Fermierii au declanşat greva foamei în faţa Guvernului
Crescatorii de animale recurg la o forma extrema de protest. Nemultumiti de întârzierile la plata subventiilor în agricultura, fermierii au declansat astazi greva foamei, în fata Guvernului, si sustin ca vor continua protestul pâna când vor fi efectuate toate platile. Desi au fost chemati la Ministerul Agriculturii pentru discutii, protestatarii au refuzat invitatia.
Articol editat de Valentina Adam, 18 august 2016, 13:35
Protestul crescatorilor de animale a fost interupt în urma cu doua saptamâni când, la o întâlnire la Sibiu cu fermierii, prim-ministrul promitea acestora ca vor fi platiti 95% din banii crescatorilor de animale, pâna pe 15 august. APIA anunta pe 16 august ca au fost platiti 94,5%, însa potrivit celor care protesteaza la aceasta ora în fata Guvernului doar 60% dintre acestia au primit banii.
Costel Caraş,vicepresedinte Asociatia Holdstein România:
„Nu au reusit sa plateasca decât 60%. Sunt si extrem de aroganti si de tupeisti. Adica, în loc sa explice mai smerit ca nu sunt în stare si sa mai asteptam, nu, în bataie de joc , ne-au trimis un comunicat în care ne explica ca ei au platit 96,5%. Nu au respectat promisiunea, am reluat protestul întrerupt,este un protest extrem. 20% din fermieri au fost platiti, 80% nu. Nu ma misc de aici, pâna când nu voi fi anuntat din tara de la fermieri ca au intrat banii!”
sursa: Radio Romania Actualitati
foto:agroteca.ro