Program de vizită redus la Spitalul Municipal de Urgenţă Caransebeş
Primăria Caransebeş anunţă scurtarea programului de vizită al aparţimătorilor, având in vedere contextul epidemiologic.
![Program de vizită redus la Spitalul Municipal de Urgenţă Caransebeş Program de vizită redus la Spitalul Municipal de Urgenţă Caransebeş](https://i0.wp.com/www.radioresita.ro/wp-content/uploads/2017/09/Spital-Caransebes.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol editat de Radio Resita, 13 august 2021, 19:32
Accesul va fi permis zilnic, doar între orele: 15.00- 17.00. Pachetele pacienţilor se preiau zilnic de la poarta unitătii sanitare de către personalul sectiei/compartimentului între orele 11.00-12.00 si 16.00-17.00.
În cadrul sectiei A.T.I. comunicarea cu pacientul se face prin intermediul telefonului mobil al sectiei la numărul 0754383834 sau prin centrala telefonică a unităţii sanitare, zilnic între orele 12.00-13.00 si 18.00-19.00.
Pentru informaţii medicale privind starea de sănătate a pacientului se comunică cu medicul curant prin intermediul centralei telefonice care face legătura cu secţia/compartimentul.
Vizitatorii trebuie să respecte următoarele reguli:
- – Obligatoriu vor purta masca la intrarea in spital, pe tot parcursul vizitei pana la iesirea din spital;
- la intrarea in sectie vor purta halat de unica folosinta, masca, botosi;
- – Dezinfectia mainilor la interarea si iesirea din sectie;
- – La un pacienţ in acelasi timp , va intra doar o singura persoana, iar durata vizitei nu va depasi 10 minute.
- Reguli speciale de vizitare pentru pacientii cu COVID-19
- Acesul aparţinătorilor este strict interzis în cadrul unităţii sanitare, iar comunicarea cu pacientul se face prin intermediul telefonului mobil (personal) sau prin centrala telefonică care face legatură cu sectia/compartiment unităţii sanitare unde se află pacientul.
Conform legislaţiei în vigoare este permis accesul apartinatorilor la pacienţii infectaţi cu SARS-COV-2 –cazuri severe de boală cu respectarea regulilor sanitare (aparţinătorii sunt instruiţi şi însoţiţi de către personalul din secţie cu privire la utilizarea echipamentului de protecţie). - Echiparea şi dezechiparea aparţinătorilor se face sub stricta supraveghere şi indrumare a personalului secţiei/compartimentului.