Până astăzi, 1 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.077.978 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.040.527 de pacienți au fost declarați vindecați. În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 241 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2118650,53
2.Arad2360120,17
3.Argeș27323100,33
4.Bacău2602010,14
5.Bihor2920080,40
6.Bistrița-Năsăud1185400,20
7.Botoșani1413930,19
8.Brașov4361890,36
9.Brăila1326420,26
10.Buzău1255520,18
11.Caraș-Severin1143670,44
12.Călărași1003600,18
13.Cluj5742840,40
14.Constanța4288350,26
15.Covasna852700,28
16.Dâmbovița2245350,16
17.Dolj2657320,15
18.Galați2757300,29
19.Giurgiu1100010,19
20.Gorj920000,09
21.Harghita825510,18
22.Hunedoara2284920,19
23.Ialomița1075110,19
24.Iași4233290,20
25.Ilfov4502840,35
26.Maramureș2035310,16
27.Mehedinți832130,22
28.Mureș2389980,23
29.Neamț1890360,33
30.Olt1456720,19
31.Prahova35184220,39
32.Satu Mare1296320,11
33.Sălaj1092100,21
34.Sibiu2645480,45
35.Suceava2415940,14
36.Teleorman1366710,18
37.Timiș5424870,28
38.Tulcea842410,36
39.Vaslui1594270,13
40.Vâlcea1639150,25
41.Vrancea1066710,18
42.Mun. București183333450,32
43.Cazuri noi nealocate pe județe  498*35 
 TOTAL1.077.978241 

Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 112 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA12
2ARAD4
3ARGEŞ4
4BACĂU5
5BIHOR3
6BISTRIŢA-NĂSĂUD2
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV1
10BUZĂU5
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN2
13CLUJ7
14CONSTANŢA5
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA2
17DOLJ0
18GALAŢI7
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA3
22HUNEDOARA1
23IALOMIŢA0
24IAŞI5
25ILFOV1
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI13
29MUREŞ1
30NEAMŢ11
31OLT0
32PRAHOVA3
33SĂLAJ1
34SATU MARE1
35SIBIU1
36SUCEAVA0
37TELEORMAN0
38TIMIŞ3
39TULCEA0
40VÂLCEA2
41VASLUI2
42VRANCEA1
 Total112

Până astăzi, 30.353 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.