Ascultă Radio România Reșița Live

Angajaţii primăriilor de comune intră în grevă de avertisment

După protestele fermierilor și al transportatorilor, dar și al medicilor de familie, angajații primăriilor din mediul rural din România amenință că vor intra în grevă.

Angajaţii primăriilor de comune intră în grevă de avertisment

Articol editat de Gerhard Chwoika, 30 ianuarie 2024, 20:47 / actualizat: 31 ianuarie 2024, 16:20

Aproape 200 de angajaţi din 19 primării de comune din Caraş-Severin vor intra de miercuri, 31 ianuarie în grevă de avertisment, nemulţumiţi de faptul că veniturile lor nu au fost actualizate odată cu creşterea salariului minim.

Pentru Radio Reşiţa Ştefan Sbiera – preşedintele Sindicatului Naţional al Comunelor şi Oraşelor din România:

Cerem respectarea legii și pentru cei din administrația locală, cerem să avem un calendar clar pentru noua lege a salarizării care trebuia adoptată încă de anul trecut, în principiu vrem să se înlăture inechitățile și discriminările între aceleași categorii de bugetari. Astea sunt în linii mari doleanțele noastre cu care mergem la Guvern. Suntem invitați la negocieri, o să vedem cu ce rezultate putem pleca de acolo. Este o primă discuție, probabil vor mai fi și altele dacă nu vom găsi înțelegere de la bun început„.

Ştefan Sbiera a mai subliniat că, activitatea cu publicul va fi întreruptă miercuri timp de 2 ore, în intervalul 11.00 – 13.00, iar în cazul în care în urma negocierilor nu se găseşte nici o rezolvare, salariaţii celor 800 de primării din întreaga ţară vor intra în grevă generală pe termen nelimitat începând de luni, 5 februarie.

Sursa foto: graiul.ro

Garda de Mediu Timiș, bilanț intens în luna mai: peste 100 de controale și amenzi de aproape 740.000 de lei
Actualitate joi, 11 iunie 2026, 08:00

Garda de Mediu Timiș, bilanț intens în luna mai: peste 100 de controale și amenzi de aproape 740.000 de lei

Activitatea de control a Gărzii Naționale de Mediu – Comisariatul Județean Timiș s-a intensificat în luna mai. Inspectorii au efectuat nu mai...

Garda de Mediu Timiș, bilanț intens în luna mai: peste 100 de controale și amenzi de aproape 740.000 de lei
Parcul Național Cheile Nerei-Beușnița, pe podium la „Destinația Anului 2026”. Turiștii se lovesc însă de starea precară a Drumului Județean 571
Actualitate joi, 11 iunie 2026, 06:51

Parcul Național Cheile Nerei-Beușnița, pe podium la „Destinația Anului 2026”. Turiștii se lovesc însă de starea precară a Drumului Județean 571

Parcul Național Cheile Nerei-Beușnița continuă să atragă turiști din întreaga țară și din străinătate, confirmându-și statutul de...

Parcul Național Cheile Nerei-Beușnița, pe podium la „Destinația Anului 2026”. Turiștii se lovesc însă de starea precară a Drumului Județean 571
Parcare de mari dimensiuni lângă Spitalul Județean din Timișoara. Consiliul Județean și Primăria caută soluții pentru una dintre cele mai aglomerate zone ale orașului
Actualitate joi, 11 iunie 2026, 05:30

Parcare de mari dimensiuni lângă Spitalul Județean din Timișoara. Consiliul Județean și Primăria caută soluții pentru una dintre cele mai aglomerate zone ale orașului

Problema locurilor de parcare din zona Spitalului Județean din Timișoara revine în atenția autorităților. Președintele Consiliul Județean...

Parcare de mari dimensiuni lângă Spitalul Județean din Timișoara. Consiliul Județean și Primăria caută soluții pentru una dintre cele mai aglomerate zone ale orașului
Peste 400 de voluntari dau culoare, de astăzi, satului Macedonia la cea de-a opta ediție Color the Village
Actualitate joi, 11 iunie 2026, 00:12

Peste 400 de voluntari dau culoare, de astăzi, satului Macedonia la cea de-a opta ediție Color the Village

Satul Macedonia din judeţul Timiş devine, timp de trei zile, centrul unuia dintre cele mai ample proiecte de voluntariat din vestul țării. Peste...

Peste 400 de voluntari dau culoare, de astăzi, satului Macedonia la cea de-a opta ediție Color the Village
Actualitate miercuri, 10 iunie 2026, 21:00

Primăria Timișoara accelerează digitalizarea serviciilor publice. Peste 80% dintre cereri sunt depuse online

Primăria Municipiului Timișoara continuă procesul de modernizare a serviciilor publice prin extinderea funcționalităților disponibile în...

Primăria Timișoara accelerează digitalizarea serviciilor publice. Peste 80% dintre cereri sunt depuse online
Actualitate miercuri, 10 iunie 2026, 17:05

Aparatură de ultimă generație pentru diagnosticarea cancerului la Spitalul Județean de Urgență Reșița

Laboratorul de Anatomie Patologică al Spitalului Județean de Urgență Reșița a fost dotat cu echipamente performante pentru diagnosticarea...

Aparatură de ultimă generație pentru diagnosticarea cancerului la Spitalul Județean de Urgență Reșița
Actualitate miercuri, 10 iunie 2026, 16:34

Accident grav la Mehadia: o femeie a murit, iar un copil de un an și un bărbat au fost transportați la spital

Un grav accident rutier s-a produs în localitatea Mehadia, județul Caraș-Severin, unde un autotren și un autoturism au fost implicate într-o...

Accident grav la Mehadia: o femeie a murit, iar un copil de un an și un bărbat au fost transportați la spital
Actualitate miercuri, 10 iunie 2026, 11:00

Cel mai mare complex sportiv din România va fi construit lângă Timișoara. Primele imagini ale proiectului Timiș 4 All

Consiliul Județean Timiș anunță dezvoltarea unuia dintre cele mai ambițioase proiecte de infrastructură sportivă din România. Complexul...

Cel mai mare complex sportiv din România va fi construit lângă Timișoara. Primele imagini ale proiectului Timiș 4 All