Ascultă Radio România Reșița Live

[UPDATE] Preşedintele Camerei Deputaţilor la Radio România Reşiţa

Zgonea la RRR

[UPDATE] Preşedintele Camerei Deputaţilor la Radio România Reşiţa

Articol editat de Mirabela Afronie, 4 aprilie 2014, 11:30 / actualizat: 4 aprilie 2014, 17:28

Legea Insolvenţei, de a cărei modificare depinde soarta Construcţiilor de maşini în Reşiţa, se află în dezbaterea comisiilor juridice şi economice ale camerei inferioare a Parlamentului României. Despre avantajele concrete pentru UCMR, prin modificarea acestei legi Preşedintele Camerei Deputaţilor Valeriu Zgonea, prezent vineri în studioul Radio România Reşiţa, a declarat că citez „Fiecare loc de muncă păstrat sau creat la Reşiţa şi nu numai generează automat alte 4 – 5 pe orizontală. Legea se află în Comisia Juridică, va trece şi în cea economică şi cred că în cel mult o lună o vom putea trimite preşedintelui spre promulgare.

Preşedintele Camerei Deputaţilor a mai precizat că odată trecută în proprietatea statului, uzina reşiţeană ar putea beneficia de fondurile europene disponibile în perioada de finanţare 2014 – 2020, dar în comun cu alte structuri locale pentru o dezvoltară unitară, şi a inclus aici Universitatea Eftimie Murgu, Administraţia locală şi cea judeţeană. „Trebuie să ne aşezăm toţi la aceeaşi masă, pentru a discuta cum se pot obţine fonduri pentru cercetare, dezvoltare şi pentru a crea până la urmă locuri de muncă”:

În cadrul discuţiilor purtate în direct la Radio România Reşiţa, preşedintele Camerei Deputaţilor a discutat şi despre alte două proiecte legislative aflate în lucru ce vor avea un puternic impact economic pentru Caraş Severin şi zona de Vest a ţării: Codul Silvic şi Legea minelor. În finalul emisiunii, a transmis şi o urare ascultătorilor Radio România Reşiţa, în care a precizat că românii trebuie să fie optimişti şi să înţeleagă că actuala Guvernare Victor Ponta va face ce a promis în campania electorală.

Preşedintele Camerei Deputaţilor Valeriu Zgonea, alături de doi miniştri ai Cabinetului Ponta se află astăzi în Caraş-Severin pentru a se întâlni cu reprezentanţii autorităţilor locale. Ministrul Fondurilor Europene Eugen Teodorovici, a avut o întâlnire cu primarii din judeţ pe tema absorbţiei fondurilor europene, iar ministrul delegat pentru Cercetare Ştiinţifică şi Dezvoltare Tehnologică, Mihnea Costoiu a vizitat Universitatea „Eftimie Murgu” din Reşiţa. Acesta a purtat discuţii cu conducerea academică despre viitorul acestei instituţii de învăţământ superior.

„Administraţia nu are culoare politică!”. Sub acest slogan, la Consiliul Judeţean Caraş-Severin, ministrul Fondurilor Europene Eugen Teodorovici, le-a explicat primarilor din judeţ, dar şi şefilor de deconcentrate  cum pot să obţină cât mai mulţi bani.

Ministrul a vorbit despre o serie de modificări care vor intra în vigoare la accesarea noilor axe din Programul Operaţional Regional. În acest sens, au fost deja luate o serie de măsuri pentru simplificarea procedurilor şi a sistemului de plăţi. Reprezentantul Guvernului a precizat că în viitorul apropiat vor dispărea hârtiile care circulă între beneficiari şi instituţiile statului:

Dacă în luna mai a anului 2012, rata de absorbţie a fondurilor europene era de aproximativ 8%, astăzi cifra a ajuns la 34 de procente. Până la finalul anului 2015, gradul de absorbţie al României ar trebui să ajungă la 80 la sută, a mai spus ministrul Eugen Teodorovici.

(Sebastian Dragomir)

Ministrul delegat pentru Cercetare Ştiinţifică şi Dezvoltare Tehnologică, Mihnea Costoiu, a vizitat astăzi Universitatea „Eftimie Murgu” din Reşiţa – Facultatea de inginerie.

Rectorul universităţii, Doina Frunzăverde i-a prezentat ministrului spaţiile de cercetare, inclusiv Centrul de Cercetare în Hidraulică de care ministrul a fost impresionat. Deoarece şi Universitatea „Eftimie Murgu”, ca şi altele din ţară, se confruntă cu lipsa fondurilor, Mihnea Costoiu a vorbit despre ajutorul pe care îl poate oferi, într-o declaraţie în exclusivitate pentru Radio Reşiţa.

Acesta a menţionat de lansarea din toamnă a programului destinat creşterii competitivităţii economice dedicat exclusiv universităţilor şi introducerea la finanţare a cercetării aplicate în universităţi. Aceasta presupune susţinerea de la buget a universităţilor care pot avea microproducţie şi pot intra pe piaţă cu exemple concrete, aşa cum este şi Centrul de Cercetare Universitară de la Reşiţa, pentru care ministrul Mihnea Costoiu a promis sprijin  direct.

