Ascultă Radio România Reșița Live

Tragedia familiei Stoin: Cine e de vină pentru moartea bebeluşului născut la Spitalul Judeţean din Reşiţa?

O tânără familie din Caraş-Severin cere autorităţilor să le facă dreptate, după ce primul lor copil a murit la doar o zi după naștere. Medicii ginecologi de la Spitalul Județean de Urgență Reşiţa, șeful secției Mircea Achim și Marius Onofrei sunt acuzaţi de neglijență medicală gravă.

Tragedia familiei Stoin: Cine e de vină pentru moartea bebeluşului născut la Spitalul Judeţean din Reşiţa?

Articol editat de Daiana Rosca, 14 august 2025, 06:06 / actualizat: 14 august 2025, 9:57

Denisa și Alexandru Stoin susțin că lipsa monitorizării adecvate și întârzierea intervenției din partea celor doi medici au dus la decesul fetiței, ridicând suspiciuni de malpraxis și nerespectarea procedurilor medicale.

Potrivit părinților, medicul curant Mircea Achim, deși figura pe program ca fiind de gardă, a făcut schimb de tură cu dr. Marius Onofrei. Acesta ar fi rămas singurul responsabil în sala de nașteri în weekend-ul 18-20 iulie.

Denisa Stoin susține că în timpul travaliului a fost monitorizată de un asistent medical, fără supravegherea directă a unui medic. Afirmă că a cerut în repetate rânduri o operație de cezariană, dar solicitările i-au fost ignorate de către dr. Onofrei. Situația ar fi devenit critică după ce lichidul amniotic a devenit verde, o urgență obstetricală gravă.

De ce s-a așteptat până la o bradicardie fetală severă pentru a interveni? Dacă se acționa mai repede, copilul meu ar fi fost acum în viață”, declară mama îndurerată.

Cronologia tragediei

  • 16 iulie 2025 – Denisa se prezintă la consult, anunțând că a pierdut dopul gelatinos și are dureri. Medicul curant, dr. Achim Mircea, îi recomandă să revină pe 21 iulie.
  • 19 iulie 2025 – Durerile devin intense. Este internată, dar medicul curant nu vine. În locul lui, cazul ajunge la dr. Onofrei Marius.
  • 06:45 – Ruptura artificială a membranelor evidențiază lichid amniotic verde, semn clar de sindrom de aspirație meconială. Nu se intervine chirurgical imediat. Gravida este supravegheată de un asistent medical, nu de un medic specialist.
  • 09:50 – Se constată bradicardie fetală persistentă (60 bătăi/minut). Este decisă operația cezariană. Intervenția este efectuată de dr. Onofrei, dar starea de sănătate a bebeluşului este alterată.

Părinţii cer un răspuns clar la următoarele întrebări:

  • De ce în loc să ne bucurăm de nașterea primului nostru copil în data de 20.07.2025, naștere ce a avut loc în cadrul Spitalul Județean de Urgență Reșița, am fost nevoiți să organizăm funeraliile fetiței noastre. Pentru că doar la o zi distanță, în data de 21.07.2025, aceasta avea să părăsească această lume în care venise doar după o primă resuscitare la naștere?
  • De ce s-a ajuns ca fetița noastră să moară înainte de a se fi născut, în condițiile în care eu și fetița noastră ne-am aflat sub supraveghere medicală specializată, constantă și neîntreruptă din primele săptămâni de sarcină și până la naștere ?
  • De ce a murit fetița noastră înainte de a se naște, în condițiile în care sarcina a fost declarată de medicul care mă supraveghea – dr. Achim –  una perfect normală, fără probleme. Iar eu ca o mamă grijulie m-am prezentat la Spital Județean de Urgență Reșița imediat ce au apărut durerile nașterii. Cu toate acestea, am simțit că sunt privită și tratată de cadrele medicale cu nepăsare și chiar cu dispreț, adresându-mi cuvinte tăioase și de-a dreptul jignitoare, în momente în care eu aveam nevoie de ajutor?
  • De ce pe toată perioada travaliului am fost monitorizată de un asistent medical, când de fapt era absolut necesară monitorizarea continuă a frecvenței cardiace fetale de către un medic în timpul travaliului, pentru  a putea să evalueze răspunsul bebelușului la contracții și să se asigure că copilul face față bine procesului de travaliu?
  • De ce dacă se susține în actele medicale că a avut loc o monitorizare atentă a ritmului cardiac fetal, nu s-a stabilit în timp util că bebelușul prezintă semne de suferință, generate de stresul nașterii și că este necesară o operație cezariană ?
  • De ce s-a așteptat să se constate o bradicardie fetală cu ritm de 60 bătăi/min, persistentă pentru ca un medic să mă vadă și pe mine, și pe copilul meu și să decidă prea târziu că este necesară o operație de cezariană, procedură pe care eu am solicitat-o cu mult timp înainte, dar care a rămas fără ecou în fața medicului de gardă?

Întrebări către conducerea Spitalului Județean de Urgență Reșița:

  • A fost schimbul de gardă dintre dr. Achim și dr. Onofrei efectuat legal, cu respectarea normelor?
  • Este adevărat că un medic a efectuat trei gărzi consecutive (18–21 iulie), încălcând art. 41 din Regulamentul gărzilor?
  • A existat o prezență reală a medicului curant în zilele de dinaintea tragediei sau doar pe hârtie?
  • A fost declanșată vreo anchetă disciplinară internă?

Strigătul familiei către sistemul medical

Nu vrem răzbunare. Vrem adevăr și răspundere. Nu vrem ca alte mame să își privească copilul fără viață pentru prima și ultima dată în același moment.”

