Donald Trump reacţionează după ce Rusia a încălcat spaţiul aerian al Poloniei
Donald Trump reacţionează după ce Rusia a încălcat spaţiul aerian al Poloniei. El a transmis un mesaj pe reţeaua sa de socializare.

Articol editat de Oana Nicolae, 10 septembrie 2025, 20:39
Președintele american, Donald Trump, a criticat dur miercuri, 10 septembrie 2025 incursiunea a cel puțin 19 drone rusești în spațiul aerian al Poloniei, calificând acțiunea Moscovei drept o nouă provocare la adresa securității europene și a NATO.
19 drone rusești, doborâte de NATO deasupra Poloniei
Incidentul a avut loc miercuri dimineață, 10 septembrie 2025 când cel puțin 19 drone armate rusești au pătruns în spațiul aerian polonez. Forțele armate ale Poloniei, sprijinite de sisteme de apărare aeriană din Germania și Italia, au acționat rapid sub coordonarea Comandamentului Aerian al NATO, reușind să neutralizeze amenințarea.
Guvernul polonez a catalogat incidentul drept „un act de agresiune”. Moscova a negat însă, orice intenție de atac asupra Poloniei și a declarat că este dispusă la consultări diplomatice.
Reacția lui Donald Trump: „Iar începem!”
Donald Trump a reacționat pe rețeaua sa de socializare, Truth Social, punând sub semnul întrebării acțiunile Rusiei:
„Ce face Rusia încălcând spațiul aerian al Poloniei cu drone? Iar începem!”
Mesajul reflectă frustrarea exprimată de luni de zile de liderul american față de refuzul Rusiei de a pune capăt războiului din Ucraina.
Trump și Putin: întâlnire fără rezultate
Pe 15 august 2025, Trump s-a întâlnit cu Vladimir Putin în Alaska pentru a încerca să impulsioneze negocierile de pace. Întâlnirea s-a încheiat însă fără progrese concrete, lăsând deschisă întrebarea privind viitorul relațiilor SUA–Rusia.
Presiuni asupra Chinei și Indiei
În aceeași zi, Trump a cerut Uniunii Europene să impună tarife de 100% Chinei și Indiei pentru achiziționarea de petrol rusesc, considerând această măsură un pas necesar pentru creșterea presiunii asupra Moscovei.
Sursă: Agerpres
Urmărește-ne și pe Google News