A fost linişte în minivacanţa de Crăciun la UPU Reşiţa
Oamenii au înţeles că nu este bine să facă excese, spune medicul Emil Bunda.
![A fost linişte în minivacanţa de Crăciun la UPU Reşiţa A fost linişte în minivacanţa de Crăciun la UPU Reşiţa](https://i0.wp.com/www.radioresita.ro/wp-content/uploads/2015/08/spital-judetean-Resita.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol editat de Casandra Silitra, 26 decembrie 2022, 12:54
„Au fost câteva cazuri de probleme digestive corespunzătoare perioadei sărbătorilor, dar nu au fost exagerări, nu au fost multe cazuri şi în general patologia a fost tot aia pe care o avem tot timpul anului. Oamenii au înţeles ca nu este bine să exagereze şi asta este bine,” ne-a declarat medicul Emil Bunda.
Emil Bunda a mai părecizat că, faţă de alţi ani, nu au existat accidente din cauza petardelor.
Totodată, la Spitalul Judeţean din Reşiţa s-au născut în zilele de sărbtoare şase bebeluşi, dintre care cinci în Ajun şi unul în prima zi de Crăciun.
Medicii ne sfătuiesc în continuare să fim cumpătaţi cu mâncarea, pentru a evita indigestiile şi a nu ajunge la spital. Între mese este bine să fie 2-3 ore de pauză, timp în care să facem mişcare, pentru a ne ajuta organismul să digere preparatele tradiţionale, bogate în grăsimi şi calorii.