[AUDIO] Una dintre cele mai bune şcoli din ţară a fost reabilitată la standarde europene
Colegiul „Moise Nicoară” din Arad şi-a deschis astăzi porţile pentru vizitatori. Unitatea de învăţământ a fost reabilitată şi modernizată din fonduri europene în valoare de peste 12 milioane de euro. „Este cea mai importantă investiţie din sistemul educaţional românesc, realizată cu fonduri obţinute de la Uniunea Europeană”, a declarat primarul Aradului, Gheorghe Falcă:
Articol editat de Mirabela Afronie, 11 octombrie 2013, 18:05
Instituţia de învăţământ a fost renovată din temelii şi are, pe lângă toate facilităţile, un cinematograf, observator astronomic şi săli de petrecere a timpului liber. De asemenea, a fost construit un lift exterior care asigură accesul persoanelor cu dizabilităţi la toate nivelurile imobilului. Liceul are cele mai bune rezultate în învăţământ din judeţul Arad, iar la nivel naţional se află pe locul opt.