Ascultă Radio România Reșița Live

”In Honorem,Prof.conferențiar univ.dr Vasile Petrica” sinonimul lui ”Vrednic este”!

Reșița, orașul de poalele Munților Semenic are Boema sa înveșmântată în parfumul unor vremuri care au pus frumosul la temelia eternității sale.

”In Honorem,Prof.conferențiar univ.dr Vasile Petrica” sinonimul lui ”Vrednic este”!

Articol editat de Anca Bălălău, 4 octombrie 2023, 22:10

Pentru foarte mulți oameni ai locului, imaginea unui cuplu deosebit a rămas pe retina sufletului, o doamnă și un domn ce au luat cu ei suflarea reșițeană fie în Biserică, la evenimente de ținută sau pur și simplu la o plimbare, un el și o ea, asemeni unei poezii ce identifică dincolo de cuvinte,admirația-Vasile și Cecilia Petrica, doi arbori care țin o pădure alături de ei. Acest cuplu a străbătut ani, a trecut prin anotimpurile vârstelor și a șters cearcănele unor timpuri grele, rămânând împreună cu noi și dăruindu-ne dragostea. Acea dragoste a preotului asemenea iubirii cu care Dumnezeu îmbrățișează lumea.

Fidelitatea a fost și este o calitate esențială a slujirii sacerdotale, al cărei ultim scop este mântuirea oamenilor. Pentru aceasta, preotul s-a învrednicit de cele mai mari daruri din partea Lui Dumnezeu, primind puterea săvârșirii Sfintelor Taine prin care omul participă la viața divină.

Teologul Vasile Petrica și-a asumat rolul părintelui în parohie, virtuțile sale preoțești și de om de litere au strălucit în toate împrejurările vieții sale. Preot, învățător, duhovnic, fostul Protopop al Reșiței a știut și știe că este învățător și când vorbește, și când tace, și când stă la masă, și când face orice altceva, lăsând să se vadă că este preot și din mers, și din privire, și din ținută, într-un cuvânt din totul.

Harul său a primit misiunea ca, prin el, oamenii să fie aduși la Dumnezeu. De aceea preoția este putere dumnezeiască, care nu lucrează, însă, fără răspunsul voinței noastre. Acesta este tabloul profesorului conferențiar universitar dr. Vasile Petrica,imaginea pe care fosta Cetate de Foc i-o păstrează și i-o cinstește.

Cu modestie înfățișată, cu emoție rostită admirația pentru domnia sa, s-a manifestat și marți, 3 octombrie în frumoasa sală renovată a Muzeului Banatului Montan, unde Episcopul Caransebeșului PS Lucian Mic,arhimandritul Casian Rușeți, Protopopul Reșiței, Gheorghe Șuveți, fostul Protopop al urbei,Petru Berbentia, fețe bisericești din județ, conducerea instituției gazdă alături de oameni de cultură din Banatul de Munte, Ada D.Cruceanu, Gheorghe Jurma, manageri culturali, cu toții au trăit momente de profundă emoție.

Despre lucrare au vorbit părintele arhimandrit Casian Rușeț, consilier cultural al Episcopiei Caransebeșului, doamna dr. Ada D. Cruceanu, Gheorghe Jurma, dar și alți oameni de cultură prezenți la eveniment. Volumul a fost tipărit în anul 2023 la Editura TIM, editor fiind Gheorghe Jurma.

Cu prilejul lansării acestui volum, Corul „Mihail Gașpar” al Protopopiatului Ortodox Român Reșița a susținut un recital de cântări bisericești, ținând cont și de faptul că în acest an părintele protopop este la frumoasa vârstă de 83 ani.

În semn de apreciere Preasfințitul Părinte Lucian i-a oferit părintelui Vasile Petrica o diplomă de excelență însoțită de o cruce pectorală, precum și o icoană cu Sfântul Vasile cel Mare.

În acest an 2023 îi omagiem și îi păstorim așa cum ne cere Mântuitorul Hristos pe toți cei care au ajuns la vârsta senectuții. Astăzi, l-am cinstit în mod deosebit, îndată după Ziua Internațională a Persoanelor Vârstnice, 1 octombrie, pe părintele și fratele nostru, părintele profesor și protopop Vasile Petrica. Aici, la Muzeul Banatului Montan, a fost o atmosferă plăcută, deosebită și cred că părintele protopop ne-a prilejuit momente de înălțare duhovnicească. L-am văzut chiar și acum la 83 de ani foarte lucid, coerent și determinat să continue cercetarea științifică, dar și slujirea Bisericii lui Hristos Îi mulțumim părintelui, doamnei preotese Cecilia Petrica și tuturor celor care au contribuit la editarea și tipărirea acestui volum deosebit. Îi dorim părintelui Vasile mulți ani cu sănătate și pe lângă cele 14 cărți să mai cerceteze, să mai studieze și să scoată la lumina tiparului alte volume spre îmbogățirea noastră și bineînțeles spre bucuria Episcopiei Caransebeșului și a Bisericii Ortodoxe Române” a afirmat Preasfințitul Părinte Lucian Mic.


Omul de cultură Ada D. Cruceanu a înobilat ceremonia cu prospețimea și celeritatea verbului său, demonstrând rafinamentul esențial al momentului. ‘’In Honorem, Prof.conferențiar univ.dr. Vasile Petrica,’’ un volum îngrijit și trimis la tipar de distinsa doamnă, apărut după 3 ani din motive pandemice, este o nouă certitudine a unor valori morale și spirituale ce stau la temelia intelectuală a Reșiței. De altfel, Gheorghe Jurma a transmis la rândul său această idee.

