Ascultă Radio România Reșița Live

Lup văzut în localitatea Padina Matei: Primarul a solicitat sprijinul Prefecturii și al AJVPS

Un exemplar de lup a fost zărit pe uliţele din localitatea Padina Matei, comuna Gârnic, a transmis pentru Radio Reşiţa primarul Nicolae Tismănariu. Potrivit acestuia, animalul a fost văzut în preajma unităţii de învăţământ, dar a fost alungat de câinii vânătorilor din localitate prin grădina acesteia.

Lup văzut în localitatea Padina Matei: Primarul a solicitat sprijinul Prefecturii și al AJVPS

Articol editat de Gerhard Chwoika, 14 martie 2024, 15:36 / actualizat: 15 martie 2024, 6:54

Nicolae Tismănariu se teme pentru copiii care frecventează unitatea şcolară şi a lansat şi un semnal de alarmă către Prefectura Caraş-Severin şi Asociaţia Judeţeană a Vânătorilor şi Pescarilor Sportivi pentru că nu ştie cum să procedeze într-o asemenea situaţie şi în plus lupul este un animal protejat de lege şi nu poate fi capturat cu una cu două.

Acesta mai spune că, de aproape 15 ani nu au mai fost zăriţi lupi pe raza comunei şi cu siguranţă a coborât din pădurile învecinate în căutare de hrană.

Primarul Nicolae Tismănariu pentru Radio Reşiţa:

Au venit doi tineri de la muncă, au făcut poze și m-au anunțat imediat despre situația creată. După aceea am constatat, la discuții cu alte persoane, care sunt vânători din localitate să vedem dacă e lup sau e un câine sălbăticit. S-a constatat că ar fi lup după poziții și după cum arată.

N-am mai avut caz recent, decât cu ani mulți înainte poate 15-20 de ani când au spart undeva la vreo 80-90 de animale la stânele de pe raza comunei.

Am informat atât agenția de vânători, cât și Prefectura; să încercăm să facem vreo vânătoare asta ca să nu fie probleme. Ne temem pentru animalele care sunt din ce în ce mai puține și copii, că dacă a ajuns să se plimbe prin fața școlii ne temem să nu fie vreo problemă cu vreun copil nesupravegheat.

Am cerut sprijin la Prefectură să vedem ce este de făcut, conform legii, că nu știu poate să fie interzisă vânătoarea lor şi să fie ocrotiți, nu știu că nu mă pricep, nu sunt vânător de meserie„.

Contactat telefonic, directorul AJVPS Caraş-Severin, Dumitru Dragomir, a transmis pentru Radio Reşiţa că niciun animal sălbatic nu atacă omul în mod direct doar dacă este turbat, luat prin surprindere sau în timpul sezonului rece când se deplasează în grupuri sau haite.

Amintim că, lupul este un animal protejat de lege şi nu poate fi capturat după bunul plac.

Acum, primăria Gârnic monitorizează zona şi urmăreşte evoluţia situaţiei, a mai subliniat Nicolae Tismănariu pentru postul nostru.  

Sursa foto: Nicolae Tismănariu

Prefectul județului Timiș, Cornelia Micicoi, își anunță demisia și face precizări privind ancheta Parchetului European
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 17:37

Prefectul județului Timiș, Cornelia Micicoi, își anunță demisia și face precizări privind ancheta Parchetului European

Prefectul județului Timiș, Cornelia Micicoi, a transmis joi un punct de vedere oficial ca urmare a materialelor apărute în presă privind o...

Prefectul județului Timiș, Cornelia Micicoi, își anunță demisia și face precizări privind ancheta Parchetului European
Simpozionul Internațional „Banatul – memorie vie a diversității” a deschis la Reşiţa seria manifestărilor dedicate Zilei Banatului Montan
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 16:33

Simpozionul Internațional „Banatul – memorie vie a diversității” a deschis la Reşiţa seria manifestărilor dedicate Zilei Banatului Montan

Manifestările dedicate Zilei Banatului Montan au debutat vineri, 12 unie 2026, la Reșița, odată cu deschiderea Simpozionului Internațional...

Simpozionul Internațional „Banatul – memorie vie a diversității” a deschis la Reşiţa seria manifestărilor dedicate Zilei Banatului Montan
Punctul de frontieră de pe Canalul Bega se redeschide din 13 iunie. Cicliștii și pietonii pot traversa din nou între Timișoara și Zrenjanin
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 14:25

Punctul de frontieră de pe Canalul Bega se redeschide din 13 iunie. Cicliștii și pietonii pot traversa din nou între Timișoara și Zrenjanin

Punctul de frontieră de pe Canalul Bega se redeschide din 13 iunie. Cicliștii și pietonii pot traversa din nou între Timișoara și Zrenjanin...

Punctul de frontieră de pe Canalul Bega se redeschide din 13 iunie. Cicliștii și pietonii pot traversa din nou între Timișoara și Zrenjanin
Timișoara investește peste 1,6 milioane de lei în două muzee dedicate copiilor și turiștilor. Noi atracții interactive vor fi dezvoltate până la finalul anului
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 13:33

Timișoara investește peste 1,6 milioane de lei în două muzee dedicate copiilor și turiștilor. Noi atracții interactive vor fi dezvoltate până la finalul anului

Municipiul Timișoara continuă investițiile în cultură și turism, propunând alocarea a peste 1,6 milioane de lei pentru dezvoltarea Muzeului...

Timișoara investește peste 1,6 milioane de lei în două muzee dedicate copiilor și turiștilor. Noi atracții interactive vor fi dezvoltate până la finalul anului
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 13:17

„Putere din sângele studenților – 15 ani pentru viață”. Campania de donare de sânge a reunit studenți, jandarmi și membri ai comunității la Reșița

Campania de donare de sânge „Putere din sângele studenților – 15 ani pentru viață”, organizată de Casa de Cultură a Studenților...

„Putere din sângele studenților – 15 ani pentru viață”. Campania de donare de sânge a reunit studenți, jandarmi și membri ai comunității la Reșița
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 12:44

Controale intensificate pe șoselele din Caraș-Severin în cadrul acțiunii ROADPOL „Alcohol & Drugs”

Polițiștii verifică șoferii care conduc sub influența alcoolului sau a drogurilor Polițiștii rutieri din Caraș-Severin participă, în...

Controale intensificate pe șoselele din Caraș-Severin în cadrul acțiunii ROADPOL „Alcohol & Drugs”
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 12:43

Carnavalul Bela Crkva 2026, promovat la Timișoara

Carnavalul Bela Crkva 2026 transformă orașul din Banatul sârbesc, în perioada 22–28 iunie, într-o destinație de vară pentru iubitorii de...

Carnavalul Bela Crkva 2026, promovat la Timișoara
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 09:37

Centrul de Voluntariat Reșița, partener la prima Tabără de Sculptură de la Muzeul Satului Bănățean Timișoara

Muzeul Satului Bănățean Timișoara găzduiește, în perioada 12–14 iunie, prima ediție a Taberei de Sculptură, un proiect cultural care aduce...

Centrul de Voluntariat Reșița, partener la prima Tabără de Sculptură de la Muzeul Satului Bănățean Timișoara