Ascultă Radio România Reșița Live

[EXCLUSIV] Anomalie birocratică în judeţul Caraş-Severin! Au diplomă de specialist dar profesează ca medici rezidenţi

Anomalie birocratică în judeţul Caraş-Severin! Au diplomă de specialist dar profesează în continuare ca medici rezidenţi. Este vorba despre 3 doctori din cadrul Spitalului Judeţean de Urgenţă din Reşiţa care din cauza birocraţiei nu şi-au primit drepturile.

[EXCLUSIV] Anomalie birocratică în judeţul Caraş-Severin! Au diplomă de specialist dar profesează ca medici rezidenţi

Articol editat de Daiana Rosca, 30 martie 2017, 17:26

Din luna ianuarie 3 medici rezidenţi de la Spitalul Judeţean de Urgenţă din Reşiţa aşteaptă să fie încadraţi pe posturile care li se cuvin, pentru care s-au pregătit ani de zile, dar lipsa unei semnături îi ţine departe de acest obiectiv. De exemplu, medicul radiolog Ildiko Kun, care profesează din 2012 în spitalul din Reşiţa ar fi trebuit să fie din luna ianuarie medic specialist însă chiar şi cu această diplomă profesează tot ca medic rezident.

S-a terminat etapa de rezidenţiat. Am susţinut examenul de specialist în noiembrie 2016, l-am absolvit. Printr-un ordin al Ministerului Sănătăţii am fost numită medic specialist şi m-am prezentat la post evident ca medic specialist, surpriză însă, eu aici activez în continuare ca medic rezident. Se termină luna martie, nu am şanse nici din luna aprilie să fiu  medic specialist. Practic muncesc ca un medic specialist dar sunt plătită ca un medic rezident. Ce înseamnă asta pentru mine? Cât timp am fost medic rezident beneficiam de salariu dar şi de bursa de medic rezident, era relativ bine. Din anul 2 am început să fac şi gărzi aşa că era din punct de vedere financiar acceptabil. Familia mea este în Timişoara şi fac săptămânal naveta. Plătesc ca orice cetăţean utilităţi şi întreţin două case. Salariul meu de rezident, că acum nu mai am bursă nu ştiu dacă îmi acoperă, chiria, transportul, şi hrana zilnică. Dar trecem peste partea financiară…dar nu mi se pare normal ca un drept câştigat printr-un examen să nu-ţi fie recunoscut! Adică ce trebuie să fac mai mult? Trebuie să-mi iau avocat? Să dau în judecată instituţiile care trebuiau să-mi semneze hârtie pentru a beneficia de parafă de specialist, ce să fac? e o simplă semnătură, eu nu mai am de dat examene, repet am fost numită prin ordin de la minister, eu sunt medic specialist. Aici nu ştiu de ce nu se poate? Trebuie să merg la Haga, chiar aşa merg lucrurile în ţara asta?”, sunt nişte întrebări simple la care doamna doctor Kun speră să găsească cât mai repede şi un răspuns.

În ședinta Consiliului Judeţean de săptămâna trecuta, din 23 martie mai exact, a fost votat, în procedură de urgență, proiectul de hotărâre prin care s-a modificat organigrama Spitalului Judeţean de Urgenţa Reşiţa, proiectul incluzând transformarea a 3 funcţii contractuale de medic rezident în medic specialist. Unul dintre aceste posturi transformate este cel al doamnei dr. Kun. Decizia Consiliului Judeţean intră în vigoare de la data când spitalului i se comunică hotărârea.

„Hotararea Consiliului de Administraţie a Spitalului Judeţean de Urgenţă Reşiţa prin care s-a decis transformarea posturilor amintite şi fără de care un proiect de acest gen nu poate fi supus votului consilierilor județeni, ne-a fost comunicată în 21 martie şi 2 zile mai târziu a intrat în sedinţa forului județean. Anterior, nu a fost transmisă vreo hotărâre a Consiliului de Administraţie al spitalului care să includă aceste transformări”, ne-a transmis directorul de comunicare din cadrul Consiliului Judeţean, Camelia Basaraba.

Managerul Dumitru Secăşan cunoaşte şi el problema şi dă vina pe birocraţie. Consiliul de Administraţie al spitalului nu s-a întrunit la timp, astfel că întreaga procedură a fost tărăgănată.

