Codul galben de inundaţii a fost prelungit
Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor a prelungit codul galben de inundaţii. Sunt vizate mai multe râuri din Caraş-Severin şi Timiş: Bârzava, Moraviţa şi Timişul Superior. Atenţionarea este valabilă până mâine la ora 13, fiind posibile depăşiri ale cotelor de atenţie. Hidrologii au avertizat că se pot produce scurgeri importante pe versanţi, torenţi, pâraie cu posibile efecte de inundaţii locale şi creşteri rapide de niveluri şi debite.
Articol editat de Mirabela Afronie, 24 iulie 2014, 14:01
(Mirabela Afronie)