Prof.conferențar univ.dr. Vasile Petrica a fost aniversat la cei 83 de ani cu dragoste, cu admirație, dar și cu modestie. O modestie specifică oamenilor aleși și s-a întâmplat, după cum a mărturisit PS Lucian Mic, Episcopul Caransebeșului, în Anul omagial al pastorației persoanelor vârstnice, ca această reuniune să ne adune.

Onorat de cuvântul care zidește din Episcopia Caransebeșului, cu alese omagii bisericești și sufletești, personalitatea aniversatului a fost frumos conturată și de cea care de peste 60 de ani îi stă aproape, soția Cecilia Petrica.

Este greu de redat atmosfera unui asemenea eveniment, este greu de scris despre un slujitor al Lui Dumnezeu și al limbii și literaturii române, Vasile Petrica, dar esențialul este unul singur-Vrednic este!

Cunoscut ca istoric cultural-literar, eseist și teolog, protopopul dr. Vasile Petrica este membru al Uniunii Scriitorilor din România și al Uniunii Ziariștilor Profesioniști din România, este autorul mai multor volume care au ca subiect personalități importante din istoria Banatului, precum Corneliu Diaconovici (2009), Traian Lalescu (2010), Moise Ienciu (2003), Ion Sârbu (2003) dar și istoricul primelor instituții universitare de pe teritoriul Banatului (Institutul Teologic diecezan ortodox român din Caransebeș și academia care i-a urmat).

A colaborat cu studii de referință la numeroase reviste de specialitate, locale și naționale.

Manifestarea cultural-spirituală a fost organizată de Episcopia Caransebeșului, Protopopiatul Ortodox Român, Reșița și Muzeul Banatului Montan Reșița.

Etichete:
Expoziția de fotografie „Anotimpuri”, semnată de Ana Tina, va fi vernisată la Centrul Multifuncțional Reșița
Cultură duminică, 21 iunie 2026, 08:05

Expoziția de fotografie „Anotimpuri”, semnată de Ana Tina, va fi vernisată la Centrul Multifuncțional Reșița

Asociația Culturală „ArtVibe” invită publicul reșițean la vernisajul expoziției de fotografie „Anotimpuri”, semnată de fotografa Ana...

Expoziția de fotografie „Anotimpuri”, semnată de Ana Tina, va fi vernisată la Centrul Multifuncțional Reșița
Jurnal de festival – New Wave Theatre Festival pune chip sentimentelor noastre!
Cultură vineri, 19 iunie 2026, 22:09

Jurnal de festival – New Wave Theatre Festival pune chip sentimentelor noastre!

„Eu cred că există, în viaţa lumii, o clipă când toţi oamenii se gândesc la mama lor. Chiar şi morţii. Fiica la mamă, mama la bunică,...

Jurnal de festival – New Wave Theatre Festival pune chip sentimentelor noastre!
Jurnal de festival-Denisse Moise este revelația acestei stagiuni și acestei ediții!
Cultură vineri, 19 iunie 2026, 13:36

Jurnal de festival-Denisse Moise este revelația acestei stagiuni și acestei ediții!

‘’Cel mai bine petrecut timp de mine până acum este la acest spectacol, primul din viața mea și mulțumesc doamnei profesor și Teatrului de...

Jurnal de festival-Denisse Moise este revelația acestei stagiuni și acestei ediții!
Luna iunie 2026 aduce un maraton cultural la Reșița, Oravița, Anina și Belobreșca: expoziții, concerte, lansări de carte și conferințe
Cultură joi, 18 iunie 2026, 21:27

Luna iunie 2026 aduce un maraton cultural la Reșița, Oravița, Anina și Belobreșca: expoziții, concerte, lansări de carte și conferințe

  Evenimentele sunt organizate în principal la Biblioteca Germană Alexander Tietz, dar și în Oravița, Anina și Belobreșca, reunind...

Luna iunie 2026 aduce un maraton cultural la Reșița, Oravița, Anina și Belobreșca: expoziții, concerte, lansări de carte și conferințe
Cultură marți, 16 iunie 2026, 17:03

Jurnal de festival: trei actori reșițeni au jucat acasă, la New Wave Theatre!

„Cânt ca să nu sufăr, vă cânt ca să nu suferiți”, își mărturisea cântările un îndrăgit artist… și la finalul zilei de...

Jurnal de festival: trei actori reșițeni au jucat acasă, la New Wave Theatre!
Cultură luni, 15 iunie 2026, 19:37

Expoziția „Identitate și tradiții în Banat”, vernisată la Reșița în cadrul unui proiect european

Evenimentul va avea loc în foaierul Centrului Universitar „Babeș-Bolyai” din Reșița și face parte dintr-un demers amplu de promovare a...

Expoziția „Identitate și tradiții în Banat”, vernisată la Reșița în cadrul unui proiect european
Cultură luni, 15 iunie 2026, 17:00

Ziua Banatului Montan și memoria lui Mihai Eminescu, celebrate la Reșița prin evenimente culturale dedicate patrimoniului local

  Programul organizat în municipiu a inclus expoziții tematice, lansări de carte, momente artistice și concursuri dedicate copiilor, toate...

Ziua Banatului Montan și memoria lui Mihai Eminescu, celebrate la Reșița prin evenimente culturale dedicate patrimoniului local
Cultură luni, 15 iunie 2026, 12:22

Nu-l uitați pe Eminescu…

În agitația, de multe ori inutilă, a zilelor noastre se pare că l-am uitat pe Eminescu-Luceafărul poeziei românești, după cum l-a denumit...

Nu-l uitați pe Eminescu…