Se nasc prematur, dar vor să trăiască!

Naşterea prematură este cea mai importantă cauză a mortalităţii bebeluşilor, determinând la nivel mondial mai mult de un milion de decese anual. În România, mortalitatea infantilă este o problemă majoră. Aici mor anual, în medie, 1,900 de copii mai mici de un an, adică un copil la fiecare 5 ore. Stresul, problemele cotidiene şi vârsta tot mai înaintată a mamelor creează probleme mari şi în Banat. În fiecare lună la maternitatea Odobescu din Timişoara ajung cel puţin 15 cazuri de copii născuţi prematur şi numărul acestora este într-o continua creştere, a declarant şefa secţiei de Neonatologie – Gabriela Olariu.
Articol editat de Mirabela Afronie, 17 noiembrie 2014, 16:00
Astăzi, de Ziua Mondială a Prematurităţii, organizațiile pentru protecţia copiilor atrag atenţia părinţilor că aceşti bebeluşi se nasc prea repede, însă ei nu vin pe lume pentru a muri. Aproape 40% dintre copiii născuţi prematur, care nu reuşesc să supravieţuiască, au avut la naştere tulburări respiratorii şi cardio-vasculare. Mai mult, 22% dintre prematuri se pierd din cauza afecţiunilor materne.
(Daiana Rosca)