Până astăzi, 29 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 623.066 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 549.262 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.637 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos. 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba12105461,94
2.Arad13863431,69
3.Argeș183471301,99
4.Bacău16076751,4
5.Bihor17492932,08
6.Bistrița-Năsăud7226471,56
7.Botoșani8102791,6
8.Brașov248261823,16
9.Brăila8080782,82
10.Buzău8146281,16
11.Caraș-Severin6220531,73
12.Călărași6191491,57
13.Cluj290431533,37
14.Constanța256991763,22
15.Covasna4956190,73
16.Dâmbovița14498811,73
17.Dolj14894111,41
18.Galați15603992,49
19.Giurgiu6212531,95
20.Gorj5014200,62
21.Harghita5287240,4
22.Hunedoara114681121,63
23.Ialomița6636362,27
24.Iași266942391,09
25.Ilfov234172394,96
26.Maramureș10439691,59
27.Mehedinți4929351,32
28.Mureș14836491,54
29.Neamț10864 481,05
30.Olt9276230,75
31.Prahova237051861,69
32.Satu Mare6887601,03
33.Sălaj6111120,86
34.Sibiu16784561,71
35.Suceava154991411,28
36.Teleorman7494922,23
37.Timiș253942773,41
38.Tulcea5284311,97
39.Vaslui10119691,87
40.Vâlcea9700741,55
41.Vrancea7029300,84
42.Mun. București98655 13193,97
43.Cazuri noi nealocate pe județe3966*-99 
 TOTAL623.0664.637 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 866 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA19
2ARAD10
3ARGEŞ34
4BACĂU11
5BIHOR9
6BISTRIŢA-NĂSĂUD4
7BOTOŞANI18
8BRĂILA8
9BRAŞOV29
10BUZĂU13
11CĂLĂRAŞI3
12CARAŞ-SEVERIN21
13CLUJ59
14CONSTANŢA41
15COVASNA6
16DÂMBOVIŢA23
17DOLJ5
18GALAŢI19
19GIURGIU2
20GORJ16
21HARGHITA5
22HUNEDOARA32
23IALOMIŢA6
24IAŞI67
25ILFOV30
26MARAMUREŞ8
27MEHEDINŢI4
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI120
29MUREŞ25
30NEAMŢ21
31OLT18
32PRAHOVA35
33SĂLAJ1
34SATU MARE14
35SIBIU16
36SUCEAVA27
37TELEORMAN8
38TIMIŞ72
39TULCEA8
40VÂLCEA5
41VASLUI19
42VRANCEA3
 TOTAL866

Până astăzi, 15.469 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 28.12.2020 (10:00) – 29.12.2020 (10:00) au fost raportate 135 de decese (89 bărbați și 46 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dolj, Galați, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 4 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 14 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 36 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 48 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 32 decese la categoria de peste 80 de ani.

129 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, pentru 4 pacienți decedați nu au fost înregistrate comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 9.628. Dintre acestea, 1.162 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.751.057 de  teste. Dintre acestea, 24.242 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 15.541 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.701 la cerere.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 349 de teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 29 decembrie.

Pe teritoriul României, 33.613 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 9.429 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 52.355 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 66 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.731 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 662 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 28 decembrie a.c., 5.215  sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.140.170 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost întocmite, ieri, 2 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal, în care sunt cercetate 4 persoane.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 7.047 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 1.939 în Italia, 1.290 în Spania, 170 în Marea Britanie, 125 în Franța, 3.085 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 36 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA, 4 în Suedia,  123 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 11 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 2 în Bulgaria, 10 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 12 în Republica Moldova, 2 în Muntenegru și câte unul  în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt și Federația Rusă. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 128 de cetățeni români aflați în străinătate, 33 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 11 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo și unul în Grecia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

Până la data de 28 decembrie 2020, au fost raportate 16 247 249 de cazuri în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Regatul Unit, Italia, Spania și Germania.