Deoarece timpul pentru această vizită a fost limitat, ministrul Mihnea Costoiu a promis să se întoarcă după-amiază pentru a vedea şi celelalte specializări de la universitatea reşiţeană.

(Daniela Tudor)

Preşedintele Camerei Deputaţilor Valeriu Zgonea, prezent în studioul Radio România Resita a declarat că în situaţia UCMR-ului se mai află 20 de societăţi.

Primul pas în relansarea UCM Reşiţa a fost realizat a precizat Valeriu Zgonea. Ordonanţa de urgenţă a Guvernului privind preluarea de către Autoritatea pentru Administrarea  Activelor Statului a creanţelor bugetare administrate de Ministerul Finanţelor, a oferit o gură de oxigen uzinei, datorită reintrării societăţii în posesia majoritară a statului.

În ceea ce priveşte legea insolvenţei, aceasta se află în discuţie şi va fi modificată astfel încât să poată fi realizată conversia de acţiuni şi astfel să dispară datoriile prin acest proceş dar şi să devină o companie performantă şi competitivă în spaţiul industrial şi economic al Europei, a mai precizat preşedintele Camerei Deputaţilor Valeriu Zgonea.

Municipiul Timișoara atrage peste 7,3 milioane lei pentru o nouă grădiniță modernă în Plopi
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 12:44

Municipiul Timișoara atrage peste 7,3 milioane lei pentru o nouă grădiniță modernă în Plopi

Municipiul Timișoara continuă investițiile în educație prin atragerea unei finanțări europene de peste 7,3 milioane de lei, destinată...

Municipiul Timișoara atrage peste 7,3 milioane lei pentru o nouă grădiniță modernă în Plopi
Cetățean sârb căutat de autoritățile din Austria, depistat de polițiștii din Caraș-Severin pe DN6
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 11:16

Cetățean sârb căutat de autoritățile din Austria, depistat de polițiștii din Caraș-Severin pe DN6

Un bărbat de 29 de ani, cetățean sârb, căutat de autoritățile judiciare din Austria în baza unui mandat european de arestare, a fost depistat...

Cetățean sârb căutat de autoritățile din Austria, depistat de polițiștii din Caraș-Severin pe DN6
Deficitul de medici de familie din Caraș-Severin persistă
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 10:34

Deficitul de medici de familie din Caraș-Severin persistă

Deficitul de medici de familie continuă să reprezinte una dintre cele mai mari provocări pentru sistemul medical din Caraș-Severin. Potrivit...

Deficitul de medici de familie din Caraș-Severin persistă
Controale ITM Caraș-Severin la firmele care activează prin platforme digitale: amenzi de peste 170.000 de lei și cazuri de muncă nedeclarată
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 08:26

Controale ITM Caraș-Severin la firmele care activează prin platforme digitale: amenzi de peste 170.000 de lei și cazuri de muncă nedeclarată

Inspectoratul Teritorial de Muncă Caraș-Severin a desfășurat, în perioada 2 – 22 iunie 2026, o amplă campanie de verificare a angajatorilor...

Controale ITM Caraș-Severin la firmele care activează prin platforme digitale: amenzi de peste 170.000 de lei și cazuri de muncă nedeclarată
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 20:25

Timișoara investește 24 de milioane de lei într-o sală multifuncțională pentru elevii Colegiului Național Bănățean

Timișoara investește 24 de milioane de lei într-o sală multifuncțională pentru elevii Colegiului Național Bănățean Primăria Municipiului...

Timișoara investește 24 de milioane de lei într-o sală multifuncțională pentru elevii Colegiului Național Bănățean
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 20:20

Arad: Lucrările la drumul către ‘Litoralul Vestului’ s-au ieftinit cu 10 milioane lei față de faza licitației

Lucrările la drumul către stațiunea de interes local Ghioroc, unde există plaja supranumită ‘Litoralul Vestului’, vor costa cu 10...

Arad: Lucrările la drumul către ‘Litoralul Vestului’ s-au ieftinit cu 10 milioane lei față de faza licitației
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 19:41

Restricții de circulație pe Platforma Câlnicel pentru pregătirea Zilelor Reșiței

Primăria Reşiţa anunță modificări în circulația rutieră din municipiu, în contextul pregătirilor pentru desfășurarea evenimentului...

Restricții de circulație pe Platforma Câlnicel pentru pregătirea Zilelor Reșiței
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 19:00

Peste 200 de exemplare de zimbru trăiesc liber în sălbăticia Banatului din Munţii Ţarcu

Din primăvara anului 2014, zimbrul – cel mai mare mamifer terestru din Europa – a revenit în Munții Țarcu, în Carpații Meridionali, după...

Peste 200 de exemplare de zimbru trăiesc liber în sălbăticia Banatului din Munţii Ţarcu