Ascultă Radio România Reșița Live

ARAD: Biletele pe mijloacele de transport în comun vor fi înlocuite cu carduri

În Arad a fost pus în funcțiune sistemul de e-ticketing achiziționat de către municipalitate printr-un proiect pe fonduri europene în valoare de peste 2 milioane de euro.

ARAD: Biletele pe mijloacele de transport în comun vor fi înlocuite cu carduri

Articol editat de Mirabela Afronie, 2 noiembrie 2022, 17:26

Odată cu implementarea sistemului de e-ticketing, municipiul Arad face un pas semnificativ în ceea ce privește modernizarea transportului în comun și îmbunătățirea calității serviciilor de transport asigurate călătorilor.  În vederea familiarizării tuturor călătorilor cu sistemul de e-ticketing,  timp de 2 luni, acesta va funcționa în paralel cu vechiul sistem de eliberare a legitimațiilor de călătorie.  

Sistemul automat de eliberare a legitimațiilor de călătorie este un sistem complex, modern care are la bază tehnologia contactless, regăsită în următoarele dispozitive:

  • 33 automate stradale pentru achiziția de bilete și încărcarea cardurilor- abonament;
  • Validatoare contactless pentru validarea legitimațiilor de călătorie;
  • Terminale portabile pentru controlul validității legitimațiilor de călătorie;
  • Carduri contactless ca suport fizic pentru legitimațiile de călătorie.

Sistemul de e-ticketing se adresează tuturor celor care folosesc transportul în comun, localnici sau persoane aflate în tranzit în municipiu. În acest sens, se vor oferi tipuri de călătorie și suporturi, atât sub formă de carduri pentru utilizatorii fideli ai transportului în comun, cât și sub formă de card de hârtie pentru utilizatorii ocazionali, precum și card personalizat (cu respectarea prevederilor GDPR) pentru beneficiarii de facilități/gratuități integrate de prevederile legale sau de deciziile administrației (hotărâri de consiliu local). Pentru călătorii cu domiciliul în municipiu cardul este gratuit, iar pentru cei care nu îndeplinesc această condiție, costul de achiziție al unui card este de 7 lei.

„Este cel mai modern și mai complex sistem de e-ticketing din România în acest moment, datorită funcțiilor pe care le îndeplinește atât în raport cu cetățeanul cât și în ceea ce privește activitatea operatorului de transport: monitorizarea în timp real al numărului de pasageri din fiecare mijloc de transport, informatizarea activităților din dispecerat în ceea ce privește programarea liniilor, monitorizarea electronică a fiecărui mijloc de transport pentru a obține rapoarte cât mai concludente. Călătorii cu domiciliul în municipiu pot intra în mod gratuit în posesia unui card și chiar îi încurajăm să facă lucrul acesta. După emitere, cardul va putea fi alimentat cu suma de bani pe care o alege fiecare. În baza acestui card se va putea alege tipul de titlu de călătorie dorit, valabil atât pe tramvai cât și pe autobuz. Începând cu luna septembrie a fost demarată acțiunea de distribuire a cardurilor nominale  care vor lua locul actualelor legitimații de călătorie din carton. Și abonamentele elevilor și pensionarilor vor fi inlocuite de pe suport pe hârtie pe acest suport nou specific sistemului de e-ticketing.”, a declarat primarul Călin Bibarț.

Titlurile de călătorie vor putea fi achiziționate de la chioșcuri (puncte de vânzare) prin vânzare directă,  de la automatele instalate în stațiile de tramvai sau și mai simplu prin intermediul aplicației mobile dezvoltată atât pentru Iphone cât și pentru Android. Tot în sprijinul utilizatorilor transportului local în comun vine și aplicația web disponibilă atât pe site-ul Primăriei Arad cât și pe cel al Companiei de Transport prin intermediul căreia se pot cumpăra titluri de călătorie.   

Aplicația este gratuită, este publică atât pe Google Play cât și în App Store. Cetățenii și-o pot descărca gratuit și pot alege locația unde vor să călătorească, să-și programeze în avans călătoria. Vor putea plăti direct cu cardul bancar sau să aibă bilete preachiziționate să le folosească în momentul în care urcă în mijlocul de transport. Călătorii au obligația ca în momentul în care urcă în mijlocul de transport, tramvai sau autobuz, să-și valideze cardul sau QR codul de pe cardurile pe suport de hârtie la unul dintre validatoarele din tramvai pentru a se asocia călătoria cu o linie de transport și vor vedea cu această ocazie timpul rămas până la expirarea duratei călătoriei.“, a explicat Claudiu Butoi, reprezentant Telelink România.

