Ascultă Radio România Reșița Live

Aplicaţia APEL 112 are 100 de mii de descărcări, în două zile

Cazul crimelor din Caracal a stârnit numeroase controverse privind modul de reacţie a autorităţilor, iar una dintre agenţiile criticate a fost Serviciul de Telecomunicaţii Speciale, căruia i s-a reproşat că nu a putut localiza mai precis apelul adolescentei sechestrate.

Articol editat de Valentina Adam, 29 iulie 2019, 14:06 / actualizat: 29 iulie 2019, 15:07

STS a transmis printr-o declaraţie de presă ca operatorii 112 ai STS transferă apelurile de urgenţă către dispecerii agenţiilor de intervenţie. Prin agenţie de intervenţie se înţelege: Ambulanţă, SMURD, Poliţie, Jandarmerie, alte servicii publice profesioniste sau voluntare, în funcţie de urgenţa reclamată. De asemenea STS a transmis ca a dezvoltat începând cu data de 15 februarie si a lansat gratuit aplicaţia Apel 112, care permite transmiterea coordonatelor geografice ale terminalului mobil.

Purtătorul de cuvant al Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Caraş-Severin, Marius Săndulescu spune că aplicatia Apel 112 este de un real folos in special jandarmilor montani:

Marius Săndulescu, purtător de cuvânt Inspectoratul Judeţean de Jandarmi Caraş Severin

La începutul acestui an, Serviciul de Telecomunicaţii Speciale a lansat aplicaţia Apel 112 pentru telefoanele mobile. O aplicaţie capabilă să genereze informaţia de localizare şi să transmită poziia geografică a telefonului. Este o aplicaţie de un real folos pentru jandarmii montani, care în baza coordonatelor primite de la persoanele în cauză, pot identifica locaţia acestora, iar cu ajutorul GPS-lor din dotare, se deplasează în cel mai scurt timp pentru a acorda sprijinul necesar. Aceasta este o aplicaţie ce poate salva vieţi.

Atenţie însă, pentru a folosi această aplicaţie, utilizatorii trebuie să aibă serviciul de date activat pe abonamentul sau cartela pre-paid pe care o deţin.

Chiar dacă aplicaţia este instalată şi activă, aceasta nu va transmite automat localizarea în urmatoarele situatii specifice: dacă numărul de telefon nu aparţine unui operator mobil din România, daca nu există acoperire a operatorului care deţine numărul de telefon sau dacă telefonul este în Roaming.

Potrivit cifrelor afişate în Google Play, luni, 29 iulie 2019, aplicaţia „Apel 112” a depăşit 100 de mii de instalări şi are peste 500 de recenzii pentru versiunea de Android, sistemul de operare cel mai utilizat pe telefoanele mobile din România.

Podul de la Constantin Daicoviciu intră în reabilitare. Consiliul Județean alocă 8 milioane de lei pentru refacerea obiectivului avariat de viitură
Actualitate marți, 9 iunie 2026, 11:00

Podul de la Constantin Daicoviciu intră în reabilitare. Consiliul Județean alocă 8 milioane de lei pentru refacerea obiectivului avariat de viitură

Podul peste râul Timiș, din comuna Constantin Daicoviciu, grav afectat de viitura produsă în urmă cu trei ani, va fi reabilitat cu fonduri...

Podul de la Constantin Daicoviciu intră în reabilitare. Consiliul Județean alocă 8 milioane de lei pentru refacerea obiectivului avariat de viitură
Camerele de supraveghere din Moldova Nouă, armă împotriva vandalismului și a depozitării ilegale a deșeurilor
Actualitate marți, 9 iunie 2026, 10:00

Camerele de supraveghere din Moldova Nouă, armă împotriva vandalismului și a depozitării ilegale a deșeurilor

Administrația locală din Moldova Nouă continuă măsurile pentru creșterea siguranței și a gradului de civilizație urbană prin extinderea...

Camerele de supraveghere din Moldova Nouă, armă împotriva vandalismului și a depozitării ilegale a deșeurilor
Băile Herculane, pe harta europeană a turismului balnear: stațiunea a fost promovată la o conferință internațională în Croația
Actualitate marți, 9 iunie 2026, 07:42

Băile Herculane, pe harta europeană a turismului balnear: stațiunea a fost promovată la o conferință internațională în Croația

Stațiunea Băile Herculane a fost promovată la cea de-a noua ediție a Conferinței Internaționale „Apa Termală ieri, astăzi și mâine”,...

Băile Herculane, pe harta europeană a turismului balnear: stațiunea a fost promovată la o conferință internațională în Croația
Colegiul Național Traian Lalescu din Reșița devine școală pilot: robotică, 3D printing și curriculum alternativ din anul şcolar viitor
Actualitate marți, 9 iunie 2026, 06:00

Colegiul Național Traian Lalescu din Reșița devine școală pilot: robotică, 3D printing și curriculum alternativ din anul şcolar viitor

Colegiul Național Traian Lalescu din Reșița este pe lista unităților de învățământ admise de Ministerul Educației pentru pilotarea...

Colegiul Național Traian Lalescu din Reșița devine școală pilot: robotică, 3D printing și curriculum alternativ din anul şcolar viitor
Actualitate marți, 9 iunie 2026, 05:30

Timișoara face un nou pas spre transportul verde: două oferte pentru achiziția a 10 troleibuze moderne cu baterii

Primăria Municipiului Timișoara continuă procesul de modernizare a transportului public urban. Licitația pentru achiziția a 10 troleibuze noi,...

Timișoara face un nou pas spre transportul verde: două oferte pentru achiziția a 10 troleibuze moderne cu baterii
Actualitate luni, 8 iunie 2026, 19:20

Au început lucrările de salvare a Bisericii Romano-Catolice din Văliug. Intervenție de urgență pentru protejarea unui monument valoros din Banat

Biserica Romano-Catolică din Văliug, un loc devenit emblematic pentru iubitorii de jazz și pentru comunitatea locală, a intrat într-un amplu...

Au început lucrările de salvare a Bisericii Romano-Catolice din Văliug. Intervenție de urgență pentru protejarea unui monument valoros din Banat
Actualitate luni, 8 iunie 2026, 15:48

Bacalaureatul 2026 a început: Peste 1.100 de candidați susțin probele orale în Caraș-Severin. Calendarul complet al examenului

Prima sesiune a examenului național de Bacalaureat 2026 a debutat luni, 8 iunie, cu evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în...

Bacalaureatul 2026 a început: Peste 1.100 de candidați susțin probele orale în Caraș-Severin. Calendarul complet al examenului
Actualitate luni, 8 iunie 2026, 14:25

Reșița deschide două Centre de Colectare prin Aport Voluntar. Investiție de peste 9 milioane de lei în managementul deșeurilor

Municipiul Reșița marchează un pas important în modernizarea sistemului de gestionare a deșeurilor, odată cu finalizarea proiectului de...

Reșița deschide două Centre de Colectare prin Aport Voluntar. Investiție de peste 9 milioane de lei în managementul deșeurilor