În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.938 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos: 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba12284371,8
2.Arad14054701,37
3.Argeș18653831,86
4.Bacău16373741,37
5.Bihor17769801,88
6.Bistrița-Năsăud7393581,63
7.Botoșani8256361,5
8.Brașov253251292,8
9.Brăila8263392,43
10.Buzău8290561,06
11.Caraș-Severin6424441,71
12.Călărași6316411,42
13.Cluj29797983,16
14.Constanța262691442,89
15.Covasna5044220,85
16.Dâmbovița14688401,51
17.Dolj152381121,28
18.Galați15951712,09
19.Giurgiu630241,73
20.Gorj5067160,58
21.Harghita5330140,41
22.Hunedoara117181281,38
23.Ialomița6773332,01
24.Iași273612381,02
25.Ilfov240652064,65
26.Maramureș10654521,51
27.Mehedinți5016231,27
28.Mureș15084541,37
29.Neamț11064 1201,04
30.Olt9455460,77
31.Prahova24009851,53
32.Satu Mare7033391,07
33.Sălaj6223491,01
34.Sibiu17014841,52
35.Suceava15726501,17
36.Teleorman7755812,16
37.Timiș260981823,36
38.Tulcea5395451,6
39.Vaslui10392571,78
40.Vâlcea9856671,37
41.Vrancea7111170,69
42.Mun. București101489 4353,85
43.Cazuri noi nealocate pe județe3824*579 
 TOTAL636.2013.938 

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 536 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA12
2ARAD10
3ARGEŞ12
4BACĂU9
5BIHOR8
6BISTRIŢA-NĂSĂUD5
7BOTOŞANI8
8BRĂILA3
9BRAŞOV19
10BUZĂU11
11CĂLĂRAŞI2
12CARAŞ-SEVERIN8
13CLUJ30
14CONSTANŢA15
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA17
17DOLJ5
18GALAŢI19
19GIURGIU5
20GORJ13
21HARGHITA5
22HUNEDOARA12
23IALOMIŢA4
24IAŞI32
25ILFOV18
26MARAMUREŞ3
27MEHEDINŢI3
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI71
29MUREŞ6
30NEAMŢ36
31OLT11
32PRAHOVA7
33SĂLAJ5
34SATU MARE12
35SIBIU14
36SUCEAVA17
37TELEORMAN22
38TIMIŞ21
39TULCEA8
40VÂLCEA6
41VASLUI15
42VRANCEA4
 Total536

Până astăzi, 15.841 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat. În intervalul 31.12.2020 (10:00) – 01.01.2021 (10:00) au fost raportate 74 de decese (48 bărbați și 26 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Galați, Gorj, Ialomița, Iași, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vâlcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 4 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 25 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 25 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 19 decese la categoria de peste 80 de ani.

68 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, pentru 2 pacienți decedați nu au fost înregistrate comorbidități, iar pentru 4 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.734. Dintre acestea, 1.111 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.813.406 teste. Dintre acestea, 15.953 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 10.272 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 5.681 la cerere. De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 4 teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 1 ianuarie a.c.

Pe teritoriul României, 32.102 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 9.007 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 48.264 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 55 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.262 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 260 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 31 decembrie 2020, 3.890 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 806.792 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost întocmite, ieri, 2 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.