Ascultă Radio România Reșița Live

[FOTO] Anul Centenarului întâmpinat cu proiecte pe măsură de Teatrul de Vest !

Noul manager al Teatrului de Vest, Florin Gabriel Ionescu, absolvent al Universității Naționale de Artă Teatrală și Cinematografică „Ion Luca Caragiale” din București-clasa Gelu Colceag, a susținut astăzi o conferință de presă, prin care a anunțat noua viziune managerială pentru anul 2018.
Este de remarcat că proiectul său cuprinde toate vârstele, dar mai ales reconfirmarea rolului teatrului în societate- educație, cultură și divertisment.

[FOTO] Anul Centenarului întâmpinat cu proiecte pe măsură de Teatrul de Vest !

Articol editat de Radio Resita, 20 decembrie 2017, 16:16

„E prima conferință de presă, am promis-o de 4 săptămâni și am organizat-o acum pentru că am ce să vă spun.În prima lună m-am ocupat doar de administrație, doar de citit contractele teatrului de pe ultimii 2 ani, dar acum,  în sfârșit, am vestea cea bună- vom putea porni niște producții.Din 16 noiembrie nu am putut să pornim absolut nici o producție fiindcă nu existau bani pe capitolul acesta, deci să fim înțeleși, teatrul avea bani, am găsit Teatrul de Vest cu 55.000 lei în cont, dar nu puteau fi atinși pentru că erau prevăzuți pe alte capitole, adică întreținere, nu producție sau colaborări.În urma rezolvării acestei probleme vom putea, din luna ianuarie, să începem repetițile la noile spectacole.Teatru există să facă spectacole.Vor avea loc noi Premiere și renunț la spectacolele pe care le-am găsit aici.Acum 2 duminici am avut 26 de spectatori la spectacolul „Bani din cer”… ceea ce este jenant.Prima Premieră va avea loc în 9 februarie și este în colaborare cu teatrul timișorean, având regia, scenografia și distribuția formată din artiștii timișoreni.În principal Premierele vor avea loc vinerea pentru a se mai putea juca sâmbăta și duminica, pentru că în teatru dacă nu joci spectacolul de două, trei ori și îl lași o lună, îl omori.Vom avea în aceeași perioadă o Premieră națională, un spectacol pentru copii, „Omul de turtă dulce”, de David Wood, tradus în limba română special pentru noi, tot la mijloc de februarie, dar tot decorul, toate costumele, toată butaforia o primim la un preț modic, la 170 de Euro din Ungaria, un decor care a costat peste 2000 de Euro.Pe 19 februarie vor începe repetițile la „O noapte furtunoasă”, de I.L.Caragiale, coproducție cu Teatrul de Artă din Deva. Coproducțiile sunt foarte importante pentru că se împart costurile și se dublează numărul de spectatori.Regizează Mihai Panaitescu iar scenografia Dorothea Iordănescu, Premiera fiind pe 18 martie.De la noi vor juca Sorin Fruntelată și Florin Ibrași.În aceeași perioadă când ei repetă la Deva, la Reșița se pune în scenă „39 de trepte” de Alfred Hitchcock, în regia unui artist german.Aceste spectacole sunt rețetă sigură, nu risc.Premiera este pe 25 martie și distribuția este cu actorii reșițeni”, a specificat printre altele noul manager al Teatrului de Vest.

Ceea ce este nou în viitoarea stagiune reprezintă reluarea colaborării cu Teatrul Național Mihai Eminescu din Timișoara, dar și cu celelalte teatre din municipiul de pe Bega, cu Teatrul Nottara din București, dar și cu regizori, scenografi din afara granițelor țării.
Dacă Banatul de Munte este binecuvântat de Dumnezeu cu înțelegere și pace între toate etniile ce locuiesc de secole aici, Teatrul de Vest își dorește să aducă , începând de anul viitor, anul Centenarului Marii Uniri, spectacole în limbile germană, maghiară, sârbă și croată, beneficiind de susținerea conducerii acestor minorități. Deasemenea, tot în 2018, conducerea teatrului reșițean se participă în proiectui finanțat de Ministerul Culturii și Identității Naționale, alături de teatrele din Arad, Botoșani, Râmnicu-Vâlcea și probabil Bulandra, proiect coordonat de cunoscutul artist Ștefan Iordănescu.

Anul 2018 se anunță interesant din punct de vedere al viziunii manageriale pentru Teatrul de Vest, viziune ce sperăm că va fi concretizată, fiindcă se adresează tuturor vârstelor și acoperă în mare proporție toate sarcinile pe care această instituție de cultură le are în societate.

