Trafic îngreunat pe DN6 între Lugoj și Timișoara: Coloane uriașe de mașini după devierea de pe autostradă
Traficul rutier pe ruta Lugoj–Timișoara a fost serios afectat luni, 7 iulie 2025 după ce circulația a fost deviată de pe autostrada A6 pe Drumul Național 6 (DN6).

Articol editat de Gerhard Chwoika, 7 iulie 2025, 17:50
Cei aflați în trafic acuză CNAIR că a început lucrările pe autostradă în plin sezon estival, când mulți români pleacă în vacanță. Martorii spun că ambuteiajele se întind pe zeci de kilometri, unele cozi formându-se între Topolovățu Mare și Belinț.
Pentru a gestiona situația, Poliția Rutieră Lugoj a intervenit încă de luni dimineață, mobilizând toate echipajele disponibile, inclusiv polițiști de la secțiile rurale. Conform unui comunicat al IPJ Timiș, singurul incident major din trafic s-a produs în jurul orei 16:00, când un autoturism a luat foc în zona Iosifălău. Un caz similar a avut loc și în apropiere de Coșava, unde o altă mașină a fost complet distrusă de flăcări.
Pentru a evita blocajele, polițiștii le recomandă șoferilor să utilizeze ruta alternativă Lugoj–Buziaș, care asigură un acces mai rapid către Timișoara.
Potrivit Direcției Regionale de Drumuri și Poduri Timișoara, lucrările de reparație pe autostrada A6 vor continua, iar traficul pe sensul Lugoj–Timișoara va rămâne deviat cel puțin până la începutul lunii viitoare.
Urmărește-ne și pe Google News