Corturile anti-caniculă, binevenite pentru siguranţa reşiţenilor
Corturile anti-caniculă, instalate săptămâna aceasta de primăria Reşiţa în locurile cele mai aglomerate din oraş, sunt binevenite, am aflat de la unele dintre persoanele afectate de valul de caldură.
![Corturile anti-caniculă, binevenite pentru siguranţa reşiţenilor Corturile anti-caniculă, binevenite pentru siguranţa reşiţenilor](https://i0.wp.com/www.radioresita.ro/wp-content/uploads/2023/07/cort-anticanicula.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol editat de Gerhard Chwoika, 19 iulie 2023, 21:18 / actualizat: 20 iulie 2023, 9:34
Temperaturile deosebit de ridicate, înregistrate la orele amiezii, i-au determinat pe oameni să se oprească pentru a se odihni şi hidrata.
„Să nu le mai demonteze până la 1 octombrie„.
„Mulțumesc lui Dumnezeu, am beneficiat de serviciile oferite în corturile pentru caniculă. Am văzut că e cineva de serviciu, am văzut că e ceva care e bun pentru populație, în folosul omului și am fost servit„.
„Este o măsură chiar binevenită instalarea unui cort pentru caniculă. Eu nu am avut nevoie de serviciile oferite acolo, dar nici nu umblu prea mult pe-afară şi am şi apă la mine tot timpul.”
Amintim că, pe raza municipiului Reşiţa sunt amplasate două corturi anti-caniculă, în parcurile Tricolorului şi Cărăşana, iar pe raza întregului judeţ peste 20 de astfel de adăposturi, dar şi puncte de hidratare şi revitalizare în magazine şi farmacii.