Un număr de 78 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate peste 24.000 de teste, informează Grupul de Comunicare Strategică. Acestea sunt cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

253 de persoane infectate cu noul coronavirus sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 33 la terapie intensive.Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienţilor care erau deja pozitivi, 16 persoane au fost reconfirmate pozitiv. De asemenea, în ultimele 24 de ore, au fost raportate patru decese la pacienţi infectaţi cu virusul SARS-CoV-2 (trei bărbaţi şi o femeie). Persoanele care au murit aveau comorbidităţi şi erau internate în spitale din judeţele Bihor, Botoşani, Cluj şi Iaşi.

În Caraş Severin, faţă de ultima raportare a fost înregistrat un caz de persoană infectată cu SARS-CoV-2.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2128310,01
2.Arad2369610,03
3.Argeș2748510,03
4.Bacău2610930,02
5.Bihor2929110,01
6.Bistrița-Năsăud1189500,03
7.Botoșani1420000,02
8.Brașov4369200,01
9.Brăila1330310,01
10.Buzău1259530,02
11.Caraș-Severin1149410,01
12.Călărași1006720,01
13.Cluj5767340,06
14.Constanța4299330,04
15.Covasna855800
16.Dâmbovița2251210,02
17.Dolj2672020,03
18.Galați2767320,02
19.Giurgiu1103400,01
20.Gorj922000,02
21.Harghita829420,01
22.Hunedoara2289240,03
23.Ialomița1079820,01
24.Iași4248420,04
25.Ilfov4518750,07
26.Maramureș2043600,02
27.Mehedinți833900
28.Mureș2399110,01
29.Neamț1899510,01
30.Olt1463300,01
31.Prahova3548930,04
32.Satu Mare1303710,07
33.Sălaj1095300,01
34.Sibiu2652600,02
35.Suceava2423710,01
36.Teleorman1373640,04
37.Timiș5440800,04
38.Tulcea844510,02
39.Vaslui1600620,02
40.Vâlcea1645500,02
41.Vrancea1069400
42.Mun. București183894280,05
43.Cazuri noi nealocate pe județe  531*-5 
 TOTAL1.081.95378 

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 16 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA0
2ARAD0
3ARGEŞ0
4BACĂU0
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV0
10BUZĂU0
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ1
14CONSTANŢA0
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ0
18GALAŢI1
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA2
22HUNEDOARA0
23IALOMIŢA0
24IAŞI4
25ILFOV2
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI2
29MUREŞ1
30NEAMŢ0
31OLT1
32PRAHOVA1
33SĂLAJ0
34SATU MARE0
35SIBIU0
36SUCEAVA0
37TELEORMAN0
38TIMIŞ1
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI0
42VRANCEA0
 Total16

Până astăzi, 34.264 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.