Ascultă Radio România Reșița Live

Diana Buzoianu: Aproximativ 250.000 de puieți, de negăsit în pepinierele Direcției Silvice Caraș-Severin. Garda Forestieră Timișoara a făcut sesizare penală

Aproximativ 250.000 de puieți care trebuiau să fie plantați în păduri în anii următori au fost de negăsit în pepinierele Direcției Silvice Caraș-Severin, deși figurau în documente. Informația a fost făcută publică de ministra Mediului, Diana Buzoianu.  A anunțat de asemenea că Garda Forestieră Timișoara a făcut sesizare către organele penale. Prejudiciul estimat este de 77.000 de lei.

Diana Buzoianu: Aproximativ 250.000 de puieți, de negăsit în pepinierele Direcției Silvice Caraș-Severin. Garda Forestieră Timișoara a făcut sesizare penală

Articol editat de Valentina Adam, 2 iunie 2026, 16:19

Ministra Mediului, Diana Buzoianu, a anunțat pe Facebook, un nou caz de fraudă descoperit în urma controalelor făcute de Garda Forestieră. Potrivit acesteia, în ultimele luni au fost descoperite și sancționate „zeci de metode de furt de lemn din pădure”.  Unul dintre cazurile recente vizează pepinierele Direcției Silvice Caraș-Severin.

Buzoianu a precizat că au fost verificate 55 de pepiniere gestionate de Direcția Silvică Caraș-Severin. În urma controlului, aproximativ 250.000 de puieți care existau în acte nu au fost găsiți în teren.

„Viitorul pădurilor noastre. Concluzia? Aproximativ 250.000 de puieți care trebuiau să fie plantați în păduri anii următori, care existau pe hârtie în aceste pepiniere, pe teren au fost de negăsit. Așa se fură pădurile viitoare. Prejudiciul estimat: 77.000 de lei”, a transmis ministra Mediului.

Personalul silvic ar fi știut despre lipsa puieților

Potrivit Dianei Buzoianu, controlul Gărzii Forestiere Timișoara a arătat că personalul silvic responsabil de gestionarea acestor pepiniere avea cunoștință despre lipsa puieților, dar a continuat să înscrie în documente existența acestora. Ministra susține că, în unele situații, ar fi fost decontate inclusiv lucrări de întreținere pentru culturi care nu mai existau efectiv în teren.

„Cu alte cuvinte, documentele arătau o realitate, iar terenul arăta alta. Garda Forestieră de la Timișoara a făcut sesizare către organele penale. Vom vedea ce măsuri se vor lua la final în acest caz”, a precizat Diana Buzoianu.

Sancțiuni disciplinare: reduceri salariale și avertismente scrise

Ministra Mediului a criticat sancțiunile disciplinare aplicate la nivelul Direcției Silvice Caraș-Severin. Potrivit acesteia, instituția trebuia să ia măsuri față de personalul din subordine. Sancțiunile au constat insa  în „câteva reduceri salariale de 10% pentru personalul silvic” și „câteva avertismente scrise pentru șefii de ocol”.

Diana Buzoianu a calificat situația drept „revoltătoare”. Ea a legat cazul de necesitatea reformei Romsilva.

Diana Buzoianu: Șefii de ocoale vor avea contracte de mandat și criterii clare de performanță

Ministra Mediului a transmis că astfel de situații nu ar trebui să mai fie posibile pe termen mediu. Reforma Romsilva presupune încheierea de contracte de mandat cu șefii de ocoale, pe baza unor criterii clare de performanță. Potrivit acesteia, de anul viitor, în urma evaluărilor, cei care nu vor îndeplini criteriile de performanță, inclusiv realizarea efectivă a lucrărilor planificate în pepiniere, nu vor mai primi doar avertismente, ci le va fi desfăcut contractul.

„De anul viitor, în urma evaluărilor, cine nu îndeplinește criteriile de performanță, precum realizarea efectivă a lucrărilor planificate, inclusiv în pepiniere, nu va primi avertismente. Nu. Va primi o desfacere de contract”, a transmis Diana Buzoianu.

Ministra a mai susținut că, în lunile anterioare, au existat persoane care au încercat să argumenteze că nu este nevoie de contracte de mandat la nivel local, pe motiv că Romsilva s-ar gestiona intern suficient de bine.

„Ei, iată, că fără mecanisme care să îi oblige să ia măsuri dure, chiar și în fața evidenței, ei își dau avertismente în scris între ei”, a afirmat Diana Buzoianu.

„Fapte. Rezultate”, mesajul transmis de ministra Mediului

Diana Buzoianu a susținut că reforma Romsilva începută în ultimele luni creează mecanisme care, deși „sigur sunt imperfecte”, permit o curățenie în sistemul silvic.

„Asta înseamnă să muncești ca pădurile României să rămână și generațiilor viitoare. Nu discursuri sforăitoare. Fapte. Rezultate”.

