A XXIV-a ediţie a Festivalului Ion Românu se desfăşoară într-o locaţie inedită
Cea de-a XXIV-a ediţie a Festivalului de Muzică Corală Ion Românu se desfăşoară marţi, 21 mai 2024 de la ora 18 într-o locaţie inedită. Evenimentul organizat de Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Caraş-Severin a fost găzduit în fiecare an de câte o biserică din municipiul Reşiţa. De această dată, festivalul va avea loc în aer liber pe podul de lângă Palatul Cultural, iar locaţia inedită a fost aleasă pentru a atrage cât mai mulţi spectatori, spune managerul instituţiei organizatoare, Dan Mirea.
![A XXIV-a ediţie a Festivalului Ion Românu se desfăşoară într-o locaţie inedită A XXIV-a ediţie a Festivalului Ion Românu se desfăşoară într-o locaţie inedită](https://i0.wp.com/www.radioresita.ro/wp-content/uploads/2024/05/FestivalCorala.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol editat de Oana Nicolae, 20 mai 2024, 16:15 / actualizat: 22 mai 2024, 8:03
![](https://i0.wp.com/www.radioresita.ro/wp-content/uploads/2024/05/FestivalCoralaParticipanti.jpg?resize=661%2C614&ssl=1)