[VIDEO-FOTO] Şcoala de înot reşiţeană nu se dezminte. Pe podium la Campionatele Naţionale Şcolare

695

La Complexul Municipal pentru Sport și Sănătate Ioan Schuster din Reşiţa s-a încheiat astăzi Campionatul Național Școlar de Înot, pentru sportivi cu vârsta de 12-14 ani. 21-una de medalii a cucerit Clubul Sportiv Şcolar din Reşiţa în aceste două zile de concurs, dintre acestea 7 de aur. Printre învingători s-au numărat Denis Popescu şi Erwin Schmelas.

Una dintre finalele în care cei doi au luat aurul,respectiv argintul.

A fost un concurs destul de greu pentru că au participat multe cluburi şi sportivi foarte buni. A fost unul reuşit pentru mine. Probele mele favorite sunt: 50 m fluture şi 100 m spate. Îmi doresc o medalie europeană sau chiar mondială, a spus Denis Popescu.

În mare parte a fost un concurs reuşit pentru mine, unde eu şi colegul meu am reuşit să cucerim multe medalii, având în vedere că a fost un concurs foarte greu, a spus  Erwin Schmelas.

Stafeta 4×50 liber fete 12 ani loc 3

Stafeta 4 x 50 liber baieti 14 ani loc 2.

Clubul Sportiv Şcolar Reşiţa a ocupat în clasamentul general locul III, fiind devansat de Clubul Emil Racoviţă din Bucureşti şi CSS Tg. Mureş. Pe locul 4 a fost CSS Hunedoara.

Componenţii secţiei de înot a CSS Reşiţa vor fi luni, 8 mai invitaţii emisiunii “Cronometrul Performanţelor”, de la ora 20.30.