Ascultă Radio România Reșița Live

Bărbați arestați într-un dosar de furt de proporții: cablu de cupru de 1,5 milioane de euro, sustras dintr-un șantier feroviar

Bărbați arestați într-un dosar de furt de proporții: cablu de cupru de 1,5 milioane de euro, sustras dintr-un șantier feroviar

Bărbați arestați într-un dosar de furt de proporții: cablu de cupru de 1,5 milioane de euro, sustras dintr-un șantier feroviar

Articol editat de Casandra Silitra, 19 martie 2026, 18:54

Patru bărbați sunt cercetați într-un dosar de furt calificat de proporții. Aceştia ce ar fi sustras cantități uriașe de cablu de cupru dintr-un șantier feroviar din vestul țării. Trei dintre suspecți au fost deja arestați preventiv pentru 30 de zile.

Ancheta este coordonată de procurorii din cadrul Parchetul de pe lângă Tribunalul Timiș, împreună cu polițiștii de la Poliția Municipiului Timișoara – Biroul de Investigații Criminale.

Bărbați arestați într-un dosar de furt de proporții. Prejudiciu de 1,5 milioane de euro

Potrivit anchetatorilor, în perioada decembrie 2025 – ianuarie 2026, persoane necunoscute ar fi sustras dintr-un șantier situat în Carani nu mai puțin de 74 de tamburi cu cablu din cupru, cântărind aproximativ 125 de tone.

Materialele erau destinate lucrărilor de reabilitare a căii ferate dintre Timișoara și Arad. Prejudiciul total a fost estimat la 1.500.000 de euro.

Percheziții în mai multe județe

La data de 17 martie 2026, polițiștii au efectuat cinci percheziții domiciliare în județele Timiș și Arad. În urma descinderilor, au fost identificați trei bărbați, cu vârste de 23, 35 și 45 de ani, suspectați de implicare în furt.

Anchetatorii au ridicat, totodată, sume de bani și bunuri relevante pentru probatoriu.

Arestări preventive și extinderea anchetei

Cei trei suspecți au fost reținuți inițial pentru 24 de ore, iar ulterior, în data de 18 martie 2026, magistrații au dispus arestarea lor preventivă pentru 30 de zile.

În aceeași zi, polițiștii au identificat și o a patra persoană bănuită, un bărbat de 33 de ani, care a fost reținut și urmează să fie prezentat în fața instanței pentru stabilirea unei măsuri preventive.

Ancheta continuă

Cercetările sunt în desfășurare pentru stabilirea întregii activități infracționale și recuperarea prejudiciului. La acțiuni au participat și polițiști din cadrul inspectoratelor județene din Arad, Cluj și Ilfov, alături de alte structuri specializate.

Autoritățile subliniază că, pe tot parcursul procesului penal, persoanele cercetate beneficiază de prezumția de nevinovăție, conform legii.

Prefectul județului Timiș, Cornelia Micicoi, își anunță demisia și face precizări privind ancheta Parchetului European
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 17:37

Prefectul județului Timiș, Cornelia Micicoi, își anunță demisia și face precizări privind ancheta Parchetului European

Prefectul județului Timiș, Cornelia Micicoi, a transmis joi un punct de vedere oficial ca urmare a materialelor apărute în presă privind o...

Prefectul județului Timiș, Cornelia Micicoi, își anunță demisia și face precizări privind ancheta Parchetului European
Simpozionul Internațional „Banatul – memorie vie a diversității” a deschis la Reşiţa seria manifestărilor dedicate Zilei Banatului Montan
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 16:33

Simpozionul Internațional „Banatul – memorie vie a diversității” a deschis la Reşiţa seria manifestărilor dedicate Zilei Banatului Montan

Manifestările dedicate Zilei Banatului Montan au debutat vineri, 12 unie 2026, la Reșița, odată cu deschiderea Simpozionului Internațional...

Simpozionul Internațional „Banatul – memorie vie a diversității” a deschis la Reşiţa seria manifestărilor dedicate Zilei Banatului Montan
Punctul de frontieră de pe Canalul Bega se redeschide din 13 iunie. Cicliștii și pietonii pot traversa din nou între Timișoara și Zrenjanin
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 14:25

Punctul de frontieră de pe Canalul Bega se redeschide din 13 iunie. Cicliștii și pietonii pot traversa din nou între Timișoara și Zrenjanin

Punctul de frontieră de pe Canalul Bega se redeschide din 13 iunie. Cicliștii și pietonii pot traversa din nou între Timișoara și Zrenjanin...

Punctul de frontieră de pe Canalul Bega se redeschide din 13 iunie. Cicliștii și pietonii pot traversa din nou între Timișoara și Zrenjanin
Timișoara investește peste 1,6 milioane de lei în două muzee dedicate copiilor și turiștilor. Noi atracții interactive vor fi dezvoltate până la finalul anului
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 13:33

Timișoara investește peste 1,6 milioane de lei în două muzee dedicate copiilor și turiștilor. Noi atracții interactive vor fi dezvoltate până la finalul anului

Municipiul Timișoara continuă investițiile în cultură și turism, propunând alocarea a peste 1,6 milioane de lei pentru dezvoltarea Muzeului...

Timișoara investește peste 1,6 milioane de lei în două muzee dedicate copiilor și turiștilor. Noi atracții interactive vor fi dezvoltate până la finalul anului
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 13:17

„Putere din sângele studenților – 15 ani pentru viață”. Campania de donare de sânge a reunit studenți, jandarmi și membri ai comunității la Reșița

Campania de donare de sânge „Putere din sângele studenților – 15 ani pentru viață”, organizată de Casa de Cultură a Studenților...

„Putere din sângele studenților – 15 ani pentru viață”. Campania de donare de sânge a reunit studenți, jandarmi și membri ai comunității la Reșița
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 12:44

Controale intensificate pe șoselele din Caraș-Severin în cadrul acțiunii ROADPOL „Alcohol & Drugs”

Polițiștii verifică șoferii care conduc sub influența alcoolului sau a drogurilor Polițiștii rutieri din Caraș-Severin participă, în...

Controale intensificate pe șoselele din Caraș-Severin în cadrul acțiunii ROADPOL „Alcohol & Drugs”
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 12:43

Carnavalul Bela Crkva 2026, promovat la Timișoara

Carnavalul Bela Crkva 2026 transformă orașul din Banatul sârbesc, în perioada 22–28 iunie, într-o destinație de vară pentru iubitorii de...

Carnavalul Bela Crkva 2026, promovat la Timișoara
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 09:37

Centrul de Voluntariat Reșița, partener la prima Tabără de Sculptură de la Muzeul Satului Bănățean Timișoara

Muzeul Satului Bănățean Timișoara găzduiește, în perioada 12–14 iunie, prima ediție a Taberei de Sculptură, un proiect cultural care aduce...

Centrul de Voluntariat Reșița, partener la prima Tabără de Sculptură de la Muzeul Satului Bănățean Timișoara