Rafael Nadal a atins faza sferturilor de finală, la Beijing

Rafael Nadal, la BeijingTenismanul spaniol Rafael Nadal s-a calificat în sferturile de finală ale Openului Chinei de la Beijing, învingându-l în două seturi, 6-4, 7-6, pe germanul Philipp Kohlschreiber, într-o partidă din turul 2 al competiţiei.

Nadal (27 ani), autorul unui parcurs de excepţie în acest an, în care a reuşit să câştige nu mai puţin de 10 turnee, a înregistrat miercuri, 2 octombrie, a 63-a victorie în 66 de meciuri disputate începând din luna februarie, când a revenit în circuitul ATP după o pauză de 7 luni, provocată de o accidentare.

Spaniolul, actualul număr 2 mondial, are ocazia să urce pe prima poziţie a clasamentului ATP, detronându-l pe sârbul Novak Djokovic, dacă va reuşi să se califice în finala turneului de la Beijing. Următorul obstacol pentru Nadal îl reprezintă însă italianul Fabio Fognini, adversarul său din sferturile de finală, care a reuşit să-l elimine în turul 2 pe australianul Lleyton Hewitt, în faţa căruia s-a impus cu 6-0, 6-2. Sursa: Agerpres