La final, Diana Buzoianu a felicitat Garda Forestieră Timișoara și Garda Forestieră Națională pentru „aducerea la lumină a acestui caz important de fraudă”.

Urmărește-ne și pe Google News

Trafic deviat pe autostrada A1 între Dobra și Holdea. Lucrări de reparații înainte de recepția finală a Lotului 3 Lugoj–Deva
Actualitate marți, 16 iunie 2026, 10:48

Trafic deviat pe autostrada A1 între Dobra și Holdea. Lucrări de reparații înainte de recepția finală a Lotului 3 Lugoj–Deva

Traficul rutier pe autostrada A1 este deviat începând cu perioada 17–19 iunie 2026, pe sectorul cuprins între nodurile rutiere Dobra și Holdea,...

Trafic deviat pe autostrada A1 între Dobra și Holdea. Lucrări de reparații înainte de recepția finală a Lotului 3 Lugoj–Deva
14 intervenții gestionate de pompierii cărășeni în ultimele 24 de ore. Incendii, misiune pirotehnică și accident feroviar la Mehadia
Actualitate marți, 16 iunie 2026, 09:48

14 intervenții gestionate de pompierii cărășeni în ultimele 24 de ore. Incendii, misiune pirotehnică și accident feroviar la Mehadia

Pompierii militari din județul Caraș-Severin au intervenit în ultimele 24 de ore pentru gestionarea a 14 situații de urgență, dintre care două...

14 intervenții gestionate de pompierii cărășeni în ultimele 24 de ore. Incendii, misiune pirotehnică și accident feroviar la Mehadia
Centrul de zi pentru persoane cu dizabilități din Lugoj, inaugurat cu investiție de peste 6,2 milioane de lei. Alfred Simonis: „Alocăm bugete record pentru aceste persoane”
Actualitate luni, 15 iunie 2026, 18:01

Centrul de zi pentru persoane cu dizabilități din Lugoj, inaugurat cu investiție de peste 6,2 milioane de lei. Alfred Simonis: „Alocăm bugete record pentru aceste persoane”

Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Timiș a inaugurat Centrul de Zi pentru Persoane Adulte cu Dizabilități din...

Centrul de zi pentru persoane cu dizabilități din Lugoj, inaugurat cu investiție de peste 6,2 milioane de lei. Alfred Simonis: „Alocăm bugete record pentru aceste persoane”
Timișoara investește peste 11,6 milioane lei într-o grădiniță modernă în cartierul Plopi
Actualitate luni, 15 iunie 2026, 18:00

Timișoara investește peste 11,6 milioane lei într-o grădiniță modernă în cartierul Plopi

Timișoara investește peste 11,6 milioane lei într-o grădiniță modernă în cartierul Plopi   Municipiul Timişoara, prin Administrația...

Timișoara investește peste 11,6 milioane lei într-o grădiniță modernă în cartierul Plopi
Actualitate luni, 15 iunie 2026, 17:00

Ziua Banatului Montan și memoria lui Mihai Eminescu, celebrate la Reșița prin evenimente culturale dedicate patrimoniului local

  Programul organizat în municipiu a inclus expoziții tematice, lansări de carte, momente artistice și concursuri dedicate copiilor, toate...

Ziua Banatului Montan și memoria lui Mihai Eminescu, celebrate la Reșița prin evenimente culturale dedicate patrimoniului local
Actualitate luni, 15 iunie 2026, 11:29

Aproape 50 de intervenții ale pompierilor din Caraș-Severin în doar trei zile. Incendii, accidente rutiere și copaci căzuți pe carosabil

Pompierii militari din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Caraș-Severin au gestionat aproximativ 50 de situații de urgență în...

Aproape 50 de intervenții ale pompierilor din Caraș-Severin în doar trei zile. Incendii, accidente rutiere și copaci căzuți pe carosabil
Actualitate luni, 15 iunie 2026, 11:00

Ziua Banatului Montan, sărbătorită la Colegiul Național „Diaconovici-Tietz” din Reșița prin lectură și tradiție

  Evenimentul a reunit elevii claselor a II-a, a III-a, a IV-a, a VI-a și a VII-a de la secția cu predare în limba germană, într-o...

Ziua Banatului Montan, sărbătorită la Colegiul Național „Diaconovici-Tietz” din Reșița prin lectură și tradiție
Actualitate luni, 15 iunie 2026, 10:10

Aproape 200 de amenzi și 11 permise reținute în urma acțiunilor desfășurate de polițiștii cărășeni în weekend

Aproape 200 de amenzi și 11 permise reținute în urma acțiunilor desfășurate de polițiștii cărășeni în weekend   Polițiștii...

Aproape 200 de amenzi și 11 permise reținute în urma acțiunilor desfășurate de polițiștii cărășeni în weekend