Anca Bica Bălălău

Garda de Mediu Timiș, bilanț intens în luna mai: peste 100 de controale și amenzi de aproape 740.000 de lei
Actualitate joi, 11 iunie 2026, 08:00

Garda de Mediu Timiș, bilanț intens în luna mai: peste 100 de controale și amenzi de aproape 740.000 de lei

Activitatea de control a Gărzii Naționale de Mediu – Comisariatul Județean Timiș s-a intensificat în luna mai. Inspectorii au efectuat nu mai...

Garda de Mediu Timiș, bilanț intens în luna mai: peste 100 de controale și amenzi de aproape 740.000 de lei
Parcul Național Cheile Nerei-Beușnița, pe podium la „Destinația Anului 2026”. Turiștii se lovesc însă de starea precară a Drumului Județean 571
Actualitate joi, 11 iunie 2026, 06:51

Parcul Național Cheile Nerei-Beușnița, pe podium la „Destinația Anului 2026”. Turiștii se lovesc însă de starea precară a Drumului Județean 571

Parcul Național Cheile Nerei-Beușnița continuă să atragă turiști din întreaga țară și din străinătate, confirmându-și statutul de...

Parcul Național Cheile Nerei-Beușnița, pe podium la „Destinația Anului 2026”. Turiștii se lovesc însă de starea precară a Drumului Județean 571
Parcare de mari dimensiuni lângă Spitalul Județean din Timișoara. Consiliul Județean și Primăria caută soluții pentru una dintre cele mai aglomerate zone ale orașului
Actualitate joi, 11 iunie 2026, 05:30

Parcare de mari dimensiuni lângă Spitalul Județean din Timișoara. Consiliul Județean și Primăria caută soluții pentru una dintre cele mai aglomerate zone ale orașului

Problema locurilor de parcare din zona Spitalului Județean din Timișoara revine în atenția autorităților. Președintele Consiliul Județean...

Parcare de mari dimensiuni lângă Spitalul Județean din Timișoara. Consiliul Județean și Primăria caută soluții pentru una dintre cele mai aglomerate zone ale orașului
Peste 400 de voluntari dau culoare, de astăzi, satului Macedonia la cea de-a opta ediție Color the Village
Actualitate joi, 11 iunie 2026, 00:12

Peste 400 de voluntari dau culoare, de astăzi, satului Macedonia la cea de-a opta ediție Color the Village

Satul Macedonia din judeţul Timiş devine, timp de trei zile, centrul unuia dintre cele mai ample proiecte de voluntariat din vestul țării. Peste...

Peste 400 de voluntari dau culoare, de astăzi, satului Macedonia la cea de-a opta ediție Color the Village
Actualitate miercuri, 10 iunie 2026, 21:00

Primăria Timișoara accelerează digitalizarea serviciilor publice. Peste 80% dintre cereri sunt depuse online

Primăria Municipiului Timișoara continuă procesul de modernizare a serviciilor publice prin extinderea funcționalităților disponibile în...

Primăria Timișoara accelerează digitalizarea serviciilor publice. Peste 80% dintre cereri sunt depuse online
Actualitate miercuri, 10 iunie 2026, 17:05

Aparatură de ultimă generație pentru diagnosticarea cancerului la Spitalul Județean de Urgență Reșița

Laboratorul de Anatomie Patologică al Spitalului Județean de Urgență Reșița a fost dotat cu echipamente performante pentru diagnosticarea...

Aparatură de ultimă generație pentru diagnosticarea cancerului la Spitalul Județean de Urgență Reșița
Actualitate miercuri, 10 iunie 2026, 16:34

Accident grav la Mehadia: o femeie a murit, iar un copil de un an și un bărbat au fost transportați la spital

Un grav accident rutier s-a produs în localitatea Mehadia, județul Caraș-Severin, unde un autotren și un autoturism au fost implicate într-o...

Accident grav la Mehadia: o femeie a murit, iar un copil de un an și un bărbat au fost transportați la spital
Actualitate miercuri, 10 iunie 2026, 11:00

Cel mai mare complex sportiv din România va fi construit lângă Timișoara. Primele imagini ale proiectului Timiș 4 All

Consiliul Județean Timiș anunță dezvoltarea unuia dintre cele mai ambițioase proiecte de infrastructură sportivă din România. Complexul...

Cel mai mare complex sportiv din România va fi construit lângă Timișoara. Primele imagini ale proiectului Timiș 4 All