[UPDATE] [FOTO] „Copiii îşi desenează ţinutul natal” câştigat de Svetlana Brytschuk din Ucraina

natal1

Sâmbătă, 05. aprilie ora 14.00:

Pentru a 12-a oară a avut loc  la Reşiţa vernisajul simpozionului de artă plastică cu participare internaţională “Copiii îşi desenează ţinutul natal” – eveniment unic în România, organizat odată la doi ani în urbea de pe Bârzava de Asociaţia germană de cultură şi educaţie a adulţilor din oraş.

Reporterul Radio România Reşiţa, Hardy Cvoica a urmărit evenimentul şi consemnează:

 

Lucrările  din cadrul simpozionului “Copiii îşi desenează ţinutul natal” pot fi văzute zilnic, timp de o săptămână, la galeria de artă deschisă la Centrul Social “Frederic Ozanam” din Reşiţa, după care expoziţia, cu caracter itinerant va poposi în câteva din marile oraşe ale ţării, dar şi în capitalele ţărilor participante în concurs.

***
tinutul-natal

Sâmbătă, 05. aprilie ora 8.00:

Centrul Social „Frédéric Ozanam” din municipiul Reşiţa va găzdui astăzi, vernisajul celei de-a 12-a ediţii a simpozionului cu participare internaţională „Copiii îşi desenează ţinutul natal” – eveniment unic în România, organizat odată la doi ani în urbea de pe Bârzava.

Din toamna anului trecut, pe adresa organizatorilor au fost trimise 273 de lucrări, din care 262 au fost acceptate la jurizare, iar 11 au fost respinse, pe motivul că unii dintre participanţi au trimis mai mult de o lucrare, conform regulamentului.

Participanţi din:

ROMÂNIA: Reşiţa (63 lucrări trimise), Orșova (35), Sânnicolau Mare (21), Steierdorf – Anina (11), Reghin (8), Sighișoara (8), Oradea (5), Constanța (3), Bocşa (1), Suceava (1), Vișeu de Sus (1), total 157.

AUSTRIA: Feldbach (46), Kirchberg an der Raab (3), total 49.

SERBIA: Kula (16), Telecka (10), total 26.

UCRAINA: Cherson (10), Chernivtsi / Cernăuți (2), Ostryza (2), Tscherkassy (2), Kiew (1), Losowa (1), total 18.

SLOVENIA: Maribor (10).

UNGARIA: Gyula (2).

Participarea după clase:

Clasele I – II: 40 lucrări;           Clasele III – IV: 119 lucrări;

Clasele V – VI: 62 lucrări;        Clasele VII – VIII: 41 lucrări.

 Organizatorii şi sponzorii concursului:

 Organizator principal:

 Asociaţia Germană de Cultură şi Educaţie a Adulţilor Reşiţa

Şi-au acordat sprijinul: Departamentul pentru Relaţii Interetnice, Bucureşti,  Consiliul Județean Caraș-Severin, Biblioteca Judeţeană „Paul Iorgovici” Caraș-Severin, Primăria Municipiului Reșița, Serviciul public Biblioteca Municipală Reşiţa, Forumul Democratic al Germanilor din judeţul Caraş-Severin.

Juriul:

 Preşedinte: Dr. Ada Cruceanu-Chisăliţă, critic de artă

 Membrii:

Maria Tudur, artist plastic din Reşiţa

Prof. Leontin Prodan, profesor de desen la Liceul „Diaconovici – Tietz“ şi artist plastic din Reşiţa

Gustav Hlinka, artist plastic din Reşiţa

Ingeborg Nemeşagu, vicepreşedinta Asociaţiei Germane de Cultură şi Educaţie a Adulţilor Reşiţa

 Secretara juriului: Doina Hlinka, artist plastic din Reşiţa

Premiile:

Marele premiu al concursului: Svetlana Brytschuk, Şcoala Gimnazială nr. 8, clasa VIII-a, Losowa, Ucraina

Clasele I – II:

Premiul I:  Melissa Iakab, Liceul „Diaconovici – Tietz“, clasa II B, Reşiţa

Premiul II: Jerome Gütl, Şcoala Primară Nr. I, clasa I C, Feldbach, Steiermark, Austria

Premiul III: Carol Rusu, Liceul de Muzică „Ciprian Porumbescu“, clasa II A, Suceava

 Clasele III – IV:

Premiul I: Aurica Boboescu, Şcoala Gimnazială  nr. 2, clasa III, Steierdorf – Anina

Premiul II: Katia Nădăşan, Şcoala Gimnazială „Augustin Maior“, clasa IV, Reghin

Premiul III: Angelina Zhadanavich Pochamenko, Şcoala Gimnazială nr. 16, clasa III, Cherson, Ucraina

 Clasele V – V:

Premiul I: Georgiana Ion, Şcoala Gimnazială „Nestor Oprean” nr. 2, clasa VI A, Sânnicolau Mare

Premiul II:  Minodora Amariei, Şcoala Gimnazială nr. 2, clasa V, Steierdorf – Anina

