La vremea târgurilor de iarnă, Gărâna se pregăteşte de o nouă ediţie
Târgul de Crăciun din satul Gărâna, comuna Brebu Nou, judeţul Caraş-Severin, ajuns anul acesta la cea de-a doua ediţie se va deschide în după-amiaza zilei de sâmbătă, 9 decembrie la ora 17.00 în ajunul celei de-a doua duminici de Advent, potrivit calendarului romano-catolic.
![La vremea târgurilor de iarnă, Gărâna se pregăteşte de o nouă ediţie La vremea târgurilor de iarnă, Gărâna se pregăteşte de o nouă ediţie](https://i0.wp.com/www.radioresita.ro/wp-content/uploads/2023/12/turta-dulce.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol editat de Gerhard Chwoika, 4 decembrie 2023, 17:30 / actualizat: 6 decembrie 2023, 13:47
Organizatorii evenimentului oferă atât localnicilor, cât şi turiştilor prilejul de a se bucura de magia sărbătorilor de iarnă cu figurine din turtă dulce, pregătite în casă după o reţetă tradiţională străveche.
Cei prezenţi vor putea degusta însă şi din bucatele şi prăjiturile tradiţionale ale casei şi se vor putea delecta la o cană de vin fiert în acordul colindelor locului.
Târgul de la sat va fi deschis vizitatorilor, în fiecare sfârşit de săptămână, pe întreaga perioadă a sărbătorilor de iarnă.