Din punctul meu de vedere nu este necesar ca să trecem un medic prin atâtea proceduri. Faptul că se întârzie recunoaşterea acestei specializări, de Consiliul de Administraţie şi de Consiliul Judeţean, nu face altceva decât să aducă neajunsuri şi medicului în cauză, care nu poate fi salarizat corespunzător, nu se pot contracta serviciile lui cu Casa Judeţeană de Asigurări de Sănătate şi afectează până la urmă şi activitatea spitalului. În plus aceste situaţii pot apărea şi în viitor dacă se menţine această procedură. Aici vorbim de o chestiune clară, de ordinul ministrului, păi şi atunci de ce să mai aştepte medicii după alte semnături. De exemplu, Consiliul de Administraţie se poate îmbolnăvii, sau poate membrii pleacă în concediu, nu ştiu se poate întâmpla orice. Păi şi atunci să ţinem noi medicii în situaţia asta până se întruneşte consiliul. Şi în plus dacă preşedintele consiliului are o problemă şi nu se prezintă, nu se poate ţine şedinţa, el nu poate fi înlocuit şi astfel toată lumea are de suferit”, susţine managerul Dumitru Secăşan.

Si acesta nu este singurul caz. Aproape în fiecare an la Spitalul Judeţean din Reşiţa apare câte un medic specialist care pentru câteva luni profesează tot ca medic rezident. Şi lucrurile vor continua în acest ritm, atâta timp cât funcţia preşedintelui Comitetului de Administraţie al spitalului este ocupată de un medic care nici măcar nu are domiciliul în România.

Daiana Roşca

Etichete:
Municipiul Timișoara atrage peste 7,3 milioane lei pentru o nouă grădiniță modernă în Plopi
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 12:44

Municipiul Timișoara atrage peste 7,3 milioane lei pentru o nouă grădiniță modernă în Plopi

Municipiul Timișoara continuă investițiile în educație prin atragerea unei finanțări europene de peste 7,3 milioane de lei, destinată...

Municipiul Timișoara atrage peste 7,3 milioane lei pentru o nouă grădiniță modernă în Plopi
Cetățean sârb căutat de autoritățile din Austria, depistat de polițiștii din Caraș-Severin pe DN6
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 11:16

Cetățean sârb căutat de autoritățile din Austria, depistat de polițiștii din Caraș-Severin pe DN6

Un bărbat de 29 de ani, cetățean sârb, căutat de autoritățile judiciare din Austria în baza unui mandat european de arestare, a fost depistat...

Cetățean sârb căutat de autoritățile din Austria, depistat de polițiștii din Caraș-Severin pe DN6
Deficitul de medici de familie din Caraș-Severin persistă
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 10:34

Deficitul de medici de familie din Caraș-Severin persistă

Deficitul de medici de familie continuă să reprezinte una dintre cele mai mari provocări pentru sistemul medical din Caraș-Severin. Potrivit...

Deficitul de medici de familie din Caraș-Severin persistă
Controale ITM Caraș-Severin la firmele care activează prin platforme digitale: amenzi de peste 170.000 de lei și cazuri de muncă nedeclarată
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 08:26

Controale ITM Caraș-Severin la firmele care activează prin platforme digitale: amenzi de peste 170.000 de lei și cazuri de muncă nedeclarată

Inspectoratul Teritorial de Muncă Caraș-Severin a desfășurat, în perioada 2 – 22 iunie 2026, o amplă campanie de verificare a angajatorilor...

Controale ITM Caraș-Severin la firmele care activează prin platforme digitale: amenzi de peste 170.000 de lei și cazuri de muncă nedeclarată
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 20:25

Timișoara investește 24 de milioane de lei într-o sală multifuncțională pentru elevii Colegiului Național Bănățean

Timișoara investește 24 de milioane de lei într-o sală multifuncțională pentru elevii Colegiului Național Bănățean Primăria Municipiului...

Timișoara investește 24 de milioane de lei într-o sală multifuncțională pentru elevii Colegiului Național Bănățean
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 20:20

Arad: Lucrările la drumul către ‘Litoralul Vestului’ s-au ieftinit cu 10 milioane lei față de faza licitației

Lucrările la drumul către stațiunea de interes local Ghioroc, unde există plaja supranumită ‘Litoralul Vestului’, vor costa cu 10...

Arad: Lucrările la drumul către ‘Litoralul Vestului’ s-au ieftinit cu 10 milioane lei față de faza licitației
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 19:41

Restricții de circulație pe Platforma Câlnicel pentru pregătirea Zilelor Reșiței

Primăria Reşiţa anunță modificări în circulația rutieră din municipiu, în contextul pregătirilor pentru desfășurarea evenimentului...

Restricții de circulație pe Platforma Câlnicel pentru pregătirea Zilelor Reșiței
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 19:00

Peste 200 de exemplare de zimbru trăiesc liber în sălbăticia Banatului din Munţii Ţarcu

Din primăvara anului 2014, zimbrul – cel mai mare mamifer terestru din Europa – a revenit în Munții Țarcu, în Carpații Meridionali, după...

Peste 200 de exemplare de zimbru trăiesc liber în sălbăticia Banatului din Munţii Ţarcu