Până astăzi, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.079.657 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19) informează Grupul de Comunicare Strategică. Dintre aceştia 1.044.000 de pacienti au fost declarati vindecaţi. În urma testelor efectuate la nivel national, fata de ultima raportare, au fost înregistrate 127 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 127 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos:

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2125030,24
2.Arad2365240,13
3.Argeș2740550,2
4.Bacău2604710,06
5.Bihor2926300,17
6.Bistrița-Năsăud1186710,05
7.Botoșani1416410,08
8.Brașov43669100,14
9.Brăila1328300,1
10.Buzău1257700,08
11.Caraș-Severin1147120,19
12.Călărași1004820,07
13.Cluj5750860,16
14.Constanța4292630,1
15.Covasna854700,1
16.Dâmbovița2248320,1
17.Dolj2661200,08
18.Galați2762640,14
19.Giurgiu1101520,09
20.Gorj920710,02
21.Harghita827430,11
22.Hunedoara2286310,07
23.Ialomița1077730,12
24.Iași4237910,09
25.Ilfov4507300,14
26.Maramureș2038030,07
27.Mehedinți833200,08
28.Mureș2394320,12
29.Neamț1895230,14
30.Olt1459500,09
31.Prahova35315110,25
32.Satu Mare1297810,06
33.Sălaj1093940,1
34.Sibiu2649310,16
35.Suceava2420030,07
36.Teleorman1370770,1
37.Timiș5430440,11
38.Tulcea843100,06
39.Vaslui1597400,09
40.Vâlcea1642210,13
41.Vrancea1068410,06
42.Mun. București183562260,15
43.Cazuri noi nealocate pe județe  460*5 
 TOTAL1.079.657127 

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 55 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA2
2ARAD1
3ARGEŞ6
4BACĂU0
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV3
10BUZĂU2
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ1
14CONSTANŢA1
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA3
17DOLJ1
18GALAŢI0
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA1
22HUNEDOARA1
23IALOMIŢA0
24IAŞI2
25ILFOV3
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI9
29MUREŞ2
30NEAMŢ4
31OLT1
32PRAHOVA6
33SĂLAJ0
34SATU MARE0
35SIBIU2
36SUCEAVA1
37TELEORMAN3
38TIMIŞ0
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI0
42VRANCEA0
 Total55

Până astăzi, 31.804 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.