Ascultă Radio România Reșița Live

[AUDIO]Ecoturismul şi produsele locale, două soluţii pentru dezvoltarea tradiţională a Banatului de Munte în toate direcţiile sale

De pe urma zimbrilor care habitează liberi la poalele Munţilor Ţarcu în judeţul Caraş-Severin, localnicii din zona Feneş-Armeniş, au început să beneficieze odată cu dezvoltarea ecoturismului, practicat mai întâi pentru vizitatorii străini, obişnuiţi cu o astfel de formă de turism, iar mai târziu şi pentru cei autohtoni.

[AUDIO]Ecoturismul şi produsele locale, două soluţii pentru dezvoltarea tradiţională a Banatului de Munte în toate direcţiile sale

Articol editat de Gerhard Chwoika, 27 septembrie 2021, 12:10

Matei Miculescu – ranger WWF România şi facilitator de turism local a povestit pentru Radio Reşiţa cum se face ecoturism la sălaşele din Măgura Zimbrilor, unul din cele 20 de locuri de vizitat din întreaga Europa, conform unui top întocmit anul trecut de publicaţia „The Guardian”:

Matei Miculescu – ranger WWF România şi facilitator de turism local în zona Armeniş

Matei Miculescu a mai precizat că, în curând va fi lansat proiectul „Bucătăria bănăţeană” în localitatea Sat Bătrân de pe raza comunei Armeniş din Caraş-Severin.

Produsele locale din Banat atrag turiştii de pretutindeni pentru că sunt făcute din ingrediente naturale după reţete şi procedee vechi, moştenite din moşi strămoşi. Câteva din secretele gastronomice din larga paletă de produse locale făcute în gospodărie, n-i le-a mărturisit producătorul local Ion Vela, zis Bibi, din comuna cărăşeană Armeniş:

producătorul Ion Vela din Armeniş

Bunătățile locale au inclus mălai bănățenesc cu mărar, branză și ceapă verde, pită coaptă în șpoiert, mezeluri de casă din vânat, siropuri şi gemuri de fructe, foi cu miere, ştrudel cu mac şi nucă, prăjitură cu mere, precum şi tradiţionala răchie din prune şi cu miere, dar şi multe alte bunătăţi de casă, pregătite de familia Dosia şi Ion Vela într-o ogradă tradiţională din Măgura Zimbrilor.

Conectarea Munților Semenic cu Măgura Zimbrilor de la poalele Munţilor Ţarcu este o prioritate în viitorul apropiat, pentru a extinde diversitatea experiențelor în zonă și a ține aproape mai mult timp oaspeți de pretutindeni în aceste peisaje naturale și culturale incredibil de frumoase ale Banatului de Munte. Natura are o valoare inestimabilă și tocmai de aceea poate crea multe beneficii pentru comunitățile locale dacă se lucrează în echipă”, a subliniat pentru Radio Reşiţa Nicolae Ifca – directorul Administraţiei Parcului Naţional Semenic-Cheile Caraşului, prezent vineri, 24 septembrie la întâlnirea factorilor implicaţi în proiectul Life Re-Bison din Situl Natura 2000.

Foto: Radio România Reşiţa

Primăria Timișoara declară război ambroziei. Peste 100 de proprietari de terenuri au fost notificați, iar amenzile ajung la 20.000 de lei
Actualitate duminică, 7 iunie 2026, 08:00

Primăria Timișoara declară război ambroziei. Peste 100 de proprietari de terenuri au fost notificați, iar amenzile ajung la 20.000 de lei

Primăria Municipiului Timișoara continuă măsurile pentru combaterea ambroziei, planta invazivă considerată una dintre principalele cauze ale...

Primăria Timișoara declară război ambroziei. Peste 100 de proprietari de terenuri au fost notificați, iar amenzile ajung la 20.000 de lei
Spitalul Judeţean de Urgenţă Reşiţa extinde serviciile medicale gratuite: analize de laborator decontate prin CJAS Caraş-Severin
Actualitate duminică, 7 iunie 2026, 08:00

Spitalul Judeţean de Urgenţă Reşiţa extinde serviciile medicale gratuite: analize de laborator decontate prin CJAS Caraş-Severin

Spitalul Județean de Urgență Reșița anunță extinderea serviciilor oferite pacienților. Unitatea sanitară pune la dispoziția populației...

Spitalul Judeţean de Urgenţă Reşiţa extinde serviciile medicale gratuite: analize de laborator decontate prin CJAS Caraş-Severin
„Caransebeș Airshow” revine pe 7 iunie cu acrobații aeriene, salturi în tandem și spectacol pirotehnic
Actualitate duminică, 7 iunie 2026, 07:00

„Caransebeș Airshow” revine pe 7 iunie cu acrobații aeriene, salturi în tandem și spectacol pirotehnic

Aeroclubul României și Primăria Municipiului Caransebeș organizează și în acest an evenimentul „Caransebeș Airshow”. Evenimentul va avea...

„Caransebeș Airshow” revine pe 7 iunie cu acrobații aeriene, salturi în tandem și spectacol pirotehnic
Caravana cărții electronice de identitate ajunge în localitățile arondate Reșiței
Actualitate sâmbătă, 6 iunie 2026, 23:41

Caravana cărții electronice de identitate ajunge în localitățile arondate Reșiței

Serviciul de Evidență a Persoanelor Reșița organizează, în fiecare zi de joi, Caravana cărții electronice de identitate, prin care angajații...

Caravana cărții electronice de identitate ajunge în localitățile arondate Reșiței
Actualitate sâmbătă, 6 iunie 2026, 23:19

Parcările cu plată din centrul Reșiței se transformă în parcări mixte

Parcările cu plată din zona centrală a Reșiței vor funcționa în regim mixt pentru a rezolva deficitul de locuri din centrul civic. Această...

Parcările cu plată din centrul Reșiței se transformă în parcări mixte
Actualitate sâmbătă, 6 iunie 2026, 10:00

ISU Caraș-Severin recrutează viitorii salvatori ai României. Înscrieri pentru admiterea în instituțiile de învățământ militar până pe 17 iunie

Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Semenic” Caraș-Severin a lansat campania de recrutare pentru candidații care doresc să urmeze o...

ISU Caraș-Severin recrutează viitorii salvatori ai României. Înscrieri pentru admiterea în instituțiile de învățământ militar până pe 17 iunie
Actualitate sâmbătă, 6 iunie 2026, 09:00

Percheziții de amploare în Caraș-Severin și alte cinci județe. Angajați silvici, suspectați de furt de lemn și tăieri ilegale de arbori

Percheziții de amploare în Caraș-Severin și alte cinci județe. Angajați silvici, suspectați de furt de lemn și tăieri ilegale de arbori...

Percheziții de amploare în Caraș-Severin și alte cinci județe. Angajați silvici, suspectați de furt de lemn și tăieri ilegale de arbori
Actualitate sâmbătă, 6 iunie 2026, 07:19

Primăria Timișoara promovează învățământul dual. Peste 460 de locuri disponibile pentru elevii care termină clasa a VIII-a

Primăria Municipiului Timișoara îi încurajează pe absolvenții de gimnaziu și pe părinții acestora să ia în considerare oferta de...

Primăria Timișoara promovează învățământul dual. Peste 460 de locuri disponibile pentru elevii care termină clasa a VIII-a