Familia cere autorităţilor competente anchetă completă și transparentă, dar şi tragerea la răspundere a celor implicați.

Reacția medicilor și a spitalului

Contactat de Radio Reşiţa, șeful secției de ginecologie, dr. Mircea Achim, nu a răspuns apelurilor telefonice.

Dr. Marius Onofrei a declarat că va transmite un punct de vedere în cursul zilei de joi, în cadrul unei conferinţe de presă.

Purtătorul de cuvânt al Spitalului Județean Reșița, Adina Miloș, a confirmat că a fost deschisă o anchetă internă.

Plângeri la Poliție, Parchet, Colegiul Medicilor, comisia de malpraxis şi Ministerul Sănătății

Soții Stoin au depus plângeri penale și sesizări către Colegiul Medicilor, Ministerul Sănătății și Comisia de malpraxis din cadrul DSP Caraș-Severin. Cer tragerea la răspundere a celor vinovați și clarificarea circumstanțelor morții fetiței.

„Nu vrem răzbunare. Vrem adevărul. Și vrem ca nicio altă mamă să nu-și mai piardă copilul din cauza nepăsării sau a neglijenței”.

Denisa Stoin spune că sarcina a fost monitorizată constant și declarată „perfect normală” de medicul curant. Toate analizele au fost în parametri, prezentând dovezi în acest sens.

„Am făcut tot ce ține de mine ca mamă. Am mers la controale, am plătit consultațiile, m-am prezentat la spital la primele semne ale nașterii. În schimb, am fost tratată cu indiferență și lipsă de empatie.”

Ancheta este în desfășurare.

Urmărește-ne și pe Google News

Acest articol este proprietatea Radio România Reșița și este protejat de legea drepturilor de autor. Reproducerea integrală sau parțială a conținutului este permisă doar cu acordul scris al editorului. Pentru solicitări de republicare, vă rugăm să ne contactați la redactie@radioresita.ro

Weekend de cicloturism pe traseul transfrontalier Timișoara–Zrenjanin. Punctul de frontieră de pe Canalul Bega se redeschide pentru pietoni și bicicliști
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 19:00

Weekend de cicloturism pe traseul transfrontalier Timișoara–Zrenjanin. Punctul de frontieră de pe Canalul Bega se redeschide pentru pietoni și bicicliști

Pasionații de ciclism și iubitorii de plimbări în aer liber vor avea ocazia să se bucure, în perioada 26–28 iunie 2026, de una dintre cele...

Weekend de cicloturism pe traseul transfrontalier Timișoara–Zrenjanin. Punctul de frontieră de pe Canalul Bega se redeschide pentru pietoni și bicicliști
5 puncte de prim ajutor deschise în Timișoara în perioada caniculei. Unde pot primi cetățenii apă și asistență medicală
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 14:00

5 puncte de prim ajutor deschise în Timișoara în perioada caniculei. Unde pot primi cetățenii apă și asistență medicală

Măsura este implementată în colaborare cu Direcția de Sănătate Publică Timiș, Crucea Roșie și Școala Postliceală „Henri Coandă”,...

5 puncte de prim ajutor deschise în Timișoara în perioada caniculei. Unde pot primi cetățenii apă și asistență medicală
Amendă de 40.000 de lei pentru comuna Domașnea pentru nerespectarea măsurilor de protecție a mediului
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 13:43

Amendă de 40.000 de lei pentru comuna Domașnea pentru nerespectarea măsurilor de protecție a mediului

Inspectorii de la Apele Române Banat, împreună cu autoritățile de control din județul Caraș-Severin, au aplicat o amendă de 40.000 de lei...

Amendă de 40.000 de lei pentru comuna Domașnea pentru nerespectarea măsurilor de protecție a mediului
O zi de vacanță și bucurie pentru copiii din Nicolinț. Banca pentru Alimente și Asociația Cerneală Albă organizează un eveniment special
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 13:04

O zi de vacanță și bucurie pentru copiii din Nicolinț. Banca pentru Alimente și Asociația Cerneală Albă organizează un eveniment special

Copiii din clasele I-IV și cei de la grădinița din Nicolinț, comuna Ciuchici, vor avea parte duminică de o zi dedicată jocului, educației și...

O zi de vacanță și bucurie pentru copiii din Nicolinț. Banca pentru Alimente și Asociația Cerneală Albă organizează un eveniment special
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 13:04

Băile Herculane devine capitala culturii, dialogului și comunității în prima săptămână din iulie

Stațiunea Băile Herculane se pregătește să găzduiască una dintre cele mai bogate perioade din ultimii ani din punct de vedere cultural și...

Băile Herculane devine capitala culturii, dialogului și comunității în prima săptămână din iulie
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 12:44

Municipiul Timișoara atrage peste 7,3 milioane lei pentru o nouă grădiniță modernă în Plopi

Municipiul Timișoara continuă investițiile în educație prin atragerea unei finanțări europene de peste 7,3 milioane de lei, destinată...

Municipiul Timișoara atrage peste 7,3 milioane lei pentru o nouă grădiniță modernă în Plopi
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 11:16

Cetățean sârb căutat de autoritățile din Austria, depistat de polițiștii din Caraș-Severin pe DN6

Un bărbat de 29 de ani, cetățean sârb, căutat de autoritățile judiciare din Austria în baza unui mandat european de arestare, a fost depistat...

Cetățean sârb căutat de autoritățile din Austria, depistat de polițiștii din Caraș-Severin pe DN6
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 10:34

Deficitul de medici de familie din Caraș-Severin persistă

Deficitul de medici de familie continuă să reprezinte una dintre cele mai mari provocări pentru sistemul medical din Caraș-Severin. Potrivit...

Deficitul de medici de familie din Caraș-Severin persistă