Începe testarea elevilor de clasa a VI-a
Peste 2.600 de elevi din clasa a VI-a din judeţul Caraş-Severin sunt aşteptaţi să participe la evaluarea naţională. Mâine, de la ora 9.00 aceştia vor susţine proba la limba şi literatura română, iar miercuri vor fi testaţi la matematică şi ştiinţele naturii. Rezultatele acestei evaluări nu sunt publice şi nu vor fi trecute în catalog. Ele urmăresc să stabilească nivelul de învăţare al fiecărui elev de clasa a VI-a, pentru a se putea corecta eventualele deficienţe.
Din 8 iunie este programată sesiunea specială pentru evaluarea naţională a elevilor de clasa a VIII-a participanţi la loturile naţionale de pregătire pentru olimpiadele internaţionale, iar pentru ceilalţi absolvenţi de gimnaziu, testarea va începe în 22 iunie. (Daniela Tudor)
Articol editat de Mirabela Afronie, 1 iunie 2015, 19:00