Sistemul de E-ticketing în municipiul Arad a fost achiziționat și implementat cu fonduri europene prin Programul Operațional Regional: “Modernizare sistem de transport public cu tramvaiul în Municipiul Arad  – strada Pădurii între Strada Abatorului și Strada Condurașilor”, în cadrul căruia s-au achiziționat și 11 tramvaie, din care 8 sunt puse deja în circulație și se modernizează calea de rulare a tramvaielor pe traseul Strada Pădurii, tronsonul delimitat de străzile Abatorului și Condurașilor.

Valoarea totală a proiectului “Modernizare sistem de transport public cu tramvaiul în Municipiul Arad  – strada Pădurii între Strada Abatorului și Strada Condurașilor” este de aproximativ 117 milioane lei, din care sistemul de e-ticketing este 10,5 milioane lei (plus TVA).

Municipiul Timișoara atrage peste 7,3 milioane lei pentru o nouă grădiniță modernă în Plopi
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 12:44

Municipiul Timișoara atrage peste 7,3 milioane lei pentru o nouă grădiniță modernă în Plopi

Municipiul Timișoara continuă investițiile în educație prin atragerea unei finanțări europene de peste 7,3 milioane de lei, destinată...

Municipiul Timișoara atrage peste 7,3 milioane lei pentru o nouă grădiniță modernă în Plopi
Cetățean sârb căutat de autoritățile din Austria, depistat de polițiștii din Caraș-Severin pe DN6
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 11:16

Cetățean sârb căutat de autoritățile din Austria, depistat de polițiștii din Caraș-Severin pe DN6

Un bărbat de 29 de ani, cetățean sârb, căutat de autoritățile judiciare din Austria în baza unui mandat european de arestare, a fost depistat...

Cetățean sârb căutat de autoritățile din Austria, depistat de polițiștii din Caraș-Severin pe DN6
Deficitul de medici de familie din Caraș-Severin persistă
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 10:34

Deficitul de medici de familie din Caraș-Severin persistă

Deficitul de medici de familie continuă să reprezinte una dintre cele mai mari provocări pentru sistemul medical din Caraș-Severin. Potrivit...

Deficitul de medici de familie din Caraș-Severin persistă
Controale ITM Caraș-Severin la firmele care activează prin platforme digitale: amenzi de peste 170.000 de lei și cazuri de muncă nedeclarată
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 08:26

Controale ITM Caraș-Severin la firmele care activează prin platforme digitale: amenzi de peste 170.000 de lei și cazuri de muncă nedeclarată

Inspectoratul Teritorial de Muncă Caraș-Severin a desfășurat, în perioada 2 – 22 iunie 2026, o amplă campanie de verificare a angajatorilor...

Controale ITM Caraș-Severin la firmele care activează prin platforme digitale: amenzi de peste 170.000 de lei și cazuri de muncă nedeclarată
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 20:25

Timișoara investește 24 de milioane de lei într-o sală multifuncțională pentru elevii Colegiului Național Bănățean

Timișoara investește 24 de milioane de lei într-o sală multifuncțională pentru elevii Colegiului Național Bănățean Primăria Municipiului...

Timișoara investește 24 de milioane de lei într-o sală multifuncțională pentru elevii Colegiului Național Bănățean
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 20:20

Arad: Lucrările la drumul către ‘Litoralul Vestului’ s-au ieftinit cu 10 milioane lei față de faza licitației

Lucrările la drumul către stațiunea de interes local Ghioroc, unde există plaja supranumită ‘Litoralul Vestului’, vor costa cu 10...

Arad: Lucrările la drumul către ‘Litoralul Vestului’ s-au ieftinit cu 10 milioane lei față de faza licitației
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 19:41

Restricții de circulație pe Platforma Câlnicel pentru pregătirea Zilelor Reșiței

Primăria Reşiţa anunță modificări în circulația rutieră din municipiu, în contextul pregătirilor pentru desfășurarea evenimentului...

Restricții de circulație pe Platforma Câlnicel pentru pregătirea Zilelor Reșiței
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 19:00

Peste 200 de exemplare de zimbru trăiesc liber în sălbăticia Banatului din Munţii Ţarcu

Din primăvara anului 2014, zimbrul – cel mai mare mamifer terestru din Europa – a revenit în Munții Țarcu, în Carpații Meridionali, după...

Peste 200 de exemplare de zimbru trăiesc liber în sălbăticia Banatului din Munţii Ţarcu