Până astăzi, 23 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.075.543 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.032.888 de pacienți au fost declarați vindecați. În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 307 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2112290,93
2.Arad2356730,36
3.Argeș27226260,61
4.Bacău2597640,25
5.Bihor2910090,65
6.Bistrița-Năsăud1183330,48
7.Botoșani1411140,32
8.Brașov4350240,61
9.Brăila1321550,41
10.Buzău1252040,40
11.Caraș-Severin11376120,81
12.Călărași1001110,29
13.Cluj57328260,88
14.Constanța42794180,45
15.Covasna850350,62
16.Dâmbovița2241880,35
17.Dolj26523100,35
18.Galați2747290,44
19.Giurgiu1097610,34
20.Gorj919410,13
21.Harghita822640,49
22.Hunedoara2281300,51
23.Ialomița1072460,29
24.Iași42244170,36
25.Ilfov4494290,73
26.Maramureș2032550,24
27.Mehedinți830140,51
28.Mureș2385070,50
29.Neamț18822130,54
30.Olt1452430,40
31.Prahova35036350,80
32.Satu Mare1294740,24
33.Sălaj1090250,54
34.Sibiu2636280,82
35.Suceava2412280,24
36.Teleorman1364560,42
37.Timiș54179170,60
38.Tulcea839430,52
39.Vaslui1590930,23
40.Vâlcea16341110,47
41.Vrancea1064170,35
42.Mun. București183008450,67
43.Cazuri noi nealocate pe județe  519*-75
 TOTAL1.075.543307

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 71 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA
2ARAD5
3ARGEŞ2
4BACĂU1
5BIHOR2
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI
8BRĂILA
9BRAŞOV
10BUZĂU2
11CĂLĂRAŞI
12CARAŞ-SEVERIN
13CLUJ3
14CONSTANŢA4
15COVASNA
16DÂMBOVIŢA4
17DOLJ
18GALAŢI2
19GIURGIU2
20GORJ1
21HARGHITA3
22HUNEDOARA2
23IALOMIŢA1
24IAŞI2
25ILFOV1
26MARAMUREŞ
27MEHEDINŢI
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI9
29MUREŞ2
30NEAMŢ5
31OLT3
32PRAHOVA7
33SĂLAJ1
34SATU MARE1
35SIBIU
36SUCEAVA
37TELEORMAN2
38TIMIŞ
39TULCEA
40VÂLCEA2
41VASLUI1
42VRANCEA
TOTAL71

Până astăzi, 29.941 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 22.05.2021 (10:00) – 23.05.2021 (10:00) au fost raportate 56 de decese (24 bărbați și 32 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Harghita, Hunedoara, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Tulcea, Vaslui, Vâlcea și Municipiul București.