[AUDIO] Sancţiuni de la Garda Forestieră
Lemnul din pădurile din vestul ţării a fost exploatat necorespunzător şi în perioada de vară. În ultima lună, comisarii Gărzii Forestiere Timișoara au aplicat aproape 50 de amenzi, spune şeful instituţiei, Amar Ienea.
Articol editat de Sebastian Dragomir, 18 august 2021, 10:56
Ca urmare a neregulilor constatate au fost aplicate un număr de 47 de sancțiuni contravenționale în valoare totală de 186000 lei. Tot cu această ocazie s-a confiscat fizic material lemnos cu un volum de 93,16 mc și valoric 88,26 mc, având valoarea de 13706,22 lei.
Șeful Gărzii Forestiere Timișoara a anunțat deasemenea că aceste controale vor continua și în perioada următoare.