Pâna astazi, 26 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 795.732 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19) iar 736.020 de pacienţi au fost declaraţi vindecaţi. În ultimile 24 de ore, au fost raportate şi 66 de decese (40 bărbaţi şi 26 femei).

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.761 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba15440592,35
2.Arad17176801,57
3.Argeș21078730,71
4.Bacău20210841,14
5.Bihor21194730,94
6.Bistrița-Năsăud8745260,83
7.Botoșani10858281,13
8.Brașov318932252,77
9.Brăila9773290,71
10.Buzău9520320,63
11.Caraș-Severin8296200,93
12.Călărași7579180,65
13.Cluj396852332,77
14.Constanța319181281,37
15.Covasna591090,80
16.Dâmbovița17724531,24
17.Dolj193811741,41
18.Galați20271581,12
19.Giurgiu7760181,01
20.Gorj6773731,57
21.Harghita6204140,63
22.Hunedoara155301062,23
23.Ialomița8191310,91
24.Iași334571161,13
25.Ilfov311961662,79
26.Maramureș16731983,08
27.Mehedinți6004160,86
28.Mureș17899460,96
29.Neamț13915641,10
30.Olt11309500,78
31.Prahova27204450,67
32.Satu Mare9762711,82
33.Sălaj7936431,66
34.Sibiu19940971,69
35.Suceava20894861,19
36.Teleorman9806331,20
37.Timiș384833464,61
38.Tulcea6395200,71
39.Vaslui12931350,96
40.Vâlcea11819451,32
41.Vrancea8224380,68
42.Mun. București1284535232,47
43.Cazuri noi nealocate pe județe2265*179 
 TOTAL795.7323.761 

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 733 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA20
2ARAD21
3ARGEŞ13
4BACĂU17
5BIHOR8
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI12
8BRĂILA1
9BRAŞOV41
10BUZĂU10
11CĂLĂRAŞI1
12CARAŞ-SEVERIN6
13CLUJ25
14CONSTANŢA56
15COVASNA7
16DÂMBOVIŢA14
17DOLJ8
18GALAŢI19
19GIURGIU6
20GORJ22
21HARGHITA4
22HUNEDOARA24
23IALOMIŢA4
24IAŞI27
25ILFOV23
26MARAMUREŞ15
27MEHEDINŢI3
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI111
29MUREŞ23
30NEAMŢ8
31OLT9
32PRAHOVA7
33SĂLAJ16
34SATU MARE17
35SIBIU16
36SUCEAVA34
37TELEORMAN15
38TIMIŞ35
39TULCEA7
40VÂLCEA13
41VASLUI11
42VRANCEA3
 Total733

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.986.365 de teste RT-PCR și 288.306 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 27.016 teste RT-PCR (15.794 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.222 la cerere) și 8.860 de teste rapide antigenice.