A început anul universitar 2014-2015!
(Daniela Tudor)
![A început anul universitar 2014-2015! A început anul universitar 2014-2015!](https://i0.wp.com/www.radioresita.ro/wp-content/uploads/2014/10/deschidere-an-universitar-resita-1.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol editat de Gabriel Pintilie, 1 octombrie 2014, 18:17
În acordurile cunoscutului imn studenţesc, Gaudeamus, conducerea academică a universităţii Eftimie Murgu din Resita a luat loc în sala Aula magna, în prezidiu, alături de reprezentanţi ai administraţiei judeţene şi locale şi pentru prima oară, de secretarul primăriei din Vârşeţ, Milucu Zikor, care a salutat prezenţa în acest an a 20 de boboci din Serbia şi le-a cerut să fie harnici şi să reprezinte comunitatea românească de acolo cu cinste. Alocuţiunile s-au referit la calitatea învăţământului reşiţean, dar şi la greutăţile pe care le întâmpină o facultate de mărime medie şi dintr-un judeţ cu o putere economică scăzută.
Rectorul universităţii, Doina Frunzăverde a trecut în revistă paşii importanţi făcuţi pentru dezvoltarea unităţii de învăţământ de-a lungul celor 42 de ani de existenţă, iar la final a urat tuturor succes în noul an şcolar.
În încheiere, în sală au rămas doar studenţii din anul întâi , care au fost repartizaţi profesorilor îndrumători în funcţie de specializarea aleasă.
(Daniela Tudor)