Încă 10 ani de custodie la păduri
(Hardy Cvoica)
![Încă 10 ani de custodie la păduri Încă 10 ani de custodie la păduri](https://i0.wp.com/www.radioresita.ro/wp-content/uploads/2014/08/padure-fag.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol editat de Mirabela Afronie, 21 noiembrie 2014, 15:30
Cele 16 parcuri naţionale şi naturale de pe raza judeţului Caraş-Severin vor fi gestionate, în continuare, de aceleaşi echipe ca şi până acum, a precizat directorul Administraţiei Parcului Naţional Semenic – Cheile Caraşului, Sorin Tudorescu. Ministerul Mediului şi Schimbărilor Climatice, împreună cu Regia Naţională a Pădurilor – Romsilva şi administraţiile ariilor protejate de pe raza judeţului au semnat noile contracte de administrare, pe o perioadă de 10 ani, atât pentru parcurile naţionale şi naturale, cât şi pentru ariile protejate care se suprapun pe suprafaţa acestora. În urma analizei dosarelor de candidatură, ministerul a decis să încredinţeze Romsilva administrarea, în continuare, a celor 16 obiective pe care regia le-a avut în gestionare şi în perioada 2004 – 2014, a mai spus Sorin Tudorescu.
(Hardy Cvoica)