Ascultă Radio România Reșița Live

Direcția Silvică Caraș-Severin răspunde după acuzațiile privind puieții lipsă: prejudiciul constatat de Garda Forestieră a fost imputat integral

Direcția Silvică Caraș-Severin a transmis un punct de vedere după informațiile făcute publice de ministra Mediului, Diana Buzoianu, privind lipsa unor puieți forestieri din pepinierele silvice. Instituția precizează că, în urma controlului efectuat de Garda Forestieră Timișoara în perioada octombrie–decembrie 2025, a fost constatată lipsa a 272.742 de puieți forestieri, în valoare de 94.757,51 lei, cu TVA, la 7 din cele 17 ocoale silvice din subordine.

Direcția Silvică Caraș-Severin răspunde după acuzațiile privind puieții lipsă: prejudiciul constatat de Garda Forestieră a fost imputat integral

Articol editat de Valentina Adam, 2 iunie 2026, 17:19

Direcția Silvică Caraș-Severin a transmis, printr-un comunicat de presă datat 2 iunie 2026, precizări referitoare la prejudiciul constatat de Garda Forestieră în pepinierele silvice.

Comunicatul vine după postarea publică a ministrei Mediului, Diana Buzoianu, care a anunțat că, în urma verificărilor, au fost descoperiți puieți care figurau în documente, dar nu au fost găsiți în teren.

Potrivit Direcției Silvice Caraș-Severin, controlul Gărzii Forestiere Timișoara a fost efectuat în perioada octombrie–decembrie 2025. În urma verificărilor, la pepinierele silvice ale instituției a fost constatată lipsa unui număr de 272.742 de puieți forestieri, în valoare de 94.757,51 lei, cu TVA.

Deficiențele au fost identificate la 7 din cele 17 ocoale silvice din subordine.

Direcția Silvică: Deficiențele privesc activitățile din sezonul anterior

Reprezentanții Direcției Silvice Caraș-Severin precizează că deficiențele constatate privesc activitățile din sezonul anterior și nu reflectă starea curentă a pepinierelor.

Instituția susține că a acționat imediat după primirea rezultatelor controlului.

Prejudiciul, imputat integral gestionarilor responsabili

Potrivit comunicatului, prejudiciul constatat de Garda Forestieră Timișoara a fost imputat integral către gestionarii responsabili.

Din suma totală de 94.757,51 lei, cu TVA, Direcția Silvică Caraș-Severin transmite că 74.652,15 lei au fost recuperați prin angajamente de plată.

Pentru diferența de 20.105,36 lei, refuzată de un singur gestionar, instituția a deschis acțiune civilă în instanță. Dosarul este înregistrat cu numărul 252/115/2026.

18 sancțiuni disciplinare pentru personalul silvic implicat

Direcția Silvică Caraș-Severin mai precizează că, pe plan disciplinar, au fost aplicate 18 sancțiuni personalului silvic implicat.

Sancțiunile constau în diminuarea salariului de bază cu procente cuprinse între 5% și 10%, pe perioade de 1 până la 3 luni.

Conducerea Direcției Silvice Caraș-Severin: Nu tolerăm înscrierea unor date nereale în documente oficiale

Conducerea Direcției Silvice Caraș-Severin declară că nu tolerează înscrierea în documente oficiale a unor date care nu reflectă realitatea din teren.

Instituția transmite că va acționa cu fermitate față de orice abatere identificată.

Comunicatul este semnat de directorul Direcției Silvice Caraș-Severin, ing. Daniel Petru Poliță.

Urmărește-ne și pe Google News

Acest articol este proprietatea Radio România Reșița și este protejat de legea drepturilor de autor. Reproducerea integrală sau parțială a conținutului este permisă doar cu acordul scris al editorului. Pentru solicitări de republicare, vă rugăm să ne contactați la redactie@radioresita.ro

Șoferi fără permis, mașini neînmatriculate și amenzi de peste 120.000 de lei în Caraș-Severin
Actualitate luni, 8 iunie 2026, 13:25

Șoferi fără permis, mașini neînmatriculate și amenzi de peste 120.000 de lei în Caraș-Severin

Polițiștii Inspectoratului de Poliție Județean Caraș-Severin au desfășurat, în perioada 06–07 iunie 2026, mai multe activități pentru...

Șoferi fără permis, mașini neînmatriculate și amenzi de peste 120.000 de lei în Caraș-Severin
Timişoara: Vila de pe Bulevardul Loga nr. 52 va fi transformată în grădiniță cu program prelungit
Actualitate luni, 8 iunie 2026, 12:49

Timişoara: Vila de pe Bulevardul Loga nr. 52 va fi transformată în grădiniță cu program prelungit

Vila de pe Bulevardul Loga nr. 52, recuperată de Primăria Municipiului Timișoara după un parcurs juridic îndelungat, va fi transformată într-o...

Timişoara: Vila de pe Bulevardul Loga nr. 52 va fi transformată în grădiniță cu program prelungit
Start pentru lucrările de regenerare urbană a microraionului 4 din Reșița
Actualitate luni, 8 iunie 2026, 11:23

Start pentru lucrările de regenerare urbană a microraionului 4 din Reșița

În cartierul Govândari din Reșița au început lucrările de regenerare urbană a microraionului 4. Investiția se ridică la aproximativ 42 de...

Start pentru lucrările de regenerare urbană a microraionului 4 din Reșița
Primăria Reșița scoate la licitație locurile de parcare de reședință rămase disponibile
Actualitate luni, 8 iunie 2026, 11:04

Primăria Reșița scoate la licitație locurile de parcare de reședință rămase disponibile

Primăria Municipiului Reșița, prin Direcția pentru Administrarea Domeniului Public și Privat – Serviciul Parcări, anunță organizarea unei...

Primăria Reșița scoate la licitație locurile de parcare de reședință rămase disponibile
Actualitate luni, 8 iunie 2026, 10:32

ISU Caraș-Severin: Măsuri esențiale pentru prevenirea incendiilor în unitățile turistice

Odată cu intensificarea sezonului turistic, reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Semenic” al județului Caraș-Severin...

ISU Caraș-Severin: Măsuri esențiale pentru prevenirea incendiilor în unitățile turistice
Actualitate luni, 8 iunie 2026, 07:30

Bacalaureatul 2026 începe luni cu evaluarea competențelor. Calendarul complet al examenului

Prima sesiune a examenului de Bacalaureat 2026 debutează luni, 8 iunie, cu probele de evaluare a competențelor, conform calendarului aprobat de...

Bacalaureatul 2026 începe luni cu evaluarea competențelor. Calendarul complet al examenului
Actualitate luni, 8 iunie 2026, 07:10

Consultații gratuite pentru verificarea alunițelor suspecte la Spitalul Municipal din Lugoj. Campania se desfășoară până la 1 august

Spitalul Municipal „Dr. Teodor Andrei” din Lugoj se alătură campaniei naționale „Zilele Protecției Solare”. Este o inițiativă dedicată...

Consultații gratuite pentru verificarea alunițelor suspecte la Spitalul Municipal din Lugoj. Campania se desfășoară până la 1 august
Actualitate luni, 8 iunie 2026, 07:00

Lucrările din Parcul Tricolorului din Reșița avansează

Lucrările de modernizare a Parcului Tricolorului din Reșița se vor încheia în această toamnă. Coordonat de Primăria Reșița și supervizat...

Lucrările din Parcul Tricolorului din Reșița avansează