Premiul III: Elena Richter, Şcoala Gimnazială nouă, clasa VI B, Kirchberg an den Raab, Austria

 Clasele VII – VIII:

Premiul I: Andra Cleja, Şcoala Gimnazială „Nestor Oprean” nr. 2, clasa VIII A, Sânnicolau Mare

Premiul II: Nora Porkolab, Şcoala Primară „Kis Ferenkć”, clasa VII, Telečka, Serbia

Premiul III: Rafael Kovač, Şcoala Primară „Kis Ferenkć”, clasa VIII, Telečka, Serbia

Premii speciale:

 Din partea Direcţiei Judeţene pentru Cultură Caraş-Severin, Reşiţa:

Kristina Horvat, Şcoala Primară „Petefi brigada“, clasa VII A/1, Kula, Serbia

 Din partea Bibliotecii Judeţene „Paul Iorgovici” Caraș-Severin:

Julian Hutter, Şcoala Primară Nr. II, clasa IV A, Feldbach, Steiermark, Austria

 Din partea Centrului Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Caraş-Severin, Reşiţa:

Maria Hodor, Colegiul Naţional de Arte „Regina Maria“, clasa VI A, Constanţa

 Din partea revistei „Reflex: artă – cultură – civilizaţie”, Reşiţa:

Erwin Schmelas, Liceul „Diaconovici – Tietz“, clasa V B, Reşiţa

 Din partea Şcolii de Arte şi Meserii „Ion Românu” Reşiţa:

Onisim Boboescu, Şcoala Gimnazială nr. 2, clasa IV, Steierdorf – Anina

 Din partea Forumului Democrat al Germanilor din Banat, Timişoara:

Andreea-Roberta Boja, Liceul „Tata Oancea“, clasa VII B, Bocşa

 Din partea Forumului Democratic al Germanilor din judetul Caraş-Severin, Reşiţa:

Elena-Deiana Olaru, Şcoala Gimnazială „Petre Dumitriu“, clasa III B, Orşova

 Din partea Formaţiunii Bănăţene de Cooperare Internatională „BANATIA”, Timişoara:

Tudor Grad, Liceul „Joseph Haltrich“, clasa IV B, Sighişoara

 Din partea Asociaţiei Germane de Cultură şi Educaţie a Adulţilor Reşiţa:

Călin Hartzos, Gimnaziul Tehnologic, clasa II D, Vişeu de Sus

 Din partea revistei lunare „Echo der Vortragsreihe“, Reşiţa:

Anna Mikhaelian, Şcoala Gimnazială Nr. 24, clasa IV, Kiew, Ucraina

 Din partea Asociaţiei Caritative „Sfântul Vincenţiu de Paul” Reşiţa:

Diana Zach, Liceul „Friedrich Schiller“, clasa III A, Oradea

 Din partea preşedintei juriului, dr. Ada Cruceanu-Chisăliţă, Reşiţa:

Bianca Ionescu, Liceul „Diaconovici – Tietz“, clasa IV B, Reşiţa

 Din partea membrului juriului Maria Tudur, Reşiţa:

Ana Blažič, Asociaţia Culturală a Femeilor Germane „Poduri“, clasa V, Maribor, Slovenia

 Din partea membrului juriului prof. Leontin Prodan, Reşiţa:

Lisa-Marie Knaus, Şcoala Primară Nr. I, clasa I B, Feldbach, Steiermark, Austria

 Din partea membrului juriului Gustav Hlinka, Reşiţa:

Dima Tschernyenko, Şcoala Gimnazială „Heroschnymiwka”, clasa VIII, Tscherkassy, Ucraina

 Din partea membrului juriului Ingeborg Nemeşagu, Reşiţa:

Thomas Regner, Şcoala Gimnazială, clasa VII, Ostryza – Cernăuți, Ucraina

 Din partea preşedintelui FDG C-S, Erwin Josef Ţigla, Reşiţa:

Barbara Baksa, Şcoala Primară „Josef Implom“, clasa V A, Gyula, Ungaria

***

Joi, 03. aprilie 2014:

Copiii-deseneaza-tinutul-natal3

Centrul Social „Frédéric Ozanam” din Municipiul Reşiţa va găzdui sâmbătă, 5 aprilie de la ora 11.00 cea de-a 12-a ediţie a simpozionului cu participare internaţională „Copiii îşi desenează ţinutul natal”. Cu acest prilej, în ajunul evenimentului, mâine de la ora 18.00 la Librăria „Semn de carte” din municipiul de pe Bârzava va avea loc o seară ucraineană dedicată oaspeţilor Uniunii Culturale Austriaco-Germane din Cernăuţi. Delegaţia ucraineană este prezentă la Reşiţa cu prilejul vernisajului simpozionului „Copiii îşi desenează ţinutul natal”, la care cu lucrări au participat şi copii din ţara vecină.

Erwin Josef Ţigla – organizatorul evenimentului:

Sursa foto: stiriletale-cs.ro

(Hardy Cvoica)

De același autor

Related Articles