Ascultă Radio România Reșița Live

[AUDIO] După toate probabilitățile, Centrul de Agrement de la Râul Alb rămâne închis publicului și în această vară

[AUDIO] După toate probabilitățile, Centrul de Agrement de la Râul Alb rămâne închis publicului și în această vară

Articol editat de Cristina Corocan, 2 iulie 2021, 09:00 / actualizat: 2 iulie 2021, 10:59

Tabăra de la Râul Alb, administrată de Direcţia Județeană pentru Tineret şi Sport Caraş-Severin, după toate probabilitățile nu va deveni funcţională pentru agrement nici în acest an.

”Obiectivul turistic este pregătit să primească elevi în tabără, dar deoarece funcţionează ca şi Centru de carantinare mai sunt paşi importanţi de făcut pentru a fi deschis publicului”, spune Cătălin Hogea, directorul Direcţiei Judetene pentru Tineret şi Sport Caraş-Severin:

”Din păcate, nici anul acesta, se pare că nu vom reuși să organizăm aceste tabere pe care le-am propus pentru că există o problemă din punct de vedere legislativ. Centrul de la Râul Alb este considerat în continuare ca și centru de carantinare, iar pentru acest lucru este nevoie de o Ordonanță de Guvern prin care aceste Centre să fie scoase de sub tutela Ministerului Sănătății și astfel să putem organiza în continuare tabere. Așteptăm această ordonanță, iar dacă aceasta se va da în termen scurt, atunci cu siguranță se vor mai putea organiza aceste tabere. Suntem cinstiți și spunem că momentan nu suntem pregătiți să deschidem aceste tabere, depindem de factorii de decizie din Ministerul Sănătății. Dacă această Ordonanță ar apărea în câteva zile, noi într-o săptămână am putea pregăti tabăra pentru a găzdui elevi, trebuie să facem curățenie. Totuși este destul de dificil să organizezi o astfel de tabără națională într-un timp scurt, deoarece ar trebui, după ce această Ordonanță este dată, să se facă anumite achiziții pe SICAP. Această procedură durează în jur de 30 de zile, iar ulterior se distribuie pe fiecare județ în parte banii necesari organizării. De asemenea, grupurile de participanți erau formate înainte de încheierea anului școlar”, menționat Cătălin Hogea.

În prezent Tabăra de la Râul Alb funcţionează ca şi centru de carantinare, deşi nici o persoană nu a mai fost găzduită acolo din luna martie a anului trecut.

Podul de la Constantin Daicoviciu intră în reabilitare. Consiliul Județean alocă 8 milioane de lei pentru refacerea obiectivului avariat de viitură
Actualitate marți, 9 iunie 2026, 11:00

Podul de la Constantin Daicoviciu intră în reabilitare. Consiliul Județean alocă 8 milioane de lei pentru refacerea obiectivului avariat de viitură

Podul peste râul Timiș, din comuna Constantin Daicoviciu, grav afectat de viitura produsă în urmă cu trei ani, va fi reabilitat cu fonduri...

Podul de la Constantin Daicoviciu intră în reabilitare. Consiliul Județean alocă 8 milioane de lei pentru refacerea obiectivului avariat de viitură
Camerele de supraveghere din Moldova Nouă, armă împotriva vandalismului și a depozitării ilegale a deșeurilor
Actualitate marți, 9 iunie 2026, 10:00

Camerele de supraveghere din Moldova Nouă, armă împotriva vandalismului și a depozitării ilegale a deșeurilor

Administrația locală din Moldova Nouă continuă măsurile pentru creșterea siguranței și a gradului de civilizație urbană prin extinderea...

Camerele de supraveghere din Moldova Nouă, armă împotriva vandalismului și a depozitării ilegale a deșeurilor
Băile Herculane, pe harta europeană a turismului balnear: stațiunea a fost promovată la o conferință internațională în Croația
Actualitate marți, 9 iunie 2026, 07:42

Băile Herculane, pe harta europeană a turismului balnear: stațiunea a fost promovată la o conferință internațională în Croația

Stațiunea Băile Herculane a fost promovată la cea de-a noua ediție a Conferinței Internaționale „Apa Termală ieri, astăzi și mâine”,...

Băile Herculane, pe harta europeană a turismului balnear: stațiunea a fost promovată la o conferință internațională în Croația
Colegiul Național Traian Lalescu din Reșița devine școală pilot: robotică, 3D printing și curriculum alternativ din anul şcolar viitor
Actualitate marți, 9 iunie 2026, 06:00

Colegiul Național Traian Lalescu din Reșița devine școală pilot: robotică, 3D printing și curriculum alternativ din anul şcolar viitor

Colegiul Național Traian Lalescu din Reșița este pe lista unităților de învățământ admise de Ministerul Educației pentru pilotarea...

Colegiul Național Traian Lalescu din Reșița devine școală pilot: robotică, 3D printing și curriculum alternativ din anul şcolar viitor
Actualitate marți, 9 iunie 2026, 05:30

Timișoara face un nou pas spre transportul verde: două oferte pentru achiziția a 10 troleibuze moderne cu baterii

Primăria Municipiului Timișoara continuă procesul de modernizare a transportului public urban. Licitația pentru achiziția a 10 troleibuze noi,...

Timișoara face un nou pas spre transportul verde: două oferte pentru achiziția a 10 troleibuze moderne cu baterii
Actualitate luni, 8 iunie 2026, 19:20

Au început lucrările de salvare a Bisericii Romano-Catolice din Văliug. Intervenție de urgență pentru protejarea unui monument valoros din Banat

Biserica Romano-Catolică din Văliug, un loc devenit emblematic pentru iubitorii de jazz și pentru comunitatea locală, a intrat într-un amplu...

Au început lucrările de salvare a Bisericii Romano-Catolice din Văliug. Intervenție de urgență pentru protejarea unui monument valoros din Banat
Actualitate luni, 8 iunie 2026, 15:48

Bacalaureatul 2026 a început: Peste 1.100 de candidați susțin probele orale în Caraș-Severin. Calendarul complet al examenului

Prima sesiune a examenului național de Bacalaureat 2026 a debutat luni, 8 iunie, cu evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în...

Bacalaureatul 2026 a început: Peste 1.100 de candidați susțin probele orale în Caraș-Severin. Calendarul complet al examenului
Actualitate luni, 8 iunie 2026, 14:25

Reșița deschide două Centre de Colectare prin Aport Voluntar. Investiție de peste 9 milioane de lei în managementul deșeurilor

Municipiul Reșița marchează un pas important în modernizarea sistemului de gestionare a deșeurilor, odată cu finalizarea proiectului de...

Reșița deschide două Centre de Colectare prin Aport Voluntar. Investiție de peste 9 milioane de lei în managementul deșeurilor