Ascultă Radio România Reșița Live

Noul statut al elevului: Cu telefonul mobil la cursuri, dar fără uniformă școlară

Conform noului document, copiii vor putea utiliza telefonul mobil în timpul orelor, în  scop educativ sau în cazul unei urgențe, numai cu acordul profesorilor. În ceea ce privește uniformele, nu vor mai fi obligatorii, unitățile școlare vor decide dacă le introduc sau nu, însă elevii vor trebui să poarte o ținută decentă și adecvată. Un alt drept  prevăzut în documentul elaborat de Ministerul Educației este contestarea notelor primite la lucrările scrise. Potrivit noului statut, elevii sau părinţii au dreptul să ceară recorectarea lucrărilor în termen de cinci zile. Directorul școlii va desemna alte două cadre didactice de specialitate din unitatea de învăţământ preuniversitar, care nu predau la clasa respectivă și care vor fi obligate să corecteze lucrările în maximum 15 zile de la testare. De asemenea elevii vor putea acorda feedback-uri  în scris, în mod anonim profesorilor.

Noul statut al elevului: Cu telefonul mobil la cursuri, dar fără uniformă școlară

Articol editat de Mirabela Afronie, 12 septembrie 2016, 08:00 / actualizat: 12 septembrie 2016, 10:56

Elevii sunt încântați că din toamnă vor putea folosi telefonul mobil la școala și că nu vor mai fi nevoiți să poarte uniforme școlare.

,,Din punctul meu de vedere faptul că putem folosi telefonul în timpul orelor, este un lucru bun. Dacă avem o problemă de sanătate sau ne sună părinții, mi se pare un lucru normal să  cerem voie de la profesor să ieșim din clasă și să vorbim la telefon’’.

,,Prefer să nu port uniformă. Mă îmbrac așa cum îmi place dar vin într-o ținută decentă la școală, nu văd de ce ar trebui să port uniformă’’.

,,Nu consider că ar trebui să port uniformă. Dacă ai cei șapte ani de acasă și te îmbraci adecvat nu cred că o uniformă ne face mai decenți’’.

Cadrele didactice consideră de asemenea acest nou statut, benefic pentru elevi.

,,Acest statut cred că sprijină libertatea de expresie a elevilor și cred că urmărește ceea ce încercăm noi de mai multă vreme  să facem și anume să stabilim un dialog activ profesor-elev dar și profesor- părinte. Feedback-ul acesta nu trebuie să fie acordat profesorilor semestrial, ne dăm seama din relația cu elevii, dacă ești un dascăl atent și corect îl ai în permanență’’- a declarat pentru Radio Reșița, profesorul la Colegiul Național Traian Lalescu, Luminița Broască.

,,Nu cred că ar trebui să ne opunem telefonului mobil ci doar să precizăm momentul când acesta poate fi folosit de către elevi. Cred că fiecare părinte oferă copilului telefon mobil pentru a comunica cu ei în situații de urgență. Să nu uităm că telefonul poate fi folosit și în scopuri educaționale, pentru a realiza un calcul sau a căuta o informație. În ceea ce privește uniforma nu cred că definește elevul. Cel mai important este sa vină îmbracați decent și curat’’-a declarat profesorul la Colegiul Național Mircea Eliade, Cristina Perța.

Ministerul Educației a precizat că noul document este primul de acest tip, elaborat în România după anul 1990, elaborat pentru a evidenția drepturile şi obligaţiile elevilor.

Andreea Lupșa

Profesorii amenință cu noi proteste de amploare ca urmare a nemulţumirilor cu privire la noua lege a salarizării
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 17:40

Profesorii amenință cu noi proteste de amploare ca urmare a nemulţumirilor cu privire la noua lege a salarizării

Miercuri, 17 iunie, cadre didactice din mai multe județe ale țării au protestat în Piața Victoriei, exprimându-și nemulțumirea față de...

Profesorii amenință cu noi proteste de amploare ca urmare a nemulţumirilor cu privire la noua lege a salarizării
Reorganizare la Direcția de Asistență Socială Timișoara. Numărul posturilor scade, dar serviciile pentru persoanele vulnerabile vor fi menținute
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 16:26

Reorganizare la Direcția de Asistență Socială Timișoara. Numărul posturilor scade, dar serviciile pentru persoanele vulnerabile vor fi menținute

Direcția de Asistență Socială a Municipiului Timișoara propune reorganizarea instituției, prin modificarea organigramei, a statului de funcții...

Reorganizare la Direcția de Asistență Socială Timișoara. Numărul posturilor scade, dar serviciile pentru persoanele vulnerabile vor fi menținute
ANM: Cod galben de caniculă în 15 județe. Banatul și vestul țării, sub val de căldură, apoi vin furtunile
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 14:04

ANM: Cod galben de caniculă în 15 județe. Banatul și vestul țării, sub val de căldură, apoi vin furtunile

Administrația Națională de Meteorologie a emis o atenționare Cod galben de caniculă, valabilă sâmbătă, 20 iunie, în 15 județe din vestul,...

ANM: Cod galben de caniculă în 15 județe. Banatul și vestul țării, sub val de căldură, apoi vin furtunile
Bărbat cercetat sub control judiciar după ce ar fi încercat să mituiască un polițist rutier pe DN 6, în Caraș-Severin
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 13:52

Bărbat cercetat sub control judiciar după ce ar fi încercat să mituiască un polițist rutier pe DN 6, în Caraș-Severin

Un bărbat de 64 de ani este cercetat sub control judiciar pentru 60 de zile. Acesta ar fi încercat să ofere 300 de euro unui polițist rutier,...

Bărbat cercetat sub control judiciar după ce ar fi încercat să mituiască un polițist rutier pe DN 6, în Caraș-Severin
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 12:21

Ilie Bolojan și-a depus candidatura pentru șefia PNL. Ioan Popa, primarul Reșiței, propus vicepreședinte în noua echipă de conducere

Ilie Bolojan și-a depus candidatura pentru funcția de președinte al Partidului Național Liberal, în cadrul Congresului Extraordinar al PNL, care...

Ilie Bolojan și-a depus candidatura pentru șefia PNL. Ioan Popa, primarul Reșiței, propus vicepreședinte în noua echipă de conducere
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 11:48

Sistemul sanitar, în prag de grevă generală. Sanitas anunță escaladarea protestelor împotriva legii salarizării

Tensiunile din sistemul de sănătate continuă să se amplifice, pe fondul nemulțumirilor legate de proiectul noii legi a salarizării. La...

Sistemul sanitar, în prag de grevă generală. Sanitas anunță escaladarea protestelor împotriva legii salarizării
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 08:38

Directorii DSVSA Arad, cercetați de DNA Timișoara. Control judiciar pentru acuzații de abuz în serviciu și luare de mită

Procurorii DNA Timișoara au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale și măsura controlului judiciar pentru 60 de zile față de trei...

Directorii DSVSA Arad, cercetați de DNA Timișoara. Control judiciar pentru acuzații de abuz în serviciu și luare de mită
Actualitate vineri, 19 iunie 2026, 20:58

Alphaville vine la Timișoara, în cadrul ROSARTE – stagiune culturală estivală în Parcul Rozelor

4 zile, 4 arte, un oraș: ROSARTE debutează la Timișoara Timișoara devine, între 18 și 21 iunie 2026, gazda primei ediții a stagiunii estivale...

Alphaville vine la Timișoara, în cadrul ROSARTE – stagiune culturală estivală în Parcul Rozelor