Până astăzi, 21 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.081.875 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). În urma testelor efectuate la nivel naţional, faţă de ultima raportare, au fost înregistrate 102 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

De la ultima raportare, au fost consemnate două decese un bărbat şi o femeie, al unor pacienţi infectaţi cu noul coronavirus, internaţi în spitale din Arad şi Braşov. 

În Caraş -Severin, în ultimile 24 de ore nu a mai fost înregistrat niciun caz de persoană infectată cu SARS – CoV – 2.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2128200,01
2.Arad2369510,03
3.Argeș2748410,03
4.Bacău2610620,02
5.Bihor2929000
6.Bistrița-Năsăud1189510,03
7.Botoșani1420010,02
8.Brașov43692-1**0,01
9.Brăila1330200,01
10.Buzău1259210,02
11.Caraș-Severin1149300,01
12.Călărași1006500,01
13.Cluj5766930,06
14.Constanța42990-1**0,03
15.Covasna855800
16.Dâmbovița2251100,01
17.Dolj2671820,03
18.Galați2767100,01
19.Giurgiu1103410,01
20.Gorj922000,02
21.Harghita829200,01
22.Hunedoara2288830,03
23.Ialomița1079600,01
24.Iași4248250,04
25.Ilfov4518260,07
26.Maramureș2043620,02
27.Mehedinți833900
28.Mureș2399020,01
29.Neamț1899410,01
30.Olt1463310,01
31.Prahova3548630,04
32.Satu Mare1303610,06
33.Sălaj1095320,01
34.Sibiu2652620,02
35.Suceava2423600,01
36.Teleorman1373200,04
37.Timiș5440890,04
38.Tulcea844410,02
39.Vaslui1600440,02
40.Vâlcea1645500,01
41.Vrancea1069400
42.Mun. București183866170,05
43.Cazuri noi nealocate pe județe  536*32 
 TOTAL1.081.875102 

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 12 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabel: 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA0
2ARAD0
3ARGEŞ1
4BACĂU1
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI1
8BRĂILA0
9BRAŞOV0
10BUZĂU0
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ1
14CONSTANŢA0
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ0
18GALAŢI0
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA1
22HUNEDOARA0
23IALOMIŢA0
24IAŞI0
25ILFOV1
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI3
29MUREŞ0
30NEAMŢ0
31OLT0
32PRAHOVA0
33SĂLAJ0
34SATU MARE1
35SIBIU0
36SUCEAVA1
37TELEORMAN0
38TIMIŞ0
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI1
42VRANCEA0
 Total12

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 258. Dintre acestea, 38 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrat  8.578.335 de teste RT-PCR și 1.706.823 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 13.069 de teste RT-PCR (6.429 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.640 la cerere) și 14.095 de teste rapide antigenice. Pe teritoriul României, 541 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 428 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 35.380 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 35 de persoane.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.