[VIDEO-FOTO] AHC Potaissa Turda, greu de învins. CSM Reșița a pierdut la 4 goluri diferență

374

În etapa a 18-a a Ligii Zimbrilor la Reșița a evoluat joi, 13 februarie echipa aflată pe locul II, AHC Potaissa Turda.

Oaspeții și-au arătat experiența de joc și s-au impus în fața handbaliștilor de la CSM Reșița cu 25-21, în ciuda oboselii acumulate în ultima perioadă. AHC Potaissa Turda a jucat zilele trecute în Cupa Challenge, în Elveția, manșa tur cu BSV Berna, după care a venit la Reșița pentru jocul din campionat.

Prima repriză a fost dominată clar de Potaissa, scorul la pauză fiind net superior oaspeților, 14-7. În a doua parte CSM Reșița a reușit să revină până la 4 goluri diferență, meciul încheindu-se 21-25.

”Cea mai mare problemă a noastră rămâne numărul mare de greșeli tehnice”, a spus după jocul de joi seară, antrenorul reșițenilor, Bojan Butulija:

Și unul dintre principalii marcatori ai reșițenilor, Răzvan Mledenciu, a vorbit despre meciul cu Potaissa Turda:

Principalii marcatori ai echipei reșițene au fost: Mihai Dobra, Răzvan Mledenciu și Lucian Ignat, toți cu câte 4 reușițe.

”M-a încercat un sentiment ciudat la începutul jocului”, a spus Mihai Rohozneanu, care acum a evoluat pentru echipa din Turda, dar cu sufletul aproape de reșițeni:

Antrenorul formației de pe locul 2 în Liga Zimbrilor, Horațiu Gal, a vorbit despre obiectivele echipei sale: