Federaţia Română de Handbal a stabilit luni, 29 iulie, programul turului Ligii Naţionale de handbal masculin, care debutează pe 15 caras-poliseptembrie şi se încheie pe 24 noiembrie.
Returul de campionat se va disputa între 16 ianuarie şi 15 martie. Ediţia din acest an a Ligii naţionale va cuprinde un sistem play-off şi play-out, cu meciuri programate între 4 şi 31 mai. Debutul noii ediţii de campionat este deosebit de încins pentru iubitorii handbalului din zona Banatului. Cele două reprezentante ale Banatului se vor întâlni chiar în etapa inaugurală a noului sezon competiţional, într-un derby regional de tradiţie, în municipiul de pe Bega.

Etapa a 3-a programează primul derby al campionatului, meciul Ştiinţa Bacău – HCM Constanţa, între vicecampioană şi campioană.

Programul turului:
Etapa I (15 septembrie):

HCM Constanţa-Energia Pandurii Târgu Jiu

HCM Baia Mare-CSM Bucureşti
Ştiinţa Bacău-CSU Suceava

HC Odorhei-CSA Steaua Bucureşti

Potaissa Turda-Dinamo Bucureşti

Poli Timişoara-CS Caraş Severin.
Etapa a II-a (22 septembrie):â

Energia Pandurii Tg. Jiu-CS Caraş Severin

Dinamo Bucureşti-Poli Timişoara

CSA Steaua Bucureşti-Potaissa Turda

CSU Suceava-HC Odorhei

CSM Bucureşti-Ştiinţa Bacău
HCM Constanţa-HCM Baia Mare

Etapa a III-a (25 septembrie):

HCM Baia Mare-Energia Pandurii Tg. Jiu

Ştiinţa Bacău-HCM Constanţa
HC Odorhei-CSM Bucureşti

Potaissa Turda-CSU Suceava

Poli Timişoara-CSA Steaua Bucureşti
CS Caraş Severin-Dinamo Bucureşti.

Etapa a IV-a (29 septembrie):

Energia Pandurii Tg. Jiu-Dinamo Bucureşti

CSA Steaua Bucureşti-CS Caraş Severin

CSU Suceava-Poli Timişoara

CSM Bucureşti-Potaissa Turda

HCM Constanţa-HC Odorhei
HCM Baia Mare-Ştiinţa Bacău
Etapa a V-a (6 octombrie):

Ştiinţa Bacău-Energia Pandurii Tg. Jiu

HC Odorhei-HCM Baia Mare

Potaissa Turda-HCM Constanţa

Poli Timişoara-CSM Bucureşti

CS Caraş Severin-CSU Suceava

Dinamo Bucureşti-CSA Steaua Bucureşti.
Etapa a VI-a (13 octombrie):

Energia Pandurii Tg. Jiu-CSA Steaua Bucureşti

CSU Suceava-Dinamo Bucureşti

CSM Bucureşti-CS Caraş Severin

HCM Constanţa-Poli Timişoara

HCM Baia Mare-Potaissa Turda

Ştiinţa Bacău-HC Odorhei.

Etapa a VII-a (16 octombrie):

HC Odorhei-Energia Pandurii Tg. Jiu

Potaissa Turda-Ştiinţa Bacău

Poli Timişoara-HCM Baia Mare

CS Caraş Severin-HCM Constanţa

Dinamo Bucureşti-CSM Bucureşti
CSA Steaua Bucureşti-CSU Suceava
Etapa a VIII-a (10 noiembrie):

Energia Pandurii Tg. Jiu-CSU Suceava

CSM Bucureşti-CSA Steaua Bucureşti

HCM Constanţa-Dinamo Bucureşti

HCM Baia Mare-CS Caraş Severin

Ştiinţa Bacău-Poli Timişoara

HC Odorhei-Potaissa Turda
Etapa IX-a (17 noiembrie):

Potaissa Turda-Energia Pandurii Tg. Jiu

Poli Timişoara-HC Odorhei

CS Caraş Severin-Ştiinţa Bacău

Dinamo Bucureşti-HCM Baia Mare

CSA Steaua Bucureşti-HCM Constanţa
CSU Suceava-CSM Bucureşti
Etapa a X-a (20 noiembrie):

Energia Pandurii Tg. Jiu-CSM Bucureşti

HCM Constanţa-CSU Suceava
HCM Baia Mare-CSA Steaua Bucureşti

HC Odorhei-CS Caraş Severin

Ştiinţa Bacău-Dinamo Bucureşti
Potaissa Turda-Poli Timişoara
Etapa a XI-a (24 noiembrie):

Poli Timişoara-Energia Pandurii Tg. Jiu

CS Caraş Severin-Potaissa Turda
Dinamo Bucureşti-HC Odorhei

CSA Steaua Bucureşti-Ştiinţa Bacău

CSU Suceava-HCM Baia Mare
CSM Bucureşti-HCM Constanţa.