.
Problema este recunoscută și la nivel național. Șeful Departamentul pentru Situații de Urgență, Raed Arafat, spune că burnout-ul din sistemul de urgență poate fi redus doar prin creșterea numărului de medici și prin schimbarea modului de organizare a programului.
„Burnout-ul se rezolvă prin completarea numărului de medici și prin adaptarea programului de lucru, astfel încât să fie mai flexibil și să permită pauze și odihnă între gărzi”, a declarat acesta.
Soluțiile analizate de Ministerul Sănătății
Pentru a reduce presiunea asupra medicilor, Ministerul Sănătății analizează introducerea unui sistem de plată diferențiat pentru gărzi. Potrivit autorităților, gărzile din unitățile de urgență ar urma să fie mai bine remunerate, având în vedere gradul ridicat de solicitare.
Totuși, oficialii susțin că această schimbare nu ar trebui să ducă la scăderea veniturilor medicilor care efectuează gărzi de monitorizare în alte secții. Măsura este văzută ca un pas necesar pentru a face mai atractivă medicina de urgență și pentru a reduce deficitul de personal, într-un sistem în care medicii sunt adesea nevoiți să ducă singuri povara unor secții supraaglomerate. Pentru mulți dintre ei, însă, problema nu este doar una de salariu, ci și de condiții de muncă, personal suficient și timp real de odihnă după orele petrecute în linia întâi a sistemului medical.
Urmărește-ne și pe Google News
Acest articol este proprietatea Radio România Reșița și este protejat de legea drepturilor de autor. Reproducerea integrală sau parțială a conținutului este permisă doar cu acordul scris al editorului. Pentru solicitări de republicare, vă rugăm să ne contactați la redactie@radioresita.ro